Co zobaczyć na Lanzarote, jakie są najciekawsze miejsca i atrakcje, których nie można przeoczyć na tej niezwykłej wyspie? Zapraszam Was w podróż do świata, który od pierwszego spojrzenia potrafi oczarować surowym pięknem, zachwycić sielskimi widokami i oczarować magią powulkanicznych artefaktów.

Spis treści

Arrecife Lanzarote atrakcje Kościół św. Genezjusza
Lanzarote to wręcz sielska, przepiękna architektura, fantastyczne plaże i wulkany, które zmieniły oblicze tej wyspy. Na zdjęciu stolica wyspy, Arrecife, a dokładniej Kościół św. Genezjusza.

Jakie atrakcje sprawiają, że Lanzarote jest tak wyjątkowa? Wulkaniczne krajobrazy, kontrast między czernią lawy, a lazurem oceanu, zielenią palm, kwitnących kwiatów i lśniącą bielą miasteczek. Jeśli dorzucimy do tego burzliwą geologiczną  historię, wspaniałą przyrodę oraz łagodny klimat, miejscową kuchnię i wino, to Lanzarote jawi się jako idealny kierunek – czy to na długi weekend czy urlop. Sprawdźcie, co zobaczyć na Lanzarote i jakie najciekawsze miejsca i atrakcje polecam.

Atrakcje Lanzarote Wyspy Kanaryjskie
Ciudad estratificada czyli Los Roferos, skalne miasto, niezwykle ciekawa formacja skalna – to też jedna z atrakcji Lanzarote.

Jak dostać się na Lanzarote

Na Lanzarote najłatwiej i najszybciej można dotrzeć samolotem. Międzynarodowe lotnisko w Arrecife (ACE) obsługuje loty z wielu europejskich miast.

Jak na Lanzarote dolecieć z Polski? Loty z Polski są wykonywane z lotniska Warszawa-Okęcie przez linie Enter Air i Smartvings w cenie od 1219 do ponad 2350 złotych za przelot w obie strony (cena z lutego 2025 roku). Drogo, zatem jak można temu zaradzić?

Więcej o Wyspach Kanaryjskich czytaj tu:

Zdecydowanie taniej wychodzą loty z przesiadkami. Cena może spaść wtedy do poniżej 600 złotych za przelot w obie strony. Jest różnica, prawda? Owszem, podróż trwa trochę dłużej, ale nie jest tak monotonna, jak siedzenie 5 godzin w jednym odrzutowcu.

Natomiast jeśli już jesteśmy na Kanarach, na jednej z sąsiednich wysp, takich jak Fuerteventura czy Gran Canaria, to możemy skorzystać z promów. Podróż drogą morską z Fuerteventury trwa około 30 minut. No i koszt takiego rejsu jest niższy niż bilet lotniczy.

Więcej moich porad, związanych z paszportami i podróżą samolotem, czytaj tu:

Gdzie leży Lanzarote

Wyspa Lanzarote leży ok. 125 km od wybrzeży Afryki i ok. 1000 km od Półwyspu Iberyjskiego. Ma powierzchnię około 845 km kw. i zamieszkuje ją ponad 150 000 osób, z których większość mieszka w stolicy – mieście Arrecife.

Playa del Reducto Arrecife co zobaczyć na Lanzarote
Arrecife – największe miasto Lanzarote, to wspaniałe plaże i klimat idealny na wypoczynek.

Klimat i przyroda Lanzarote

Czy na Lanzarote jest gorąco? Jest. Wyspę cechuje bowiem subtropikalny klimat pustynny. Co to oznacza? Temperatury rzadko spadają tu poniżej 15°C zimą, a latem przekraczają 30°C . Kiedy najlepiej wybrać się na Lanzarote? Kto nie lubi upałów, najlepiej poczuje się na wyspie wiosną i jesienią.

Przyroda Lanzarote to silne kontrasty: od jałowych, wyglądających nieziemsko pól lawy po zielone doliny w rejonie Haría. Charakterystyczne są też plantacje winorośli w La Geria.

San Bartolomé Lanzarote Wyspy Kanaryjskie
Na Lanzarote lasów brak, za to palm pod dostatkiem. Tu w miejscowości San Bartolomé.

Na Lanzarote można znaleźć wiele endemicznych gatunków roślin. Jednym z nich jest choćby wilczomlecz kanaryjski (Euphorbia canariensis). Tworzy on imponujące zielone kępy wśród lawowych pól. Innym unikatowym gatunkiem jest chamedora kanaryjska (Chamaerops humilis). To jeden z niewielu rodzimych gatunków palm w Europie. Z kolei w rejonie Haría i na północnych zboczach wyspy rosną rzadkie gatunki paproci i roślin sukulentowych. Lasów, jakie znamy choćby z Teneryfy czy Gran Canarii, raczej tu nie uświadczymy.

Unikatowa geologia Lanzarote

Wyspa Lanzarote ma wyjątkowo długą historię. Wyspy Kanaryjskie powstały w wyniku intensywnej aktywności wulkanicznej związanej z tzw. gorącym punktem (hotspotem) znajdującym się pod dnem Oceanu Atlantyckiego. Najstarszą wyspą archipelagu jest właśnie Lanzarote. Jej formowanie rozpoczęło się ponad 15 milionów lat temu.

wulkaniczne artefakty
Wulkaniczne artefakty na Lanzarote spotykamy w różnych miejscach. Tu – Los Roferos.

Erupcje wulkaniczne na Lanzarote, które trwały od 1730 do 1736 roku, najbardziej wpłynęły na dzisiejszy wygląd wyspy. Całkowicie zmieniły jej krajobraz, tworząc rozległe pola zastygłej lawy i wulkaniczne stożki. To one stanowią dziś jedną z największych atrakcji Lanzarote i Wysp Kanaryjskich.

Na czym zatem polega unikalność geologii wyspy? Choćby na niezwykłej różnorodności form wulkanicznych, takich jak m.in. tunele lawowe, imponujące kaldery i bazaltowe klify. One właśnie przyciągają na Lanzarote geologów i miłośników natury z całego świata. Na pytanie: co zobaczyć na Lanzarote i jakie są najciekawsze miejsca i atrakcje wyspy, jedną z odpowiedzi są właśnie te wulkaniczne krajobrazy.

Dlaczego warto wybrać się na Lanzarote?

Ktoś powie: co tu ciekawego? Spalona lawą wyspa? Trochę skał i starych wulkanów? Co zobaczyć na Lanzarote, co sprawi, że spadną nam przysłowiowe buty?

Mirador Rincón de Haría,Mirador de El Risco de Famara - Parque El Bosquecillo i Acantilados de Famar
Lanzarote w całej okazałości. Oto, co widać z drogi górami wzdłuż wybrzezą przez Mirador Rincón de Haría, Mirador de El Risco de Famara – Parque El Bosquecillo i Acantilados de Famar.

No cóż, z gustami się nie dyskutuje, ale obiektywnie trzeba stwierdzić, że Lanzarote przyciąga turystów z wielu powodów. Pierwszy to niepowtarzalne plaże: począwszy od tych z białym piaskiem i krystalicznie czystą wodą, aż po typowo wulkaniczne, które  mienią się różnymi barwami. Wypoczynek w takim miejscu to prawdziwa przyjemność.

Wioska Haría
Wioska Haría – wcześniej czy później, przy okazji oglądania Lanzarote, na pewno tu traficie.

Atrakcje Lanzarote to także wina. Wyspa słynie z produkcji tego właśnie trunku. Najlepiej smakuje właśnie tu, gdzie winorośle, hodowane na wulkanicznej glebie, dają specyficzny, niepowtarzalny smak. Winnice w okolicy La Geria są niezwykłą atrakcją i stanowią jeden z elementów „must see!” zwiedzania, i to nie tylko  dla miłośników szlachetnego trunku.

Sztuka, film i sport na Lanzarote

Co zobaczyć na Lanzarote? Jak się okazuje, wyspa to również fascynujące połączenie natury, piękna krajobrazu ze… sztuką. Jest to spuścizna lokalnego artysty Césara Manrique, którego prace widzimy praktycznie na całej wyspie.

Wyspa przyciąga filmowców, którzy właśnie tu znajdują  spektakularne plenery do swoich produkcji. Lanzarote zobaczymy m.in. w takich filmach, jak „Piękniejsza niż ktokolwiek inny” (Luis César Amadori, 1965) czy „Podróż do wnętrza Ziemi” (Juan Piquer Simón, 1977). W tej adaptacji powieści Juliusza Verne’a wykorzystano jaskinię wulkaniczną Cueva de los Verdes. Również jeden z moich ulubionych reżyserów, Pedro Almodóvar, „użył” wyspy w jednym ze swoich filmów. Scenerię Charco de los Clicos możemy obejrzeć w słynnym dramacie „Przerwane objęcia” z udziałem Penélope Cruz.

No i wreszcie – Lanzarote to prawdziwy raj dla miłośników sportu; tych, którzy uwielbiają aktywności na świeżym powietrzu. Surfing, windsurfing, triathlon, nurkowanie – to tylko niektóre z atrakcji, z których można tu skorzystać.

Jak poruszać się po Lanzarote?

Autobusami. Serio. Polecam tą formę podróżowania, ponieważ wyspa jest jedną z mniejszych pod względem powierzchni, a autobusy docierają praktycznie we wszystkie ważniejsze destynacje. Z dworca w Arrecife odjeżdżają autobusy do takich miejsc, jak: Costa Teguise, Puerto del Carmen, Playa Blanca, Máguez, Playa Honda. Dojedziemy stąd też do Jameos del Agua, czy Famary.

Co zobaczyć na Lanzarote

Zastanawiacie się, co zobaczyć na Lanzarote? Jakie są tu najciekawsze miejsca i atrakcje? Przygotowałem propozycje kilku z nich. Nie wszystkie są oblegane przez turystów, co dla wielu osób z pewnością jest atutem. Gotowi na zwiedzanie Lanzarote? Najciekawsze miejsca i atrakcje już czekają. Zatem – zaczynamy!  

Najciekawsze miejsca i atrakcje na Lanzarote: Park Narodowy Timanfaya

Park Narodowy Timanfaya, zwany również Górami Ognia, stanowi jedną z największych atrakcji Lanzarote i Wysp Kanaryjskich. Zajmuje obszar ok. 50 km kwadratowych, a powstał  w efekcie trwającej wiele lat erupcji kilkudziesięciu znajdujących się tu wulkanów. Temu miejscu poświęciłem osobny artykuł, który przeczytacie tu – kliknij link. Nieopodal znajduje się również piękna Playa de los Ciclos, na  której znajdziemysłynne zielone jeziorko Charco de los Clicos, którego barwa silnie kontrastuje z czarnym piaskiem plaży i błękitem nieba oraz oceanu.

Atrakcje Lanzarote Park Narodowy Timanfaya
Park Narodowy Timanfaya to zdecydowanie jedna z największych atrakcji nie tylko na Lanzarote, ale i całych Kanarów.

Ciudad Estratificada (Los Roferos)

Wygląda jak skamieniałe miasto i robi piorunujące wrażenie. To naturalne formacje skalne powstałe z wulkanicznej lawy, przypominające ogromne kamienne rzeźby. Surowość krajobrazu sprawia, że poczujemy się tu jak na innej planecie.

Los Roferos na Lanzarote  najciekawsze miejsca
Los Roferos to niewielka formacja geologiczna, wyglądająca jak skalne miasto.

Miejsce to jest mało znane turystom, co pozwala cieszyć się jego dzikością w spokoju. Skalne łuki i  ściany tworzą tu niezwykłą scenerię. Los Roferos nie zajmuje dużej powierzchni, więc na pewno tu nie zabłądzimy. Najciekawsze miejsca na Lanzarote? Los Roferos to jedno z nich.

Los Roferos co zobaczyć na Lanzarote
Lanzarote kryje w sobie wiele takich fajnych miejsc.

Jak tu trafić? Los Roferos znajduje się blisko miejscowości Teseguite, dokładnie 1,5 km od granic tej wioski. Jak dojechać? Wsiadamy w autobus w Arrecife, odjeżdżający w kierunku miejscowości Orzola lub Magues. Po drodze wysiadamy w Teseguite.

Co zobaczyć na Lanzarote atrakcje wyspy Los Roferos
Los Roferos to inny świat, myślę, że stanowił inspirację dla niejednego filmu.

Salinas de Janubio

Solniska, w których odparowuje się wodę morską – warto je zobaczyć. Kolor wody w nich zmienia się w zależności od stężenia soli. Proces wydobycia tego minerału trwa tu od końca XIX wieku i do dziś jest prowadzony tradycyjnymi metodami. Soliny w Janubio to najrozleglejsze takie obiekty na całych Wyspach Kanaryjskich.

Salinas de Janubio na Lanzarote
Solniska Salinas-de-Janubio wzbogacają krajobraz wyspy, a jednocześnie wciąż produkowana jest tu sól.

Solniska położone są w lagunie. Powstała ona w wyniku erupcji wulkanicznych. Lawa, wydobywająca się z wulkanów, stworzyła naturalną barierę, która odgrodziła ją od morza. Warto kupić sobie na pamiątkę trochę kanaryjskiej soli.

Salinas de Janubio najciekawsze miejsca
Solniska to intrygujące, nieoczywiste miejsce do zobaczenia na Lanzarote.

San Bartolomé

To jedna z najładniejszych miejscowości, w jakich byłem na całych Kanarach. Wręcz urzeka urodą, spokojem i specyficznym klimatem.

San Bartolome Lanzarote Wyspy Kanaryjskie
San Bartolomé urzeka od pierwszej chwili. To przepiękne miejsce.

To tradycyjne miasteczko z białymi domkami i widokiem na okoliczne winnice zachwyca bielą budynków, palmami, kwiatami i stanowi świetne miejsce na spokojny spacer.

San Bartolomé Lanzarote Wyspy Kanaryjskie
To miejsce emanuje wyjątkowo pozytywną energią.

Znajdziemy tu nie tylko wiele fajnych restauracji, gdzie można coś dobrego zjeść, ale również znajduje się tu wiele warsztatów rzemieślniczych. Chęć na lokalną pamiątkę? Kupimy je właśnie tu.

Wyspy wulkaniczne wyspy kanaryjskie miasteczko San Bartolomé
San Bartolomé to idealne miejsce na zakup pamiątek z wyspy.

Tuż nieopodal znajduje się górujący nad miejscowością krater Caldera Blanca. Jak już pisałem w artykule o Parku Narodowym Timanfaya, na Lanzarote znajdują się dwa wulkany o tej samej nazwie. Jeden z nich wznosi się właśnie tu.

Montaña Blanca Lanzarote
Montaña Blanca, a u podnóża przepiękne San Bartolome.

Warto zatem wspiąć się na kalderę i spojrzeć z góry nie tylko na San Bartolomé, ale i całą okolicę. 

Montaña Blanca Lanzarote Wyspy Kanaryjskie
Ten krajobraz nie ma sobie równych. Właśnie z takich widoków słynie Lanzarote.

Winnice w La Geria

La Geria to region, na terenie którego winorośle rosną… w kraterach wulkanicznych. Brzmi niezwykle? Bo to jest niezwykłe, podobnie jak smak wyprodukowanych w ten sposób trunków. Co zobaczyć na Lanzarote? Właśnie te winnice; nie tylko trzeba je zobaczyć, ale i skosztować tego, co jest tu produkowane.

Winnice La Geria
La Geria. Produkowane tu wino ma wyjątkowy smak.

Główne obszary produkcji wina na Lanzarote znajdują się w La Geria, Masdache i Tinajo, do których należą gminy Yaiza, Tías, wspomnane wcześniej San Bartolomé i Tinajo. Widok zielonych winorośli, rosnących na czarnej wulkanicznej ziemi, jest jedyny w swoim rodzaju.

Winnice La Geria Lanzarote
Przed wiatrem wrażliwą winorośl chronią takie oto kamienne murki.

Okazuje się, że wulkaniczny piasek świetnie nadaje się do hodowania winorośli. Stanowi bowiem znakomity termiczny izolator. Zachowuje składniki odżywcze i wilgoć ziemi, które są niezbędne do produkcji winogron. Przed wiatrem wrażliwą winorośl chronią kamienne mury z materiału wulkanicznego, którymi otoczono miejsca upraw.  

La Geria winnice
Wino z wulkanu? Tak! na Lanzarote jest to możliwe.

Wina z Lanzarote

Winnice na Lanzarote to ciężka, ręczna praca. Nie ma tu mechanizacji, ani automatycznego nawadniania. Warto jeszcze dodać, że winobranie na Lanzarote odbywa się… w lipcu, zatem o wiele wcześniej niż w Europie!

Bodegas la Florida
Wybór win jest tu całkiem spory. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Jak smakują wina z Lanzarote? Lekko słonawy posmak to zasługa uprawy winorośli na glebach wulkanicznych. Do tego dochodzą wyraźne nuty tropikalnych owoców i unikalny aromat.  Zresztą, co ja będę tu pisał, spróbujcie tego wina sami, wybierając się na przykład do…

Bodegas La Florida

To winiarnia, sklep i kawał historii Lanzarote w jednym. Pięknie odrestaurowany budynek pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku i stanowi przykład tradycyjnej architektury Lanzarote. Nowy właściciel tej posiadłości produkuje tu wino.

Bodegas La Florida Lanzarote
Ta winiarnia oferuje spory wybór tutejszych trunków. Warto skosztować, choć ceny do niskich nie należą.

We wnętrzu znajduje się stara prasa do wina w bardzo dobrym stanie, jest tu także sklepik z wyrobami delikatesowymi, posiadający w ofercie lokalne produkty. Na terenie posiadłości rosną winogrona, z których Bodegas La Florida przygotowuje swoje własne wina.

Bodegas La Florida atrakcje Lanzarote
Wnętrze Bodegas La Florida to żywe muzeum winiarstwa na Lanzarote.

Cueva de los Verdes

Co zobaczyć na Lanzarote? Właśnie to! Przed wiekami tunel polawowy Atlantyda stanowił schronienie dla mieszkańców przed najazdami piratów. Dziś jego część, dostępna dla turystów, to mega duża atrakcja Lanzarote.

Cueva de los Verdes miejsca na Lanzarote
Tunel polawowy, który trzeba koniecznie zobaczyć – to właśnie Cueva de los Verdes.

Zatem Cueva de los Verdes to niesamowita jaskinia wulkaniczna; twór powstały po erupcji wulkanu, w dodatku z niezwykłym twistem na koniec wędrówki, bo… iluzją optyczną. To jest właśnie ta słynna niespodzianka, którą przewodnicy odkrywają dopiero na samym końcu liczącej 2 kilometry trasy.

Najciekawsze miejsca i atrakcje Lanzarote – tunel polawowy Atlantyda

Cueva de los Verdes to zaledwie fragment dość tunelu wulkanicznego, powstałego ok. 4000 lat temu, podczas erupcji wulkanu Corona. Znany jest też pod nazwą „tunel polawowy Atlantyda”.

Cueva de los Verdes  tunel lawowy Atlantyda
Wędrówka przez dwa kilometry tunelem polawowym to jedna z największych atrakcji Lanzarote.

Jak powstał ten cud natury? Lawa płynąca z wulkanu do oceanu utworzyła w tym miejscu taką właśnie strukturę długą na ponad 6 kilometrów. Do dyspozycji turystów oddano zaledwie 2-kilometrowy odcinek, pełen zaułków, wręcz labirynt. Idąc nim możemy podziwiać stalaktyty i stalagmity oraz niezwykłe kolory ścian jaskini.

Najciekawsze miejsca i atrakcje Lanzarote Cueva de los Verdes
Tunel jest podświetlony, co jedynie podkreśla dramatyzm wulkanicznych skał, z których jest uformowany.

Sztuczne oświetlenie podkreśla dramatyzm uformowanych przez naturę ścian z lawy, z których część tonie w ciemnościach, nadając wizycie tu szczególnego charakteru. Cueva de los Verdes słynie z wyjątkowej akustyki. W urządzonym tu audytorium często organizowane są muzyczne imprezy.

Cueva de los Verdes tunel polawowy Atlantyda
Jedna z największych atrakcji Lanzarote. Warto mieć ze sobą lekką kurtkę lub bluzę i dobre buty na wycieczkę nim.

Co trzeba wiedzieć przed wizytą w tunelu polawowym Atlantyda? Warto mieć dobre buty z protektorem, warto też – jeśli ktoś jest wrażliwy na niższe temperatury – mieć coś do wierzchniego okrycia: lekką kurtkę czy bluzę. W samym tunelu jest bowiem chłodniej, niż na zewnątrz.

Jameos del Agua 

Zaledwie kilometr od Cueva de los Verdes znajduje się urzekające, przepiękne miejsce, czyli Jameos del Agua. To zarówno niezwykła atrakcja, na którą składają się jaskinia, słone jeziorko i kraby albinosy zamieszkujące to miejsce, ale jest to również swoisty ośrodek kulturalny. Jameos del Agua to również część polawowego tunelu Atlantyda.  Zatem kupując bilety do Cueva de los Verdes , warto kupić bilet łączony, by zobaczyć obie te atrakcje w jednej cenie.

Jameos del Agua wulkaniczne atrakcje Lanzarote
Jameos del Agua urzeka pięknem, spokojem, kolorami i… dobrą kuchnią.

Znajduje się tu sala koncertowa, słynącą z dobrej akustyki, w której często odbywają się występy na żywo. Możemy wejść również do miejscowego muzeum, Domu Wulkanów. Umożliwia wgląd w geologiczną przeszłość Lanzarote i jest świetnym miejscem, dzięki któremu lepiej poznamy i zrozumiemy zachodzące na wyspie procesy geologiczne.

Jameos del Agua wulkaniczne dziedzictwo wyspy
Jameos del Agua to zaskakujące połączenie sztuki i natury, jedyne w swoim rodzaju.

Coś, co czyni to miejsce wyjątkowym, jest postać Césara Manrique, wybitnego architekta, który poświęcił zawodowe życie na ukształtowanie Lanzarote właśnie takiej, jaką możemy ją dziś. Połączenie lśniącej architektonicznej bieli, lazuru basenu w tutejszym pełnym palm i innych roślin ogrodzie, kolorów jeziora i jaskini to jego kompozycja. Tak unikalna, że trudno znaleźć na całych Kanarach coś podobnego.

Jezioro w jaskini i kraby albinosy

Jednak największą atrakcją tego miejsca jest słone jezioro w jaskini. Otoczone jest tunelem długości ok. 60 i wysokości blisko 20 metrów. Na przejrzystej tafli wody możemy dostrzec tutejszych mieszkańców. Są to maleńkie kraby albinosy, zwane Jameitos. Dla nas są niegroźne, bo odżywiają się algami.

Skąd się wzięło jezioro w tej jaskini? Jedna z jej odnóg łączy się z oceanem, zatem wpływa do niej morska woda, tworząc tak unikatową atrakcję.

wulkaniczne atrakcje Jameos del Agua
Jameos del Agua – w tym jeziorze żyją maleńkie białe kraby.

Uroku temu miejscu dodaje również lśniąca bielą architektura i ogród, którego atrakcją jest lazurowy basen. Nie ma tu możliwości wykąpania się, za to znajdująca się w Jameos del Agua restauracja oferuje dania lojalnej kuchni. To cała przyjemność jeść w tak przepięknym miejscu.

restauracja w Jameos del Agua
Restauracja w Jameos del Agua – cała przyjemność to zjeść coś dobrego w takim miejscu.

Jak widzicie, najciekawsze miejsca i atrakcje Lanzarote wiążą się nierozerwalnie z wulkaniczną przeszłością wyspy. To stanowi o jej wyjątkowości.

Co zjeść na Lanzarote

Jestem ogromnym fanem kuchni hiszpańskiej, jej prostych, sycących dań, z wykorzystaniem płodów rolnych oraz ryb i owoców morza. Zatem w moim menu na Lanzarote nie mogło zabraknąć pysznych ziemniaczków, gotowanych w skórce w soli morskiej, czyli słynnych papas de arugadas. Podaje się je tak, jak w całej Hiszpanii i na Wyspach Kanaryjskich w towarzystwie dwóch sosów: czerwonego mojo roho i zielonego mojo verde. Ceny w granicach 5 EU za porcję.

papas de arugadas
Ziemniaki gotowane w morskiej soli to mój ulubiony przysmak na Wyspach Kanaryjskich.

Polecam także paellę z owocami morza, ale… czarną. Atrament z mątwy dodaje temu daniu niesamowitej głębi smaku. Cena? Od 17 do 25 EU za porcję dla dwóch osób.

Co zjeść na Lanzarote. Paella z owocami morza
Paella z owocami morza zachwyca głębią smaku, taką porcją najedzą się dwie osoby.

Jadłem tu również ośmiornicę. W odróżnieniu od tego, co obecnie podaje się w Chorwacji – najczęściej są to dwie macki ośmiornicy – na talerzu miałem cała, pyszną, grillowaną i bardzo aromatyczną. Kosztuje 16-17 Eu za porcję. Uwaga! To ceny z 2024 roku, zatem teraz może być to już o kilka EU droższe.

Co zjeść na Lanzarote
Ośmiornica tania nie była, za to cała – w odróżnieniu od tego, co dostaniemy np. w Chorwacji.

Co do picia? Skoro Lanzarote produkuje wina, odpowiedź na te pytania wydaje się oczywista. Wina, te lokalne, to nie tylko rozkosz dla podniebienia, ale i docenienie ciężkiej, ręcznej roboty tutejszych mieszkańców.

lokalne wino Lanzarote
Na Lanzarote dobrze zjemy i posmakujemy tutejszych trunków. Hiszpańska kuchnia osadzona w morskiej tradycji wyspy zachęca do wypróbowania nowych smaków.

Podsumowanie

Co zobaczyć na Lanzarote? Już wiecie. Jakie są najciekawsze miejsca i atrakcje? Poznaliście te, które polecam, ale cała Lanzarote jest pełna niespodzianek.

  • Lanzarote to najstarsza wyspa w archipelagu Wysp Kanaryjskich,
  • dolecimy z Polski do Arrecife, ale warto – m.in. ze względu na koszt biletu – rozważyć lot z przesiadką,
  • możemy tu też dopłynąć promem m.in. z Gran Canarii,
  • latem jest tu dość gorąco, zatem kto nie lubi upałów, ten wybiera jesień lub wiosnę,
  • Lanzarote to fantastyczne plaże,
  • najciekawsze miejsca i atrakcje Lanzarote to m.in. Park Narodowy Timanfaya, formacje skalne Los Roferos, solniska, winnice, tunel Cueva de los Verdes, Jameos del Agua,
  • po wyspie można poruszać się transportem publicznym,
  • co zjeść? Klasyczne dania kuchni hiszpańskiej.

Podoba Ci się ten wpis? Dołącz do mnie na Facebooku i bądź na bieżąco z moimi poradami, podróżami i przepisami!

Czytaj również: