Kiedy majówka, kiedy długi weekend w 2024 roku? Urlop, święto – jak zaplanować? Tegoroczny kalendarz dał nam fory, dając możliwość dłuższego wypoczynku, dzięki korzystnym zbiegom dni ustawowo wolnych od pracy oraz weekendów. Majówka w 2024 roku zapowiada się imponująco, podobnie jak pozostałe długie weekendy. Sprawdźcie!

Zacznijmy od tego, że rok 2024 będzie dłuższy o 1 dzień niż ostatnie trzy lata. Jest to po prostu rok przestępny. Będzie miał 366 dni, czyli luty będzie miał 29 dni. Rok 2024 to 251 dni pracujących oraz 115 dni wolnych. Umiejętnie żonglując dniami urlopowymi, możemy przedłużyć sobie wypoczynek właśnie w okresach, kiedy następują zbiegi weekendów i dni, które są ustawowo wolne od pracy.

Czym są dni ustawowo wolne od pracy

Są to niedziele i święta określone w przepisach ustawy o dniach wolnych od pracy (DzU z 1951 r. nr 4, poz. 28 ze zm.). Gdy dni ustawowo wolne od pracy zbiegają się z piątkiem, sobotą, niedzielą lub poniedziałkiem, to mamy wówczas długi weekend. Stanowi on okazję do dodatkowego odpoczynku bez naruszania dni z puli urlopowej.

kiedy majówka, kiedy dni wolne, urlop, długi weekend 2023
Mając na uwadze majówkę i długi weekend, warto korzystać z możliwości szybkiego transportu. Samolotem zdecydowanie szybciej, a im szybciej kupi się bilety, tym taniej.

Dni ustawowo wolne od pracy w Polsce to:

 • 1 stycznia – Nowy Rok;
 • 6 stycznia – Święto Trzech Króli;
 • pierwszy dzień Wielkiej Nocy;
 • drugi dzień Wielkiej Nocy;
 • 1 maja – Święto Państwowe;
 • 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja;
 • pierwszy dzień Zielonych Świątek;
 • dzień Bożego Ciała;
 • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny;
 • 1 listopada – Wszystkich Świętych;
 • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości;
 • 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia;
 • 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.

Dni ustawowo wolne od pracy to także niedziele.

Czytaj również, gdzie na długi weekend:

Rok 2024 i dni ustawowo wolne od pracy

Jak wyglądają dni ustawowo wolne od pracy w 2024 roku? Zobaczmy

 • 1 stycznia, Nowy Rok, przypada w poniedziałek,
 • 6 stycznia, Święto Trzech Króli, przypada w sobotę,
 • 31 marca, pierwszy dzień Wielkanocy, to niedziela,
 • 1 kwietniu, drugi dzień Wielkanocy, to poniedziałek,
 • 1 maja, Święto Pracy, to środa,
 • 3 maja, Święto Konstytucji RP, to piątek,
 • 19 maja, Zielone Świątki, to niedziela,
 • 30 maja, Boże Ciało, to czwartek,
 • 15 sierpnia, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, to czwartek,
 • 1 listopad, Wszystkich Świętych, to piątek,
 • 11 listopad, Narodowe Święto Niepodległości, to poniedziałek,
 • 25 grudnia, pierwszy dzień Bożego Narodzenia, to środa,
 • 26 grudnia, drugi dzień Bożego Narodzenia, to czwartek.

Powyższe zestawienie wygląda dość zachęcająco. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim rok 2024 to nie jedna, a podwójna majówka. Kto zatem nie będzie mógł w pierwszy majowy długi weekend wykorzystać okazji, by odpocząć, ten nadrobi to na koniec miesiąca.

Olivia Star Gdańsk
Planujecie długi weekend czy majówkę? Planujcie z wyprzedzeniem, bo inni w pracy wezmą sobie urlopy i okazja do zobaczenia np. Gdańska (na zdjęciu wieżowiec Olivia Star) przejdzie Wam koło nosa.

Wolne za świąteczną sobotę

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Styczniowe Święto Trzech Króli przypada w sobotę. Według kodeksu pracy, jeśli któryś z dni ustawowo wolnych od pracy przypada w sobotę, to osobom zatrudnionym przysługuje za tę sobotę dodatkowy dzień wolny. Wynika to z art. 130 § 2 kodeksu pracy. W tej sytuacji najczęściej pracodawca określa w danej organizacji, jaki dzień bądź do którego dnia danego miesiąca jego pracownicy mogą sobie ten dzień wolny za przypadające w sobotę święto odebrać. Cóż zatem stoi na przeszkodzie, by ten dzień odebrać 2 stycznia bądź 5, skracając tym samym pierwszy tydzień nowego roku? W zasadzie nic.

Długi weekend 2024 – ile dni urlopu dobrać?

Zbiegi dni ustawowo wolnych od pracy z weekendami dają okazję do dodatkowego, pozaurlopowego wypoczynku wszystkim pracującym osobom. Czasem jednak warto sobie w tym pomóc, dobierając jeden czy dwa dni urlopowe. Dlatego zawsze warto mieć w zanadrzu jeszcze kilka dni niewykorzystanego urlopu, by móc dzięki nim zrobić sobie długi weekend. Jak to wygląda w 2024? Żeby cieszyć się łącznie 33 dniami wolnymi, wynikającymi ze świąt w połączeniu z długimi weekendami wystarczy dobrać 12 dni urlopu. Nawet tylko połowa tej liczby, czyli 6 dni, pozwoli Wam cieszyć się zimowymi czy wiosennymi krótkimi wakacjami.

O czym warto też pamiętać? Wiele osób z kilkumiesięcznym, nawet rocznym wyprzedzeniem już rezerwuje sobie miejsca noclegowe na długi weekend. To oszczędność również pieniędzy, bo w sezonie taki wynajem zazwyczaj jest droższy. Majówka bez wyjazdu w góry czy nad morze dla wielu z nas jest nie do pomyślenia. Dlatego już teraz jest ostatni dzwonek na rezerwację noclegów i pilnowanie kalendarza urlopów w pracy, żeby zgrać jedno z drugim i żeby ktoś z pracy nas z tym wnioskiem urlopowym nie wyprzedził.

Marek Dąbrowski dni wolne urlop
Kto chciałby wybrać się na majówkę czy długi weekend do Szwecji, ten musi wiedzieć, że najlepsze pory na wizyty tu, to wiosna, lato, wczesna jesień.

Przełom roku 2023 i 2024 – może zimowe wakacje?

W tym roku wigilię będziemy obchodzić w niedzielę, 24 grudnia. Boże Narodzenie i drugi dzień świąt to odpowiednio poniedziałek i wtorek, czyli 25 i 26 grudnia. To stwarza świetną okazję, by tym świątecznym długim weekendem możemy cieszyć się w już od piątkowego popołudnia, 22 grudnia. Jeśli ktoś zachomikował sobie jeszcze kilka dni urlopu, to wystarczą zaledwie 3 dni – na środę, czwartek i piątek 27, 28 i 29 grudnia, by cieszyć się zimowymi wakacjami od piątkowego popołudnia 22 grudnia do 2 stycznia, czyli łącznie 10 dniami wolnymi.

Grudzień i styczeń dają okazje na długi weekend

Do kwestii grudnia możemy podejść jeszcze inaczej. Dwa dni świąteczne w ostatnim tygodniu 2023 roku skracają tydzień pracy do zaledwie trzech dni. Nowy Rok przypada w poniedziałek, 1 stycznia 2024 roku, natomiast 6 stycznia, święto Trzech Króli to sobota, za którą przysługuje dzień wolny.

Co to oznacza? Zobaczcie: jeśli dzień wolny za sobotę odbierzecie w pierwszym tygodniu nowego roku, np. 2 stycznia we wtorek lub 5 stycznia w piątek, to wystarczą zaledwie 3 dni urlopu – bieżącego z 2024 lub zaległego z 2023 roku i… macie wolne od soboty 30 grudnia do niedzieli 7 stycznia włącznie. To aż 9 dni! Do pracy wracacie w poniedziałek, 8 stycznia, po 9 lub po 16 dniach wolnego – jeśli zdecydujecie się na urlop również pod koniec grudnia. Trzy weekendy po dwa dni, między nimi aż cztery dni ustawowo wolne od pracy plus sześć dni urlopu – brzmi zachęcająco, prawda? Wystarczy aż nadto na egzotyczny wyjazd, nawet do Australii, gdzie lato w pełni lub w góry, by poszaleć na nartach.

długi weekend w grudniu da okację nawet do egzotycznego wyjazdu
Przełom grudnia 2023 i stycznia 2024 da okazję do naprawdę dalekich wyjazdów. Może Malezja, może inny kierunek?

Wielkanoc jak to Wielkanoc

W 2024 roku Wielkanoc to 31 marca i 1 kwietnia, czyli dość wcześnie. Jednak we Włoszech o tej porze już ładna pogoda. Może więc warto spędzić święta Wielkiej Nocy właśnie tam, wyruszając z Polski już w piątkowe popołudnie? A jeśli nie Włochy, to Teneryfa, gdzie w wyjątkowo widowiskowy i uroczysty sposób obchodzi się to święto? Z Polski do Włoch dolecimy w około 2 godziny, na Teneryfę lot trwa już dłużej i tutaj przydałby się jeden dzień urlopu, np. na poświąteczny wtorek.

Pompeje majówka
W mojej opinii Pompeje najlepiej zwiedzać przed sezonem upałów we Włoszech. Wiosna, wczesna jesień – może warto wybrać się tu na Wielkanoc, a może majówka we Włoszech?

Majówka 2024 po raz pierwszy

Długi weekend w maju – któż o nim nie marzy? Rok 2024 szykuje nam aż dwie majówki! Takiej obfitości w długie weekendy w tym konkretnym miesiącu dawno nie było.

Pierwsza okazja to początek maja. W środę 1 maja przypada Święto Pracy, czyli dzień wolny. Czwartek 2 maja, to dzień pracujący, natomiast piątek 3 maja to kolejny dzień wolny, bo tego dnia mamy Święto Konstytucji Trzeciego Maja. Co to oznacza? Ano tyle, że biorąc zaledwie jeden dzień wolny w czwartek 2 maja, czeka nas pięciodniowa majówka! A jeśli zamiast jednego weźmiemy trzy dni wolnego, to nasza majówka rozpocznie się już w piątek po południu, 26 kwietnia. Policzmy: sobota i niedziela, 27 i 28 kwietnia, urlop w poniedziałek i wtorek, 29 i 30 kwietnia, wolne w środę 1 maja i w piątek 3 maja, urlop w czwartek 2 maja – to nam daje aż 9 dni wolnych. To się nazywa majówka!

Szczeliniec majówka
Góry Stołowe to dobra propozycja na długi weekend. Majówka na Dolnym Śląsku nie będzie czasem zmarnowanym.

Gdzie jechać w tym czasie? Włochy mogą być już gorące, ale jeszcze nie na tyle, by cierpieć w siermiężnym upale. Chorwacja – jak najbardziej, podobnie Bośnia. A może na tych kilka dni warto wyskoczyć na Węgry lub zrobić wycieczkę po Polsce, na Słowację lub do Szwecji? Możliwości jest wiele.

Jura Krakowsko-Częstochowska, dni wolne, majówka, długi weekend urlop
Majówka to świetna okazja, by pojeździć po Polsce. Może Jura Krakowsko-Częstochowska?

Majówka 2024 po raz drugi

Jeśli chodzi o kolejne majowe święto, to Zielone Świątki przypadają 19 maja, w niedzielę, więc wpływu na nasz kalendarz większego to nie ma. Za to Boże Ciało będziemy obchodzić w czwartek, 30 maja. Jeśli weźmiemy sobie wolne w piątek 31 maja, to mamy aż cztery dni wolnego. Zatem to kolejna majówka – brzmi dobrze, prawda? Gdzie spędzić ten czas? Można przyjechać do Gdańska, bo jest tu co oglądać, można wybrać Wrocław, który o tej porze roku nie jest jeszcze tak rozpalony. A może Sztokholm – idealny na city brek, właśnie na 4 dni?

Majówka Wrocław Dni wolne
Wrocław w maju poleca się na długi weekend. To miasto ma w sobie tyle atrakcji, że nie będziecie się tu nudzić!

Długi weekend w sierpniu

Kolejna okazja na długi weekend dopiero w sierpniu. 15 sierpnia obchodzimy święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Święto Wojska Polskiego. Rok 2024 ten dzień umieścił nam w czwartek. Klasycznie więc – jeden dzień wolnego w piątek, 16 sierpnia i mamy cztery dni wolnego. Sierpniowy długi weekend jak się patrzy. Można również o ten dzień wydłużyć sobie urlop i zamiast wracać z wakacyjnego wypoczynku w poniedziałek, jak wiele osób ma w zwyczaju, wrócić w… piątek. Wtedy, przez sobotę i niedzielę, spokojnie przygotujemy się mentalnie do tego, co czeka na nas po urlopie w pracy.  

Listopadowy długi weekend

Listopad to dwa dni ustawowo wolne od pracy. Pierwszy z nich to tradycyjnie Wszystkich Świętych, drugi – Święto Niepodległości. Jak układa się to w kalendarzu? Będzie okazja na długi weekend? Będzie i to na dwa takie weekendy. 1 listopada 2024 roku to piątek. W naturalny sposób mamy więc z  sobotą i niedzielą 3-dniowy długi weekend. Nawet nie musimy brać urlopu.

Święto Niepodległości, 11 listopada, to poniedziałek. To oznacza kolejny 3-dniowy długi weekend, bez uszczuplania dni z puli urlopowej. Ja jednak polecam zachomikować sobie jeden dzień i przedłużyć wolne. Czemu? Połowa listopada to w Polsce straszna szarówka. Wyrwanie się choćby na trzy dni w cieplejsze, słoneczne rejony naładuje nam baterie aż do świąt i pozwoli choć na chwile zapomnieć o listopadowej pogodzie w Polsce. Co sprawdzi się na ten listopadowy długi weekend? Rejon Morza Śródziemnego. Można też wybrać się do Włoch, gdzie temperatury w tym okresie nadal przekraczają grubo ponad 20 stopni.

Koloseum Rzym na długi weekend
Taka pogoda była w Rzymie w listopadzie 2017 roku, gdy pojechałem tam na długi weekend. Włochy w listopadzie? Tak!

Imponujący grudzień

Długi weekend w grudniu to wręcz okazja do nie tak krótkich, zimowych wakacji. Kalendarz 2024 układa się tu wyjątkowo, dając równie wyjątkową okazję do wypoczynku. Zobaczmy!

Święta Bożego Narodzenia, 25 i 26 grudnia, to środa i czwartek. Wystarczy jeden dzień urlopu w piątek, 27 grudnia, by cieszyć się wolnym przez 5 dni. Ale, ale… A co, jeśli zostanie nam z urlopu kilka dni wolnych? Wystarczy zaledwie 5 dni urlopu, który zrealizujemy pod koniec grudnia: w poniedziałek, 23 grudnia, we wtorek, 24 grudnia, w piątek, 27 grudnia, w poniedziałek i wtorek, 30 i 31 grudnia, by mieć łącznie aż… 12 dni wolnego! Policzmy, jak to zrobić:

 • 21 i 22 grudnia – sobota i niedziela,
 • 23 grudnia – poniedziałek (urlop),
 • 24 grudnia – wtorek (urlop),
 • 25 i 26 grudnia (środa i czwartek, dni ustawowo wolne od pracy),
 • 27 grudnia – piątek (urlop),
 • 28 i 29 grudnia – sobota i niedziela (weekend),
 • 30 grudnia – poniedziałek (urlop),
 • 31 grudnia – wtorek (urlop),
 • 1 stycznia – środa (dzień ustawowo wolny od pracy).

To więcej niż w 2023 roku i czas wystarczający na fajny, nawet egzotyczny wyjazd, pozwalający nie tylko spędzić święta w innym otoczeniu, ale też naładować baterie w samym środku polskiej zimy. Warto zatem chomikować sobie 5 dni urlopu na grudzień – długi weekend zimą bardzo się przyda.

Roque de Taborno Teneryfa na weekend
Roque de Taborno w górach Anaga to łatwo dostępne miejsce do pieszej wędrówki. Na grudzień jak znalazł, bo na Teneryfie wieczna wiosna.

Kolejny długi weekend – już w styczniu

6 stycznia, Święto Trzech Króli, dzień ustawowo wolny od pracy, to poniedziałek. Licząc z weekendem poprzedzającym, 4 i 5 stycznia (sobota i niedziela), mamy 3 dni wolnego od pracy.

Podsumowanie

 • Rok 2024 stwarza nam świetną okazję, by mieć długi weekend,
 • Majówka w kalendarzu – i to podwójna majówka – układa się tak, że grzechem byłoby z niej skorzystać.  
 • Hasło długi weekend 2024 zapowiada się wyjątkowo obiecująco,
 • Rok 2024 to 115 dni wolnych,
 • Będzie okazja, by mieć długi weekend aż 8 razy,
 • Żeby mieć 33 dni wolnego, wystarczy 12 dni urlopu, bieżącego lub zaległego,
 • Połowa tej liczby, czyli 6 dni, wystarczy, by majówka czy grudniowy, świąteczny długi weekend, była dla nas czasem odpoczynku,
 • Majówka będzie na początku maja, majówka będzie też pod koniec maja,
 • Dwa listopadowe długie weekendy układają się naturalnie, bez potrzeby brania urlopu,
 • Kto dobrze zaplanuje urlop, ten będzie cieszył się aż 12-dniowym odpoczynkiem w grudniu, na przełomie roku.

Podoba Ci się ten wpis? Dołącz do mnie na Facebooku i bądź na bieżąco z moimi poradami, podróżami i przepisami!

Czytaj również: