Wulkan El Teide na Teneryfie – jak dojechać, jak się ubrać, jak wejść na ten imponujący stożek? Nadlatując nad Teneryfę z daleka widać charakterystyczny kształt El Teide – wulkanu, dzięki któremu powstała ta wyspa. W tym artykule zawarłem nie tylko odrobinę z historii El Teide, ale i opisałem szlak oraz zawarłem kilka praktycznych porad. Przydadzą się, gdy podczas wizyty na Teneryfie będziecie chcieli udać się na ten stożek. Wulkan El Teide czeka!

Górujący nad Teneryfą stożek, czyli wulkan El Teide stanowi masyw, będący wieki temu punktem orientacyjnym dla żeglarzy. Od lat jest obiektem badań geologów i wulkanologów. Od lat również jest celem wycieczek turystów, tłumnie przybywających na Teneryfę. W tym artykule dowiecie się trochę o historii wulkanu, geologii, dowiecie się też, jak się ubrać na wulkan, jak dojechać pod El Teide i czym oraz jak wejść na wulkaniczny stożek.

Wulkan El Teide na Teneryfie z góry
Już nadlatując nad Teneryfę widać z daleka ogromny masyw wulkanu El Teide. To jedna z największych atrakcji tej wyspy.

El Teide na Teneryfie – od stuleci fascynujący

Wulkan El Teide na Teneryfie to obiekt absolutnie magiczny, owiany tajemnicą, do tego jest najwyższym szczytem Hiszpanii. Epitety, a nawet komplementy pod jego adresem można mnożyć. To właśnie wulkan El Teide stworzył przepiękną Teneryfę. W roku 2007 znalazł się na prestiżowej i najważniejszej liście obiektów o szczególnych walorach przyrodniczych UNESCO, zostając uznanym – wraz z kalderą – za dziedzictwo przyrodnicze.

Kaldera Las Cañadas
Kaldera Las Cañadas – jej średnica wynosi blisko14 kilometrów, a wysokość ścian przekracza 2000 metrów. Jest największa w Makaronezji.

Jako swoistą ciekawostkę podam fakt, że w epoce renesansu wiele osób wiązało wyspy na Oceanie Atlantyckim z mityczną Atlantydą, a raczej tym, co z niej pozostało. Natomiast wulkan El Teide na Teneryfie był wskazywany, jako legendarna Góra Atlas.

Więcej o Teneryfie czytaj tu:

Legenda o El Teide

Warto poznać jeszcze jedną ciekawostkę o tej górze. To stara legenda ludu pierwotnie zamieszkującego Wyspy Kanaryjskie, czyli Guanczów. Głosi ona, że dawno temu diabeł Guayota (bóg wszelkiego zła), żyjący we wnętrzu Teide (Echeide, czyli w piekle) porwał boga Magec (bóstwo światła i słońca), zabierając go ze sobą do krateru. Guanczowie błagali o łaskę Achamana – najwyższego z panteonu ich bogów. Zdołał pokonać Guayotę, uwolnił Magec z czeluści piekła i zatkał krater El Teide. Zgodnie z legendą zabarwiona na jaśniejszy kolor część stożka to właśnie korek wetknięty przez Achamana w ujście wulkanu.

Wulkan El Teide na Teneryfie jak dojść
Bielejący szczyt wulkanu znalazł swoje miejsce w legendach Guanczów.

Wulkan El Teide – kilka geologicznych faktów

Jakim typem wulkanu jest El Teide? To stratowulkan. Tego typu twory charakteryzują się tym, że gwałtowne erupcje przeplatane są spokojnymi wylewami lawy. To sprawia, że powstający w wyniku wybuchu stożek wulkaniczny składa się z ułożonych na przemian: materiałów piroklastycznych, m.in. popiołów i pyłów wulkanicznych, a także warstw zastygłej lawy. To typ wulkanu najczęściej występującego na Ziemi.

El Teide – co to?

To największa kaldera wulkaniczna w Makaronezji – archipelagu kilkudziesięciu wysp atlantyckich, do których – oprócz Kanarów – należą też Azory, Madera i Wyspy Zielonego Przylądka. Właściwy stożek Teide wznosi się ponad kalderę, której średnica wynosi blisko14 kilometrów, a wysokość jej ścian przekracza 2000 metrów. Wysokość całkowita El Teide to 3718 m n.p.m. Czyni go to trzecim, najwyższym i najokazalszym wulkanem świata, zaraz po Mauna Kea i Mauna Loa na Hawajach.

El Teide jak dojść
Droga na szczyt El Teide to podróż również przez epoki geologiczne. Na zboczach pełno materiałów pochodzenia wulkanicznego.

Historia, geologia – warto to wiedzieć

Pierwsze wulkany w tej okolicy powstawały i wybuchały w miocenie i pliocenie, czyli w okresie neogenu ery kenozoicznej. Nazwy niektórych z nich wydają się całkiem znajome – obecnie są to masywy górskie Teneryfy: Macico de Anaga, Roque del Conde i Teno. Okres tworzenia się i aktywności tych stożków to czas liczony na 3 miliony lat wstecz.

Kiedy urósł wulkan El Teide? Właściwy stożek wulkanu rozpoczął formowanie się około 170 tysięcy lat temu, po zapadła się, po czym osunęła do oceanu starsza formacja geologiczna. Cała przestrzeń kaldery nazywanej obecnie – Las Cañadas – stanowiła miejsce wielu erupcji, które dały  początek obecnemu stratowulkanowi. Znajdziemy tu zatem wszystko, co zarówno turysta, jak i miłośnik przyrody, a także naukowiec chciałby zobaczyć: strumienie zastygłej lawy, tunele, jamy wulkaniczne, złoża tefry, fumarole.

Jak dojść wulkan
Strumienie zastygłej lawy, tunele, jamy wulkaniczne, złoża tefry, fumarole – to znajdziemy wspinając się na El Teide.

Kiedy nastąpiły ostatnie udokumentowane erupcje El Tdeide? W 1704 oraz w 1798 roku. Należy jednak zaznaczyć, że wulkan El Teide nie jest wygasły, może rozpocząć erupcję w dowolnym momencie. Potwierdzają to  ciągłe badania wulkanologów oraz odczyty  – zarówno ze sprzętu zainstalowanego na stokach stożka, jak też i w samym kraterze.

sprzęt wulkanologów
Przyrządy wulkanologów mijane w drodze na szczyt wulkanu.

Flora Parku El Teide i gatunki endemiczne

Wulkan wulkanem, ale roślinność parku El Teide na Teneryfie to wręcz świat jakby z innej baśni. Na 168 gatunków roślin, aż 58 to endemity charakterystyczne dla Wysp Kanaryjskich, a 33 to endemity z samej Teneryfy, natomiast 12 z nich występuje tylko w obrębie parku. To stanowi unikatowość tego miejsca.

Rośliny, które rosną w parku na znacznych wysokościach i w specyficznych warunkach środowiskowych zostały oznaczone i sklasyfikowane właśnie tu. Noszą zatem przydomki „Teide”. Są nimi chociażby fiolet Teide, czyli Viola cheiranthifolia, pszonak Teide (Erysimum scoparium), czy margerytka Teide (Argyranthemum tenerifae). Idąc na wulkan można je zobaczyć i warto to zrobić.

Park Narodowy El Teide na Teneryfie
Roślinność parku El Teide to wręcz świat jakby z innej baśni. Na 168 gatunków roślin, aż 58 to endemity charakterystyczne dla Wysp Kanaryjskich, a 33 to endemity z samej Teneryfy, natomiast 12 z nich występuje tylko w obrębie parku.

Unikatowość roślin El Teide

Spotkamy tu również rośliny należące do najstarszych w Europie, takie jak jałowiec kanaryjski. Niesamowitym spektaklem, który można podziwiać w maju, jest kwitnienie żmijowca rubinowego. Rośnie w chłodnych, suchych i słonecznych miejscach na skalistym podłożu. W pierwszym roku wytwarza gęstą rozetę liści, dość wąskich o srebrzystozielonych liściach, a w drugim roku wytwarza wielką łodygę kwiatową, która może mieć wysokość do 3 m i zawierać tysiące pojedynczych, jasnoczerwonych kwiatów. Efektowne, piękne – ale do obejrzenia właśnie w maju.

Co ze zwierzętami?

Na faunę parku El Teide na Teneryfie składa się ponad 400 gatunków endemicznych bezkręgowców. Natomiast kręgowce są reprezentowane przez bardzo liczne jaszczurki, w tym z rodzaju Gallotia – kanaryjki niebieskoplame. Nad samym parkiem krążą pustułki, kruki, świergotki Berthelota, chiffchaffy z Wysp Kanaryjskich, sikory modre, dzierzby iberyjskie i zięby niebieskie. Występuje tu także kilka gatunków nietoperzy, w tym: mroczek europejski, borowiec mały, pipistrelle Saviego i maderski oraz gacek kanaryjski.

El Teide jak dojść
Wśród tych kamieni i posępnego krajobrazu można spotkać różne gatunki zarówno roślin, jak i zwierząt.

Wyprawa na El Teide – zaczynamy

Jak się ubrać na wejście na wulkan, czym dojechać, jak wejść – te pytania nurtują wszystkich marzących o wyprawie do tego miejsca. Wulkan El Teide jest jedną z największych atrakcji turystycznych na Teneryfie, stąd możliwości tego, jak wejść, jak dojechać, są spore. Przedstawię je Wam pokrótce zaczynając od kwestii tego, jak się ubrać.

Jak się ubrać na wulkan

No właśnie, jak się ubrać? Teneryfa nazywana jest wyspą wiecznej wiosny nie od parady. Łagodny klimat, z którego słynie, może jednak zmienić się w drodze na El Teide, dlatego niezwykle istotną kwestią jest, jak się ubrać, wchodząc na wulkan. Zimą jest tam po prostu śnieg, więc lekka odzież się nie sprawdzi.

Marek Dąbrowski Ścieżki Mojego Świata jak się ubrać
Podstawa to porządne buty do górskich wędrówek. Do tego odzież termiczna, a na samym szczycie przyda się kurtka lub gruby polar. Tu: ja w drodze El Teide w 2014 roku.

Podstawowa sprawa: buty. Muszą to być buty z protektorem, do górskich wypraw, bo idziemy przez teren wulkaniczny, pełen nierówności. Najlepiej buty za kostkę. Żadnych trampek, NB, snickersów etc. tylko konkretne buty, już sprawdzone, w kórych czujemy się dobrze, które są wygodne.

Kolejna rzecz: coś ciepłego na szczyt El Teide. Na pewno przyda się lekka termiczna kurtka lub polar i czapka, która ochroni przed słońcem. Ja używam odzieży termicznej, która sprawdza się na górskich szlakach. Zatem podsumowując: jak się ubrać? Buty do chodzenia po górach, odzież termiczna, kurtka lub polar, czapka, no i nie zapominajmy o okularach przeciwsłonecznych.

Jak się ubrać na wulkan
Turyści na szczycie wulkanu w styczniu 2023 roku. Każdy ubrany jest odpowiednio na panujących w górach warunków.

Wulkan El Teide – jak dojechać

Po raz pierwszy wszedłem na wulkan w lutym 2013 roku, kiedy pierwszy raz w życiu wylądowałem na Teneryfie. Moją bazą było wtedy Puerto de la Cruz. Jak dojechać, by zobaczyć wulkan El Teide?

Jak dojechać wulkan El Teide na Teneryfie
Pod wulkan podjedziemy autem lub autobusem, są tu parkingi.

Samochodem – pod sam stożek wulkaniczny dostać można się autem parkując pod dolną stacją kolei linowej Teleferico del Teide. Trasa z Puerto de la Cruz, TF-21 przez piękną miejscowość La Orotava, pełna zakrętów i niesamowitych widoków, ze stale zmieniającą się roślinnością i krajobrazem, liczy sobie 31 km. Z kolei od wschodu, od La Laguna prowadzi droga TF-24, natomiast od południa z Granadilla i Villaflor druga część drogi TF-21. Macie tu zatem pierwszą część odpowiedzi na pytanie, jak dojechać pod wulkan.

jak dojechać wulkan Teneryfa
Sznur zaparkowanych aut pod dolną stacją kolejki linowej Teleferico del Teide. Ich właściciele nie mieli dylematu z tym, jak dojechać pod wulkan.

Inny sposób na to, jak dojechać pod wulkan? Można też autobusem! Z centrum Puerto de la Cruz dojechać możemy autobusem rejsowym TITSA. W tym linku znajdziecie rozkład jazdy https://www.titsa.com/index.php/tus-guaguas/lineas-y-horarios/linea-348

Autobusy odjeżdżają nie tylko z Puerto de la Cruz ale również z Costa Adeje (bardzo popularnego kurortu wśród turystów, w południowej części wyspy). Przy czym pamiętać należy iż kursy powrotne odbywają się nieco wcześnie, bo już po godzinie 15.00 oraz o 16.00.

Podsumowując: jak dojechać pod wulkan? Można autem, można autobusem, oba sposoby mają swoje plusy, ale i minusy (koszty wypożyczenia auta). Wiecie już, jak dojechać, zatem przechodzimy do kolejnego etapu: jak wejść.

Jak dojechać pod El Teide
Jak dojechać pod wulkan? Można autobusem, można samochodem.

Jak wejść na El Teide? Wariant trasy dla mniej wtajemniczonych

Jak wejść na El Teide na Teneryfie? Opracowałem dla Was dwa warianty trasy. Na początek – ten dla mniej zaawansowanych.

Początek trasy rozpoczyna się przy dolnej stacji kolei linowej Teleferico del Teide. Zazwyczaj w tym momencie mamy lekkie deja vu (skojarzenia z kolejką ludzi do kas przy dolnej stacji kolei linowej na Kasprowy Wierch w Tatrach). To może być nawet na pierwszy rzut oka zniechęcające. W tym momencie oczekiwanie godziny lub dwóch na wjazd (wcale nie taki pewny) mógłby okazać się zwykłą stratą czasu.

kolejka linowa Teleferico del Teide
Początek trasy rozpoczyna się przy dolnej stacji kolei linowej Teleferico del Teide.

Ważne! Zapamiętajcie: wjazd na górną stację kolei linowej pod szczytem El Teide trzeba zaplanować o wiele wcześniej! Najpierw należy dopasować zezwolenie/permit na wejście na szczyt wulkanu. Robimy to przez Internet na stronie parku, sprawdzając dostępne dni i terminy. Formularz rezerwacji znajdziecie pod tym linkiem: https://www.reservasparquesnacionales.es/real/parquesnac/usu/html/inicio-reserva-oapn.aspx?cen=2&act=%201

jak dojść na El Teide
Bilet na kolejkę na szczyt wulkanu. Termin trzeba zarezerwować z wyprzedzeniem!

Może okazać się, że wejścia są już zarezerwowane na wszystkie terminy przez kolejne dwa miesiące! Zróbcie to więc z co najmniej z wyprzedzeniem na trzy lub cztery miesiące.

Jak dojechać pod szczyt El Teide kolejką? Musicie dopasować bilet na wjazd koleją linową do godziny odwiedzin na szczycie wulkanu. Pamiętajcie, że czas przeznaczony na odwiedziny na szczycie, czyli pomiędzy wjazdem i zjazdem z górnej stacji to tylko godzina! Chyba, że zdecydujecie się dokonać dodatkowej rezerwacji bądź zapragniecie zejść na piechotę szlakiem. To ostatnie, o ile macie jeszcze czasu w nadmiarze i sił, zapewnia niesamowite wrażenia i kontakt z wulkanicznym krajobrazem i przyrodą – jedyny w swoim rodzaju!

Kolejka na El Teide
Górna stacja kolejki na El Teide. Stąd dojdziemy na szczyt na piechotę.

Opcje zakupienia wycieczki

Park Narodowy El Teide oferuje bogatą gamę wycieczek i atrakcji. Oprócz rezerwacji biletów przejazdu koleją linową (koszt 22 EU) są to między innymi:

 • wycieczki dla grup na El Teide – czas około 7 godzin (w cenie 39 EU dostaniecie bilet na wjazd i zjazd kolejką linową na El Teide z cyfrowym audioprzewodnikiem po szlakach na Android i Apple, oficjalnego przewodnika w języku hiszpańskim, angielskim, niemieckim, włoskim i francuskim oraz transport z północy i południa Teneryfy),
 • Poza tym możecie wybrać na przykład: nocną wycieczkę na El Teide, wizytę w obserwatorium astronomicznym czy podziwianie zachodu lub wschodu słońca.

Przy rezerwacji biletów na kolej linow, bądź innych atrakcji skorzystać możecie ze strony: https://www.volcanoteide.com/pl

Jak dojść na wulkan
Park Narodowy El Teide oferuje bogatą gamę wycieczek i atrakcji. Tu też trzeba zrobić rezerwację z wyprzedzeniem.

Macie permit i co dalej?

Jeśli już dostaliście się pod szczyt El Teide, mając permit na wejście, to czas rozpocząć podejście na wierzchołek krateru. Po okazaniu zezwolenia i przejściu bramki kierujemy się wyraźną ścieżką zakosami w górę. Trasa jest całkiem łatwa technicznie, pod koniec są zamontowane ubezpieczenia.

Jak dojść - droga na wulkan El Teide
Droga technicznie nie jest trudna, warto tu zwrócić uwagę na widoki, jakie roztaczają się z trasy.

Uwaga! Wychodzimy z wysokości ponad 3500 m n.p.m. na 3718 m n.p.m., więc pamiętajmy, żeby:

 • zbytnio nie forsować się,
 • podchodzić miarowo, spokojnie, uspakajając oddech,
 • istnieje prawdopodobieństwo, że dopaść mogą nas symptomy choroby wysokościowej, czyli zawroty głowy, nudności, ból głowy,
 • podejście jest kamieniste, nie zapominajcie o dobrym turystycznym obuwiu!
Wulkan El Teide na Teneryfie jak dojść
Pod koniec trasy zamontowane są ubezpieczenia.

Widoki są przednie, niezrównane! Widać nie tylko samą kalderę Las Cañadas, ale również inne wyspy archipelagu, chociażby Gran Canarię czy Gomerę.

Jak dojść wulkan
Widać stąd nie tylko samą kalderę Las Cañadas ale również inne wyspy archipelagu, chociażby Gran Canarię, czy Gomerę.

Niestety – czas nie pozwala nacieszyć się w pełni panoramą, czeka nas zejście, zjazd i podróż powrotna, nie zapominajcie też iż fumarole (wyziewy wulkanicznych gazów) są toksyczne! Towarzyszą nam one w różnych miejscach na krawędzi krateru. Wszystko to sprawia, że wycieczka na szczyt jest przeżyciem, które zapada na długo w pamięci, a czasem na całe życie.

Jak wejść na El Teide? Wariant trasy dla bardziej zaawansowanych

Początek trasy w osadzie El Portillo (przystanek autobusu rejsowego 348 z Puerto de la Cruz). Znajduje się tam centrum dla turystów odwiedzających Park Narodowy El Teide. Otwarte dla zwiedzających od godziny 09.00 do 16.15 – szczegóły znajdziecie w tym linku https://www.miteco.gob.es/es/parques-nacionales-oapn/red-parques-nacionales/parques-nacionales/teide/guia-visitante/portillo.html

Jesteśmy tu na wysokości około 2060 m n.p.m. i na szczyt El Teide mamy do pokonania 1658 metrów!  Jest to oczywiście do zrobienia i przy dobrej, sprzyjającej aurze zajmie nam to od 3 do 4 godzin. Pamiętajcie jednak o tym, iż przy wzrastającej wysokości i zmęczeniu potrzeba uzupełniać płyny, elektrolity i mieć ze sobą coś energetycznego do spożycia. 

Droga na wulkan
Z wysokości około 2060 m n.p.m. na szczyt El Teide mamy do pokonania 1658 metrów, co – przy dobrej, sprzyjającej aurze – zajmie nam od 3 do 4 godzin.

Od centrum dla odwiedzających ruszamy przez niesamowity krajobraz wulkaniczny. Dookoła mamy mnóstwo materiału piroklastycznego: tuf wulkaniczny, lapilli, bomby wulkaniczne, potoki zastygłej lawy. Stanowić to może naprawdę wspaniałą lekcję geologii, no i jest co oglądać.

jak się ubrać Marek Dąbrowski wulkan El Teide na Teneryfie Ścieżki Mojego Świata
Wzrasta wysokość, rośnie zmęczeniu. Trzeba w drodze uzupełniać płyny, elektrolity i mieć ze sobą coś energetycznego do spożycia.

Wznosimy się przez jakiś czas bardzo powoli, nachylenie nie jest duże, po godzinie marszu podchodzimy pod sam główny stożek. Tu już ruszamy zakosami mocniej w górę, osiągając najpierw Montaña Blanca 2748 m n.p.m., następnie stromym stokiem i niezliczonymi zakosami dochodzimy na punkt widokowy Mirador de la Fortaleza ok. 3500 m n.p.m., skąd już blisko górnej stacji kolei linowej – Teleferico del Teide oraz punktu wyjścia na wierzchołek wulkanu.

widok z wulkanu jak dojechać
Górna stacja Teleferico del Teide z punktu widokowego Mirador de la Fortaleza.

Po wejściu i zejściu ze szczytu krateru wyprawę możemy wydłużyć o następne 3 godziny wędrując przez wierzchołek Pico Viejo i zejść na dno kaldery Las Cañadas w okolicy charakterystycznych skał Roques de Garcia.

Ścieżki Mojego Świata Marek Dąbrowski na Teneryfie jak się ubrać na wulkan
Uff, jest i szczyt. Droga, mimo dobrej pogody, wymęczyła trochę. Tu jednak przydaje się dobra kondycja.

Roque de Garcia i Mirador de La Ruleta

Wędrując, bądź przejeżdżając przez kalderę Las Canadas, nie sposób nie zauważyć jednego z symboli przyrodniczych Teneryfy, skał, które wraz z masywnym stożkiem El Teide widnieją na niemal wszystkich folderach turystycznych, czy pocztówkach. Są to skały Roque de Garcia i charakterystyczna maczuga Roque Cinchado.

Roques de Garcia i Roque Cinchado na Teneryfie jak dojechać
Roques de Garcia i Roque Cinchado,a w tle stożek El Teide.

Od szosy TF-21 i budynku hotelu Parador de Cañadas del Teide, prowadzi tu wyraźna droga i szlak turystyczny. Warto tu podejść, pokonać trochę stopni i zrobić sobie zdjęcie pamiątkowe. Bez tego ujęcia wypad do Parku Narodowego El Teide na Teneryfie nie byłby pełen.

Na szczycie wulkanu jak dojechać
Ze szczytu rozciąga się najlepszy widok, przy bezchmurnej pogodzie widać z niego sąsiednie wyspy.

Podsumowanie

Wyprawa na wulkan El Teide to coś, czego się nie zapomina nigdy. Wymaga jednak przygotowania i zaplanowania z wyprzedzeniem:

 • Nie ma raczej szans na wejście na El Teide „z ulicy”,
 • Planowanie wyprawy na wulkan warto rozpocząć kilka miesięcy przed przylotem na Teneryfę, zrobicie to online,
 • Możecie też wykupić gotową wycieczkę z przewodnikami – oczywiście również z wyprzedzeniem,
 • Jak dojechać? Pod wulkan El Teide na Teneryfie możecie podjechać zarówno komunikacją miejską, jak i autem,
 • Niezależnie, czy wjeżdżacie kolejką, czy idziecie na piechotę, dobre, turystyczne buty z mocnym protektorem to niezbędny element garderoby,
 • Niezbędny jest również zapas płynów, baton energetyczny, a nawet kilka, bo trasa lubi zmęczyć, szczególnie osoby niezaprawione w chodzeniu po górach,
 • Jak się ubrać? Warto mieć ze sobą polar, czapkę, okulary przeciwsłoneczne, bo podchodzimy na wysokość ponad 3 tys. m.n.p.m.,
 • Nie forsujemy się, oddychamy miarowo, jest trochę do przejścia i to pod górę,
 • Ze względu na wysokość, mogą dopaść niektórych objawy choroby wysokościowej,
 • Gdy już będziecie na szczycie, widoki, jakie zobaczycie, wynagrodzą wszelkie trudy. Naprawdę warto to przeżyć, uderzenie endorfin jest tu mega silne!
Co zobaczyć na Teneryfie? El Teide jak dojechać
Wyprawa na wulkan bywa męcząca i wymaga dobrej organizacji czasu, do tego z wyprzedzeniem. Ale warto!

Podoba Ci się ten wpis? Dołącz do mnie na Facebooku i bądź na bieżąco z moimi poradami, podróżami i przepisami!

Czytaj również: