Muzeum wódki w Sztokholmie, a w zasadzie muzeum historii alkoholu w Szwecji, czyli Spritmuseum,  w kraju, w którym panują restrykcyjne warunki zakupu napojów wyskokowych – tzw. Systembolaget –  jest czymś doprawdy zaskakującym. Historia picia spirytualiów przez Szwedów na przestrzeni wieków doprowadziła do tego, że dziś mocniejszy alkohol kupimy tu wyłącznie w oznaczanych sklepach, w określonych dniach i godzinach. Tym bardziej muzeum wódki w Sztokholmie warte jest tego, by je zobaczyć i… poczuć, a także – o ile jesteśmy pełnoletni – posmakować.

Tak, poczuć. Nie chodzi o degustację – choć jest ona tu dostępna – co o aromat alkoholu, różnych alkoholowych nalewek, a także specjalne pomieszczenie, które pozwala poczuć się pijanym. Tak, Szwedzi projektując to muzeum i jego wystawy, zrobili to z prawdziwym rozmachem. Spritmuseum to nie tylko historia tego, jak piło się w Szwecji, jak produkowało się tam alkohol, ale i ekspozycja artystyczna znanej marki wódki, anegdoty dotyczące alkoholu, ciekawostki – niektóre mrożą krew w żyłach – i miejsca, w których ów alkohol tradycyjnie się spożywało.

Spritmuseum muzeum wódki w Sztokholmie
Wśród miejsc, które warto zobaczyć w Sztokholmie, polecam Spritmuseum, czyli muzeum wódki
wąchanie cytrynówka
Jak pachnie cytrynówka? Możecie to poczuć w muzeum wódki w Sztokholmie.

Muzeum wódki w Sztokholmie, czyli Spritmuseum

Gdzie znajdziemy muzeum wódki, jak je potocznie nazwałem, czyli Muzeum AlkoholuSpritmuseum? Na wyspie Djurgården, nieopodal innych placówek muzealnych, jak np. muzeum nordyckie, muzeum wraków, muzeum Vasy (o tym muzeum możecie poczytać na moim blogu w tym miejscu – kliknijcie link) czy muzeum Abby (przenieście się na chwilę w kolorowy świat dyskotek lat 70- i 80-tych – kliknijcie w ten link). Mieści się dość, generalnie, niepozornie wyglądającym, a jednak zabytkowym, bo pochodzącym z XVIII wieku portowym budynku. Oprócz muzeum znajdziemy w jego wnętrzu również bar i restaurację.

Spritmuseum muzeum wódki w Sztokholmie
Budynek, w którym mieści się Spritmuseum, czyli muzeum wódki w Sztokholmie, to zabytkowy budynek portowy.

Historia produkcji alkoholu w Szwecji

Spritmuseum prezentuje historię produkcji alkoholu w Szwecji. W muzeum wódki zobaczymy nie tylko, jak pędzono kiedyś w tym kraju wina, ale i bardziej wyskokowe trunki. Napoje spirytusowe mają w tym kraju długą tradycję – stąd mnóstwo tu zabytkowego sprzętu zarówno do butelkowania wina, jak i produkcji wszelkiego rodzaju spirytualiów. Co tu zobaczymy? Zabytkowe, stare butelki, karafki, kieliszki, szklanki do spożywania napojów z alkoholem. Do tego stare etykiety, niejednokrotnie doskonale zachowane na równie starych butelkach – jednym słowem prawdziwa i interesująca historia tego, jak, w czym i kiedy podawano w Szwecji napoje spirytusowe

Węże w spirytusie

Znajdziemy tu specjalne miejsce, w którym możemy powąchać, jak pachniały różnego rodzaju nalewki, wykonywane z różnych owoców. Mamy też ekspozycję samych nalewek – z zalanymi alkoholem prawdziwymi owocami. Znajdzie się i coś dla miłośników makabry – zatopione w spirytusie gady, z których nalewki miały rzekomo mieć medyczne właściwości prozdrowotne. Czy kogoś w ten sposób udało się wyleczyć? Hm…

Spritmuseum w Sztokholmie
Zakonserwowane w alkoholu zwierzęta. Czemu służyły? Przygotowywano z nich mikstury lecznicze?

Mnóstwo eksponatów, w tym dzieła sztuki

Muzea w Sztokholmie przyzwyczajają do tego, by oczekiwać od nich wielu atrakcji, nawet nieoczywistych. Nie mogło być inaczej w muzeum wódki. Spritmuseum prezentuje skomplikowane urządzenia do wytwarzania spirytualiów, skrupulatnie opisując i pokazując na tablicach multimedialnych ich działanie. Można tu również podejrzeć, jaka działa destylacja. Z kolei dzieła sztuki to już kolekcja efektownych butelek marki Absolut, znanej na całym świecie.

Systembolaget Sztokholm muzeum
W muzeum wódki zgromadzono urządzenia do produkcji różnego rodzaju alkoholi.
absolut wódka Systembolaget
Muzeum wódki nie mogło obejść się bez arki Absolut, prezentującej tu swoje butelki.

Tak pito w Szwecji

Różnego rodzaju gatunki lokalnych alkoholi, ich właściwości, opisy ich produkcji – tego nie mogło zabraknąć w Spritmuseum. Sporo miejsca poświęcono również kulturze picia Szwedów. Służy temu m.in. przyczepa kempingowa, mi osobiście nieodłącznie kojarząca się z latami 60-i 70-tymi. Możemy do niej wejść, obejrzeć jej wyposażenie, usiąść na wygodnym siedzeniu i obejrzeć filmy o tym, jak się piło w Szwecji. Między innymi w takich właśnie przyczepach, na kempingach, na weekendach.

Przyczepa w muzeum w Sztokholmie.
Do przyczepy można wejść, usiąść w niej, poczuć dawny klimat i obejrzeć filmy o kulturze picia w Szwecji.

Zobacz, jak to jest być pijanym

Na piętrze muzeum urządzono specjalne pomieszczenie, które ogląda się z pozycji… poziomej. Leżąc. Tak, tak to zaprojektowano. Zarówno cała przestrzeń pomieszczenia, sposoby jego oświetlenia i efekty dźwiękowe służą temu, by odwiedzający poczuli się w nim, jakby byli pijani. Dla jednych to wesołe, dla innych mniej – szczególnie, że w Spritmuseum dużo miejsca poświęcono prezentacji negatywnych skutków nadużywania alkoholu. Muzeum wódki kompleksowo, jak widać, podeszło do tematu.

alkohole w Spritmuseum
Stare alkohole w Spritmuseum – liczą sobie wiele lat.
Muzeum w Sztokholmie
Zdjęcia, dokumenty, tablice ostrzegające przed skutkami picia w pracy – to znajdziemy w muzeum wódki w Sztokholmie.

Czas na degustację

Cóż to za wizyta w muzeum wódki bez degustacji? Również i w Spritmuseum jest taka możliwość. W muzeum wódki w Sztokholmie można skosztować próbek  czterech szwedzkich napojów alkoholowych. Jest to możliwe dopiero po wizycie w obiekcie. Otrzymujemy wówczas próbki degustacyjne wódek, nalewek i szwedzkiego sznapsa.

Nalewki w Spritmuseum w Sztokholmie
Możemy zobaczyć, jakimi domowymi sposobami produkowano alkohol w Szwecji.

Jak kupić alkohol w Szwecji?

Jak kupić alkohol w Szwecji? Nie jest to proste zadanie. W marketach, jak np. sklepach sieci ICA, alkoholu nie kupimy. Dostępne są tam jedynie np. piwa bezalkoholowe lub takie, które zawierają alkohol do 3,5%. Jeśli jesteśmy w Szwecji, chcemy napić się w hotelu czy apartamencie piwa lub czegoś mocniejszego, to musimy zrobić zakupy w sieci sklepów z alkoholem- Systembolaget. Tylko te państwowe placówki mają monopol w tym kraju na sprzedaż alkoholu powyżej 3,5%. Żeby było ciekawiej, nie jest ich dużo. Sklepu sieci Systembolaget są otwarte w określonych godzinach, w niedziele zaś zamknięte. Ceny alkoholu w sklepach Systembolaget są bardzo wysokie. Jak więc widzicie, by kupić alkohol w Szwecji, trzeba się trochę natrudzić.

Alkohol historia Systembolaget
Tradycja picia alkoholu ma w Szwecji długą, ale – biorąc pod uwagę obecne restrykcje – niezbyt chlubną tradycję.

Czym jest Systembolaget?

Te restrykcyjne przepisy, skutkujące wprowadzeniem Systembolaget, dotyczące sprzedaży i dostępności w Szwecji alkoholu są efektem tego, że przed wiekami Szwedzi pili bardzo dużo alkoholu. Problem nadużywającego napojów spirytusowych społeczeństwa coraz bardziej destabilizował sytuację społeczną. Napoje alkoholowe zaczęto więc na początku XX wieku reglamentować – można było je kupić, przedstawiając specjalną książeczkę (coś, jak kartki w czasach PRL w latach 80-tych). Zniesiono to w latach 50-tych, jednocześnie podnosząc cenę trunków, by ograniczyć ich spożycie. Państwo kontrolowało to bardzo mocno i w zasadzie dzieje się tak do dziś, w ramach sieci sklepów Systembolaget. Nic więc dziwnego, że historia i tradycja robienia własnego alkoholu ma się w Szwecji całkiem dobrze.

historia produkcji alkoholu w Szwecji
W takich oto urządzeniach produkowano w Szwecji alkohol.

Muzeum wódki w Sztokholmie – co, jak i kiedy?

Wszystkie informacje dotyczące godzin otwarcia muzeum wódki czyli Spritmuseum, wystaw czasowych, cen i zasad wstępu, dostępne są na stronie internetowej muzeum wódki w Sztokholmie pod tym linkiem. Restauracja przy muzeum bywa miejscem różnego rodzaju przyjęć. Dlatego, jeśli planujecie podczas wizyty w Sztokholmie zobaczyć, jak wyglądała historia produkcji napojów na spirytusie, a może i posmakować w muzealnym barze choćby słynnej szwedzkie akwawity, skontaktujcie się wcześniej z placówką mailowo. Mi podczas dwóch pobytów w Sztokholmie nie udało się wejść do muzeum wódki właśnie z powodu odbywających się w tutejszej restauracji eventów.   

Systembolaget jak kupić alkohol w Szwecji
Ekspozycja w Spritmuseum pozwala powąchać różne rodzaje alkoholi.

Podoba Ci się ten wpis? Dołącz do mnie na Facebooku i bądź na bieżąco z moimi poradami, podróżami i przepisami!

Czytaj również: