Teneryfa, wyspa wiecznej wiosny, na weekend; czym dolecieć, za ile i skąd? Ponieważ od niedawna możliwe są bezpośrednie loty na Teneryfę z Gdańska, warto zainteresować się tym, co oferuje wyspa wiecznej wiosny. A oferuje wiele, bo Teneryfa jest jedyna w swoim rodzaju.? Czym się dostać, czym poruszać? Czytajcie!

Jeśli obserwujecie mnie na Facebooku, to wiecie, że w 2023 roku byłem na Teneryfie… 4 razy. Tak, to nie pomyłka. Teneryfa jest dla mnie jednym z najpiękniejszych miejsc i kiedy tylko mogę, staram się tu przylecieć. Szczególnie urzeka mnie łagodny klimat wyspy, zróżnicowany krajobraz, góry w północnej części, no i sama hiszpańska kultura oraz kulinaria w wyspiarskiej wersji. Teneryfa to jedno z moich ulubionych miejsc i naprawdę mógłbym na niej zamieszkać.

Teneryfa wyspa wiecznej wiosny
Nadlatując nad Teneryfę, widzimy całą wyspę, z charakterystycznym stożkiem wulkanu Teide.

Mam tu dla Was kilka szybkich, praktycznych informacji, dotyczących tego, jak dolecieć, czym dolecieć, za ile i skąd? Przydadzą się wam, jeśli Teneryfa, wyspa wiecznej wiosny,  to wasz cel na długi weekend, na święta, a może i wakacje. W kolejnych artykułach, które już przygotowuję, przeczytacie o tym, co warto zobaczyć na Teneryfie, co odwiedzić i poznacie szlaki, którymi się tam poruszałem i które polecam.

Więcej o Teneryfie czytaj tu:

Teneryfa – wyspa wiecznej wiosny

Na początek kilka podstawowych informacji. Teneryfa to największa z Wysp Kanaryjskich, czyli należącego do Hiszpanii archipelagu górzystych wysp pochodzenia wulkanicznego. Znajdują się one na Oceanie Atlantyckim, dokładnie na północny zachód od wybrzeży Afryki. Wyspy Kanaryjskie to dwie hiszpańskie prowincje: Santa Cruz de Tenerife i Las Palmas. Ten region posiada aż dwie stolice. Jedną z nich jest miasto Las Palmas na wyspie Gran Canaria, natomiast drugą: Santa Cruz de Tenerife na Teneryfie.

Jak widzicie, ważną kwestią jest, jak dolecieć i czym dolecieć do wysp. To również przelicza się na koszty.

Teneryfa na weekend jak dolecieć
Santa Cruz de Tenerife to stolica wyspy. Za każdym razem, gdy tu jestem, czuję dziką wręcz radość!

Teneryfa ma powierzchnię ponad 2000 km kwadratowych, wyjątkowo zróżnicowaną powierzchnię i charakteryzuje się ogromnym wulkanem, który doskonale widać przy dobrej pogodzie, gdy ląduje się tu na jednym z dwóch lotnisk. Ten wulkan to Teide, wysoki na ponad 3,5 kilometra, najwyższy szczyt Hiszpanii i jednocześnie najwyższy szczyt wysp, położonych na Atlantyku.

Santa Cruz de Tenerife jest przepięknym miastem, z historią i zabytkową zabudową, dużym portem oraz rafinerią. Mieszka tu na stałe ponad 200 tys. osób. Tu zatrzymuję się za każdym razem, gdy przylatuję, bo stąd mam najlepsze połączenia autobusowe na całą wyspę

Teneryfa – Czym dolecieć? loty z Gdańska

Czym dolecieć na Teneryfę? Ten artykuł pisałem w listopadzie 2023 roku, w czasie, gdy za wylot z gdańskiego lotniska mogliśmy zapłacić zaledwie 200 złotych w jedną stronę. To chyba promocyjne taryfy, bo linia WizzAir z Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy pod koniec października uruchomiła bezpośrednie, trwające ok. 6 godzin loty na Teneryfę. Pisząc artykuł znalazłem nawet lot za 398 złotych w obie strony! Reszta lotów – ceny na jesień 2023 – oscylowały w granicach 800-900 złotych w obie strony. Fajne jest, że wyspa wiecznej wiosny, jak nazywa się Teneryfę, jest dostępna bezpośrednio, bez przesiadek, właśnie ze stolicy Pomorza. Odpowiedź na pytanie: czym dolecieć na Teneryfę i skąd, już znacie.  

Teneryfa wyspa wiecznej wiosny jak dolecieć
Teneryfa, wyspa wiecznej wiosny, od niedawna dostępna jest bezpośrednio z Gdańska.

Grudzień na Teneryfie? Czemu nie?

Loty z przesiadkami? Były możliwe do zarezerwowania w cenach do 520 złotych w obie strony jeszcze w listopadzie 2023 roku. Z kolei najtańszy wylot z Gdańska można było zarezerwować już od 188 złotych w grudniu! Najdrożej oczywiście jest w okolicy świąt Bożego Narodzeniaod 447 złotych w jedną stronę. Jeśli chcielibyście spędzić Boże Narodzenie na Teneryfie (a tegoroczny kalendarz daje szansę na długi, fajny wypoczynek w okresie zimowym, przy wzięciu zaledwie 3 dni urlopu), to jest ku temu okazja.

Port lotniczy Eindhoven
Z Portu lotniczego Eindhoven mój lot na Teneryfę był opóźniony o ok. jedną godzinę.

Na Teneryfę również z Warszawy

Niestety, drożej za loty i to sporo, bywa zawsze przed świętami. Czym dolecieć na Teneryfę z Warszawy? W listopadzie 2023 roku możliwy był zakup biletów od 230 złotych w jedną stronę. Kombinacją linii WizzAir i Ryanair – czyli z przesiadką – dało cenę 585 złotych w obie strony w listopadzie. To był najtańszy przelot w obie strony.

W grudniu najtańszy wylot z Warszawy jest możliwy w cenie 224 złotych, a za przelot w obie strony możemy liczyć 443 złote. Jest to jednak środek miesiąca, a w pobliżu świąt ceny drastycznie wzrastają!

Ważne! Za każdym razem trzeba sprawdzać, czy taniej jest wybrać lot z przesiadkami czy bez. Z przesiadkami często wypada taniej (i zdrowiej, bo nie siedzimy twardo 6 godzin, tylko pochodzimy trochę między podróżami). Trzeba to jednak dobrze przeliczyć i trochę pokombinować.

Taniej z zagranicznych lotnisk?

Ja płaciłem taniej za loty z zagranicznych lotnisk. Przesiadałem się zarówno w holenderskim Eindhoven, jak i w Londynie. Z tamtejszych lotnisk zapłacimy nierzadko taniej za bilet na Teneryfę, niemniej pozostaje nam koszt przelotu do wybranych lotnisk z Polski. Czy to się opłaci? Warto za każdym razem to przeliczyć, bo międzylądowanie to nie tylko ulga dla naszego organizmu, ale nierzadko i dodatkowe koszty na lotnisku (kawa, napoje, coś na ząb).

Port Lotniczy Eindhoven Teneryfa jak dolecieć
Port Lotniczy Eindhoven był moim przystankiem pośrednim w drodze na Teneryfę podczas świąt wielkanocnych w 2023 roku.

Teneryfa na miejscu – jak i czym się poruszać?

Zdecydowanie polecam poruszać się po wyspie z pomocą komunikacji miejskiej i regionalnej. Karty i bilety oferuje firma przewozowa TITSA. Autobusy mają bardzo bogatą sieć połączeń, więc naprawdę warto z tego korzystać. Ceny za paliwo i wypożyczenie samochodu mogą być zdecydowanie wyższe.

Aeropuerto de Tenerife Sur Teneryfa
Wychodząc z Port lotniczy Aeropuerto de Tenerife Sur czyli Lotniska Południowego na Teneryfie mamy od razu autobusy, które rozwiozą nas po wyspie.

Autobusy na Teneryfie mogą być najtańszym sposobem na zwiedzanie wyspy. Tabor jest nowoczesny, czysty i najczęściej punktualny, chociaż zdarzają się opóźnienia na niektórych trasach. Autobusy mają jasnozielony kolor i 3-cyfrowy numer umieszczony z przodu, z tyłu i po bokach autobusu, wskazujący trasę, na której aktualnie się znajdują. Ta trasa jest używana w obu kierunkach.

Marek Dąbrowski
Już w autobusie, jakieś 20 minut po wyjściu z Aeropuerto de Tenerife Sur, w drodze do Santa Cruz de Tenerife

Karta TITSA i ten+

Kartę na przejazdy komunikacją na wyspie można nabyć w automatach już po przylocie, na zewnątrz budynku portu lotniczego przy przystankach autobusowych. Można ją również aktywować i doładować. Jest to moim zdaniem najpraktyczniejsza metoda korzystania z komunikacji. Informacje o taryfach i promocjach możecie odnaleźć tu – kliknijcie w ten link

Teneryfa komunikacja miejska
Karty do korzystania z komunikacji miejskiej można kupić również na przystankach.

Koszt karty? 2 Euro. Można ją doładować kredytem w ratach po 5 Euro aż do 100 Euro. Uwaga, saldo na karcie ten+ jest ważne aż rok od daty ostatniego doładowania. Natomiast ważność samej karty to dziesięć lat. Jak skorzystać z karty ten+? Przy wejściu do autobusu przykładamy ją do czytnika obok kierowcy. Warto pamiętać, że jeśli z karty korzystać będzie więcej niż jedna osoba, należy poinformować o tym kierowcę jeszcze przed okazaniem karty. Można również zainstalować sobie aplikację ten+ na telefonie.

Bilet jednorazowy i jego cena są uzależnione od taryfy, odległości przejazdu, wahają się od 1 do 10 Euro.

Podsumowanie

  • Czym dolecieć na Teneryfę? Wyspa wiecznej wiosny dostępna jest bezpośrednio z lotnisk w Gdańsku i Warszawie,
  • Ceny biletów (jesień 2023) to ok. 200 zł w jedną stronę,
  • Czasem taniej jest lecieć z przesiadką, ale warto uwzględnić koszt międzylądowania (jedzenie, napoje na lotnisku),
  • Na miejscu, jeśli nie jesteście, jak ja zmotoryzowani i zależy Wam na ekonomicznym wyjeździe, najlepiej poruszać się transportem publicznym,
  • Teneryfa posiada bardzo bogatą sieć połączeń, a z samego Santa Cruz do choćby La Laguna dojedziemy tramwajem,
  • Przejazdy komunikacją miejską odbywają się za pomocą karty, która pełni rolę elektronicznej portmonetki – przed wyjazdem poznajcie zasady, ceny i jak to funkcjonuje.
Port lotniczy Tenerife Norte Los Rodeos
Wracając ze świąt wielkanocnych z Portu lotniczego Tenerife Norte „Los Rodeos” poleciałem najpierw do Malagi, a stamtąd do Gdańska.

Podoba Ci się ten wpis? Dołącz do mnie na Facebooku i bądź na bieżąco z moimi poradami, podróżami i przepisami!

Czytaj również: