Na szlaku do plaży Benijo, w górach Anaga na Teneryfie – to pierwszy z cyklu artykułów, w których zabiorę czytelników bloga na wędrówki piesze po tej wyspie. Szlaki górskie do plaży Benijo w górach Anaga to moje ulubione warianty trekkingowe na Teneryfie. Trasa jest miejscami trudna, ale nagrodą za wszystkie męki z wejściem/zejściem są widoki, których nie da się zapomnieć. Wisienką na torcie jest zejście do plaży Benijo, przepięknej, jednej z najsłynniejszych na Teneryfie.

Trasa, którą opisuję w tym  artykule, od miejscowości Chamorga wiedzie przez wioskę Roque Bermejo, następnie przez zbocze góry Montana de Tafada na jej szczyt. Stąd możemy wrócić do Chamorgi lub wydłużyć wycieczkę o trasę do plaży Benijo.

do plaży Benijo
Plaża Benijo jest jedną z najpiękniejszych na Teneryfie. Wiele osób pokonuje kilometry przez góry, by zobaczyć ją na własne oczy.

Nie ukrywam, że to moja ulubiona trasa górska w górach Anaga na Teneryfie. W połączeniu z trasą do plaży Benijo, wiodącą m.in. przez niesamowite lasy wawrzynowe, może stanowić całodzienną górską wyprawę. Jednak uwaga! Wymaga to w miarę dobrej kondycji i warto zaopatrzyć się albo w kijki, przydatne przy schodzeniu, albo nawet w jakiś grubszy kij, na którym można się wesprzeć.

Więcej o Teneryfie czytaj tu:

wioska Chamorga
Wioska Chamorga to początek naszej trasy, niezwykle malowniczej, w której posępne. pokryte zielenią granie mieszają się z ciemnym piaskiem plaży, szumem fal oceanu, roztrzaskującego się na skałach i aurą północnej części Teneryfy.

Start w miejscowości Chamorga

Zacznę od pierwszego, łatwiejszego wariantu trasy: Chamorga – Roque Bermejo – Faro de Anaga – Montana de Tafada – Chamorga.

Barranco de Chamorga Teneryfa
Nie bardzo widać mnie na tym zdjęciu, ale idę przed siebie szlakiem, który za chwile zacznie schodzić w dół.

Szlak zaczyna się w centrum małej wioski Chamorga (można dostać się tu autobusem z Santa Cruz de Tenerife linią 947). Z placyku koło kapliczki ruszamy w dół doliną Barranco de Roque Bermejo, wyrzeźbioną w wulkanicznych skałach, pośród roślinności ciepłolubnej i sukulentów. Po drodze mijamy rozsiane na stokach gospodarstwa i nieliczne domostwa. Profil zaostrza się, im dalej w stronę oceanu, tym wzrasta głębia samej doliny, natomiast szczyty stają się wyższe, wręcz niebotyczne. Dlatego – podkreślę – warto mieć tu kijki do trekkingu, ewentualnie gruby kij, którym możemy się podeprzeć.

szlaki na Teneryfie
Trasa do Roque Bermejo przez Barranco de Chamorga.

Po drodze mijamy także ruiny dawno opuszczonych domostw. Można je eksplorować, ale uwaga – kamienne ściany ledwo stoją, więc warto zachować daleko idącą ostrożność. Na Teneryfie w wielu miejscach znajdziemy podobne opuszczone budynki.

Opuszczone zabudowania na Teneryfie w górach Anaga
Tego typu opuszczone zabudowania rozsiane są w wielu miejscach wyspy. Ruiny plus posępne w pochmurny poranek otoczenie wzbudzają specyficzne doznania…

Plaża przy Roques de Bermejo

Docieramy w końcu do małej wioski na skałach – Roques de Bermejo.

Osada i plaża Bermejo na Teneryfie
Oto pierwszy cel naszej wędrówki: osada i plaża Bermejo na Teneryfie.

To miejsce wręcz zagubione, z dala od cywilizacji, w niewielkiej skalistej zatoczce, składające się z zaledwie kilku zabudowań.

Capilla, kapliczka w osadzie Roque Bermejo na Teneryfie
Osada Bermejo składa się zaledwie z kilku domów, małego kościółka i urzekającej kapliczki nad brzegiem morza.
Capilla, kapliczka w osadzie Roque Bermejo
Miejscowi są silnie przywiązani do wiary i tradycji.

Rozpościera się stąd fantastyczny widok na okoliczne wzniesienia, a szumiący Atlantyk dodaje temu miejscu swoistego uroku.

Roque Bermejo na Tenrryfie w góach Anaga
Chwila na zdjęcie na tle Roque Bermejo i schodzimy już do plaży.

Mroczne piękno czarnej plaży

Plaża jest… czarna. Ciemny piasek, ciemne skały, ryczący ocean – przy wiosennej, pochmurnej pogodzie to miejsce wydaje się mroczne, ale jednocześnie niezwykle piękne.

Playa de Roque Bermejo na Teneryfie w górach Anaga
Playa de Roque Bermejo wydaje się być mroczna przy pochmurnej pogodzie, lecz ma to swój urok.
Marek Dąbrowski na Playa de Roque Bermejo Ścieżki Mojego Świata
Chwila na odpoczynek, chwila na zdjęcie na Playa de Roque Bermejo – tu w kwietniu 2023 roku, podczas świąt wielkanocnych.

Warto zwrócić uwagę na piętrzące się przy brzegu skały – aż roi się na nich od skorupiaków. Kraby słysząc czy czując tu obecność człowieka czmychają, ile sił w nogach. Mi jakimś cudem udało się uchwycić przynajmniej jednego na zdjęciu.

krab na Playa de Roque Bermejo
Kraby czmychają czując ludzi, cudem udało mi się jednego z nich uwiecznić aparatem.
plaża Bermejo Teneryfa
Jeszcze jeden rzut oka na plażę Bermejo znad osady.

Plaża przy Roques de Bermejo na Teneryfie może stanowić punkt odpoczynku na trasie. Warto tu spędzić chwilę czasu, zjeść sobie coś i nabrać sił, bo dalej droga pnie się przez długi czas wyłącznie w górę.

Rybacy na plaży Bermejo na Teneryfie
Wielkanoc nie była przeszkodą dla miejscowych rybaków, którzy szykowali się na połów.

W stronę latarni morskiej

Po krótkim odpoczynku na plaży przy Roques de Bermejo dalej pniemy się w górę drogą pod malowniczo położoną latarnię morską – Faro de Anaga. Droga wije się zakosami, a im wyżej, tym ładniejsze widoki.

Latarnia morska Faro de Anaga w górach Anaga na Teneryfie
Latarnia morska zawieszona jest na skałach, kilkaset metrów nad plażą Bermejo.

Przy Faro de Anaga można zrobić sobie chwilę odpoczynku. Widoki stąd zapierają dech w piersiach. Jak na dłoni widzimy stąd mroczną plażę. Sama latarnia, gdy przechodziłem obok niej, wydawała się być opuszczona. Czy działa, czy może jest uruchamiana automatycznie, o ile w ogóle? Nie wiem.

latarnia morska Faro de Anaga na Teneryfie
Latarnia morska Faro de Anaga – rozpościerają się z niej wspaniałe widoki.

Na stokach Montana de Tafada

Od Faro de Anaga idziemy szlakiem cały czas w górę. Dalej jest jeszcze piękniej, wspinamy się bowiem stokami Montana de Tafada. Widzimy stąd skalisty brzeg, fale oceanu, które rozbijają się na skałach i pasące się na tej stromiźnie zwierzęta.

Szlak na Montaña de Tafada w kierunku Faro de Anaga i Roque Bernejo
Taki mamy widok ze szlaku na Montaña de Tafada w kierunku Faro de Anaga i Roque Bernejo.

Uwaga! Bezpośredni szlak w kierunku Benijo i El Draguillo, trawersujący strome skalne ściany z niesamowitymi widokami na ocean i grupę skał u wybrzeża – Los Orobales, przez zagubioną i częściowo opuszczoną wioskę Las Palmas De Anaga, był w ubiegłym roku zamknięty z powodu obrywów skalnych. Na Teneryfie zdarza się to czasami, warto więc, planując wędrówki piesze, sprawdzić w miarę możliwości, czy szlak, który wybieramy, nie jest zamknięty.

Widok ze szlaku na Montaña de Tafada w kierunku skalistych wysepek Baja Negra
Widok ze szlaku na Montaña de Tafada w kierunku skalistych wysepek Baja Negra.

Im wyżej, tym trasa staje się bardziej wymagająca. Pod koniec trawersując skalne ściany, z widokami na okolicę Chamorga i górującą wśród roślinności skałę Roque Anambro, pośród wawrzynów dostajemy się wreszcie na grań szczytową i wierzchołek Tafada. W tym miejscu zazwyczaj bywa gwarno, bo styka się tu kilka szlaków, więc i turystów jest sporo. Jeśli jednak chcielibyście z tego miejsca wrzucić jakieś filmy czy zdjęcia na profile społecznościowe, to musicie wiedzieć, że zasięg w tym miejscu jest bardzo słaby.

Montaña de Tafada na Teneryfie
Na szczycie Montaña de Tafada.

Z wierzchołka Tafada możemy zejść z powrotem do Chamorga i wrócić sobie do Santa Cruz de Tenerife. Możemy też wybrać wariant dłuższy naszej wyprawy, aż do wioski i do plaży Benijo. Na Teneryfie jest wiele plaż, ale ta plaża jest szczególna pod kilkoma względami.

Montaña de Tafada na Teneryfie
Szlaki górskie są dobrze oznaczone, w wielu miejscach można zobaczyć tablice edukacyjne – tu na szczycie Montaña de Tafada.

Do plaży Benijo – idziemy!

Do plaży Benijo możemy stąd dotrzeć na dwa sposoby. Jednym z nich jest pójście w kierunku plaży Benijo ze szczytu Tafada (są tu stosowne oznaczenia), ale też możemy zrobić to z centrum Chamorga. Jeśli robimy to z miejscowości Chamorga, to ruszamy pod górę momentami bardziej stromo przez przepiękny las wawrzynowy pod szczyty w masywie Cabezo del Tejo (818 m n.p.m.).

Las wawrzynowy, góry Anaga na Teneryfie
Wawrzyn rośnie tu równie gęsto, jak sukulenty.

Tu znajduje się platforma widokowa, z której rozpościera się panorama Gór Anaga i wybrzeża oceanicznego na odcinku Benijo – Almaciga – Stachero – Tamadite, aż po „teneryfski Matterhorn” czyli Roque de Taborno. Warto wiedzieć, że do miejscowości Almaciga, leżącej w odległości 1,6 km od plaży Benijo, dostaniemy się autobusem linii 946 kursującym z Santa Cruz de Tenerife.

Góry Anaga na Teneryfie
Po drodze nie brakuje pięknych punktów widokowych. Tu: widok na wybrzeże z Almaciga, Roque de los Bodegas i Tamadite.

Spod szczytu i przełęczy wiedzie bardzo strome i kamieniste zejście do wioski El Draguillo (uwaga: ślisko, dlatego kijki albo gruby kij, no i koniecznie odpowiednie buty!). Tu spod stóp lubią usuwać się kamienie, więc moja rada – nie wybierajcie się na tę trasę w budżetowych, sportowych butach, lepiej mieć obuwie z dobrym protektorem i za kostkę.

El Draguillo do Benijo i Almaciga na Teneryfie
Rzut oka z drogi z El Draguillo do Benijo i Almaciga.

Z El Draguillo dobrą gruntową drogą dochodzimy do plaży Benijo, mając spienione oceaniczne fale po naszej prawej stronie, jakieś 200 m poniżej.

plaża Benijo na Teneryfie
Powoli zbliżamy się do celu naszej wędrówki, jaką jest plaża Benijo.

Z El Draguillo dobrą gruntową drogą dochodzimy do plaży Benijo, mając spienione oceaniczne fale po naszej prawej stronie, jakieś 200 m poniżej.

plaża Benijo na Teneryfie

Sama plaża Benijo to nieduże, otoczone łańcuchami górskimi miejsce, bardzo malownicze. Plaża pokryta jest ciemnym piaskiem, a wystające z wody skały, o które roztrzaskują się fale,  czynią to miejsce niezwykle urokliwym.

Plaża Benijo
Dochodzimy wreszcie do plaży Benijo. Te widoki warte są trudów wyprawy.
do plaży Benijo, skały Roque Benijo
Skały Roque Benijo dodają temu miejscu charakteru.

Na Teneryfie znajdziemy wiele takich pięknych miejsc, ale plaża Benijo jest wręcz niewiarygodnie piękna, no i niezwykle fotogeniczna. O jej popularności wśród turystów świadczy choćby fakt, że wiele osób z różnych krajów, również z Polski, dopytywało mnie na trasie, jak najszybciej tam dotrzeć.

plaża Benijo, skały Roque de la Rapadura na Teneryfie
Roque de la Rapadura to punkt charakterystyczny plaży Benijo.

Plaża jest trudno dostępna – owszem, można do niej przyjechać autem, ale prawdziwą satysfakcję ma się po przejściu górskimi szlakami. Czy jej niedostępność przyczynia się do jej uroku? Pewnie tak.

plaża Benijo, skały Roque de la Rapadura
To miejsce pozwala cieszyć się urokiem północnego wybrzeża Teneryfy.

Plaża Benijo ma w sobie to coś – tym bardziej warto ją zobaczyć na żywo. Prezentuje się za każdym razem inaczej, o każdej porze roku, przy różnym oświetleniu. Raz jest posępna, innym razem rozświetlona, z imponującym łańcuchem górskim w tle. Malują ją fale morskie, światło, powietrze – to czyni to miejsce wyjątkowo spektakularnym.

plaża Benijo
W zależności od pogody, otoczenie prezentuje się zgoła inaczej w świetle słońca, a inaczej przy pochmurnym niebie. Te widoki można podziwiać godzinami.

Na szlaku do plaży Benijo – co warto wiedzieć?

Nie ma co ukrywać, opisywane tu przeze mnie obie trasy do plaży Benijo są bardzo wymagające i przeznaczone dla osób, które lubią wędrować po górach. Krótszy z opisanych przeze mnie odcinków liczy sobie 9.3 km długości i aż 688 m deniwelacji (różnica poziomów). Z kolei wariant dłuższy to dodatkowe 7 km odległości plus około 300 m podejścia i około 800 m dość wymagającego zejścia – do plaży Benijo. To zejście to nie bułka z masłem – dobra kondycja jest tu naprawdę potrzebna.

do plaży Benijo Marek Dąbrowski
Moja radość, gdy pojawiłem się na plaży Benijo – koniec grudnia 2023 roku.

Podsumowanie

Kto lubi wędrówkę po górach, ten w górach Anaga na Teneryfie poczuje się jak w raju. Nie brakuje tu stromych podejść, miejscami nawet skałkowania, równie stromych i bardzo długich zejść. Rekompensatą dla zmęczenia są widoki, które zapierają dech w piersiach i pozwalają poczuć, czym jest egzotyka wyspy oraz przekonać się, jak pięknie jest na Teneryfie.

  • Do plaży Benijo z miejscowości Chamarga można dojść na dwa sposoby,
  • Jeden z nich wiedzie przez plażę przy wioseczce Roques de Bermejo i dalej w górę, na szczyt Tafada,
  • Niezależnie od wybranej trasy, trzeba być przygotowanym na wielokilometrową wędrówkę,
  • Niezbędne wyposażenie to oczywiście woda, buty z dobrym protektorem, kijki trekkingowe lub zwykły gruby kij,
  • Tak w jedną, jak i w drugą stronę dostaniecie się z Santa Cruz de Tenerife komunikacją miejską.
Roque de la Rapadura plaża Benijo na Teneryfie
Roque de la Rapadura – za każdym razem, gdy jestem na plaży Benijo, nie mogę oderwać oczu od tej skały.

Podoba Ci się ten wpis? Dołącz do mnie na Facebooku i bądź na bieżąco z moimi poradami, podróżami i przepisami!

Czytaj również: