Na szlaku do plaży Benijo, w górach Anaga na Teneryfie – to pierwszy z cyklu artykułów, w których zabiorę czytelników bloga na wędrówki piesze po tej wyspie. Szlaki górskie do plaży Benijo w górach Anaga to moje ulubione warianty trekkingowe na Teneryfie. Trasa jest miejscami trudna, ale nagrodą za wszystkie męki z wejściem/zejściem są widoki, których nie da się zapomnieć. Wisienką na torcie jest zejście do plaży Benijo, przepięknej, jednej z najsłynniejszych na Teneryfie.
Trasa, którą opisuję w tym artykule, od miejscowości Chamorga wiedzie przez wioskę Roque Bermejo, następnie przez zbocze góry Montana de Tafada na jej szczyt. Stąd możemy wrócić do Chamorgi lub wydłużyć wycieczkę o trasę do plaży Benijo.
Nie ukrywam, że to moja ulubiona trasa górska w górach Anaga na Teneryfie. W połączeniu z trasą do plaży Benijo, wiodącą m.in. przez niesamowite lasy wawrzynowe, może stanowić całodzienną górską wyprawę. Jednak uwaga! Wymaga to w miarę dobrej kondycji i warto zaopatrzyć się albo w kijki, przydatne przy schodzeniu, albo nawet w jakiś grubszy kij, na którym można się wesprzeć.
Więcej o Teneryfie czytaj tu:
- Teneryfa, wyspa wiecznej wiosny na weekend – jak dolecieć, za ile i skąd?
- Co zobaczyć w Santa Cruz de Tenerife. Stolica Teneryfy i jej atrakcje
- La Laguna – co zobaczyć w San Cristobal de La Laguna na Teneryfie
- Wulkan El Teide na Teneryfie – jak dojechać, jak się ubrać, jak wejść
Start w miejscowości Chamorga
Zacznę od pierwszego, łatwiejszego wariantu trasy: Chamorga – Roque Bermejo – Faro de Anaga – Montana de Tafada – Chamorga.
Szlak zaczyna się w centrum małej wioski Chamorga (można dostać się tu autobusem z Santa Cruz de Tenerife linią 947). Z placyku koło kapliczki ruszamy w dół doliną Barranco de Roque Bermejo, wyrzeźbioną w wulkanicznych skałach, pośród roślinności ciepłolubnej i sukulentów. Po drodze mijamy rozsiane na stokach gospodarstwa i nieliczne domostwa. Profil zaostrza się, im dalej w stronę oceanu, tym wzrasta głębia samej doliny, natomiast szczyty stają się wyższe, wręcz niebotyczne. Dlatego – podkreślę – warto mieć tu kijki do trekkingu, ewentualnie gruby kij, którym możemy się podeprzeć.
Po drodze mijamy także ruiny dawno opuszczonych domostw. Można je eksplorować, ale uwaga – kamienne ściany ledwo stoją, więc warto zachować daleko idącą ostrożność. Na Teneryfie w wielu miejscach znajdziemy podobne opuszczone budynki.
Plaża przy Roques de Bermejo
Docieramy w końcu do małej wioski na skałach – Roques de Bermejo.
To miejsce wręcz zagubione, z dala od cywilizacji, w niewielkiej skalistej zatoczce, składające się z zaledwie kilku zabudowań.
Rozpościera się stąd fantastyczny widok na okoliczne wzniesienia, a szumiący Atlantyk dodaje temu miejscu swoistego uroku.
Mroczne piękno czarnej plaży
Plaża jest… czarna. Ciemny piasek, ciemne skały, ryczący ocean – przy wiosennej, pochmurnej pogodzie to miejsce wydaje się mroczne, ale jednocześnie niezwykle piękne.
Warto zwrócić uwagę na piętrzące się przy brzegu skały – aż roi się na nich od skorupiaków. Kraby słysząc czy czując tu obecność człowieka czmychają, ile sił w nogach. Mi jakimś cudem udało się uchwycić przynajmniej jednego na zdjęciu.
Plaża przy Roques de Bermejo na Teneryfie może stanowić punkt odpoczynku na trasie. Warto tu spędzić chwilę czasu, zjeść sobie coś i nabrać sił, bo dalej droga pnie się przez długi czas wyłącznie w górę.
W stronę latarni morskiej
Po krótkim odpoczynku na plaży przy Roques de Bermejo dalej pniemy się w górę drogą pod malowniczo położoną latarnię morską – Faro de Anaga. Droga wije się zakosami, a im wyżej, tym ładniejsze widoki.
Przy Faro de Anaga można zrobić sobie chwilę odpoczynku. Widoki stąd zapierają dech w piersiach. Jak na dłoni widzimy stąd mroczną plażę. Sama latarnia, gdy przechodziłem obok niej, wydawała się być opuszczona. Czy działa, czy może jest uruchamiana automatycznie, o ile w ogóle? Nie wiem.
Na stokach Montana de Tafada
Od Faro de Anaga idziemy szlakiem cały czas w górę. Dalej jest jeszcze piękniej, wspinamy się bowiem stokami Montana de Tafada. Widzimy stąd skalisty brzeg, fale oceanu, które rozbijają się na skałach i pasące się na tej stromiźnie zwierzęta.
Uwaga! Bezpośredni szlak w kierunku Benijo i El Draguillo, trawersujący strome skalne ściany z niesamowitymi widokami na ocean i grupę skał u wybrzeża – Los Orobales, przez zagubioną i częściowo opuszczoną wioskę Las Palmas De Anaga, był w ubiegłym roku zamknięty z powodu obrywów skalnych. Na Teneryfie zdarza się to czasami, warto więc, planując wędrówki piesze, sprawdzić w miarę możliwości, czy szlak, który wybieramy, nie jest zamknięty.
Im wyżej, tym trasa staje się bardziej wymagająca. Pod koniec trawersując skalne ściany, z widokami na okolicę Chamorga i górującą wśród roślinności skałę Roque Anambro, pośród wawrzynów dostajemy się wreszcie na grań szczytową i wierzchołek Tafada. W tym miejscu zazwyczaj bywa gwarno, bo styka się tu kilka szlaków, więc i turystów jest sporo. Jeśli jednak chcielibyście z tego miejsca wrzucić jakieś filmy czy zdjęcia na profile społecznościowe, to musicie wiedzieć, że zasięg w tym miejscu jest bardzo słaby.
Z wierzchołka Tafada możemy zejść z powrotem do Chamorga i wrócić sobie do Santa Cruz de Tenerife. Możemy też wybrać wariant dłuższy naszej wyprawy, aż do wioski i do plaży Benijo. Na Teneryfie jest wiele plaż, ale ta plaża jest szczególna pod kilkoma względami.
Do plaży Benijo – idziemy!
Do plaży Benijo możemy stąd dotrzeć na dwa sposoby. Jednym z nich jest pójście w kierunku plaży Benijo ze szczytu Tafada (są tu stosowne oznaczenia), ale też możemy zrobić to z centrum Chamorga. Jeśli robimy to z miejscowości Chamorga, to ruszamy pod górę momentami bardziej stromo przez przepiękny las wawrzynowy pod szczyty w masywie Cabezo del Tejo (818 m n.p.m.).
Tu znajduje się platforma widokowa, z której rozpościera się panorama Gór Anaga i wybrzeża oceanicznego na odcinku Benijo – Almaciga – Stachero – Tamadite, aż po „teneryfski Matterhorn” czyli Roque de Taborno. Warto wiedzieć, że do miejscowości Almaciga, leżącej w odległości 1,6 km od plaży Benijo, dostaniemy się autobusem linii 946 kursującym z Santa Cruz de Tenerife.
Spod szczytu i przełęczy wiedzie bardzo strome i kamieniste zejście do wioski El Draguillo (uwaga: ślisko, dlatego kijki albo gruby kij, no i koniecznie odpowiednie buty!). Tu spod stóp lubią usuwać się kamienie, więc moja rada – nie wybierajcie się na tę trasę w budżetowych, sportowych butach, lepiej mieć obuwie z dobrym protektorem i za kostkę.
Z El Draguillo dobrą gruntową drogą dochodzimy do plaży Benijo, mając spienione oceaniczne fale po naszej prawej stronie, jakieś 200 m poniżej.
Z El Draguillo dobrą gruntową drogą dochodzimy do plaży Benijo, mając spienione oceaniczne fale po naszej prawej stronie, jakieś 200 m poniżej.
plaża Benijo na Teneryfie
Sama plaża Benijo to nieduże, otoczone łańcuchami górskimi miejsce, bardzo malownicze. Plaża pokryta jest ciemnym piaskiem, a wystające z wody skały, o które roztrzaskują się fale, czynią to miejsce niezwykle urokliwym.
Na Teneryfie znajdziemy wiele takich pięknych miejsc, ale plaża Benijo jest wręcz niewiarygodnie piękna, no i niezwykle fotogeniczna. O jej popularności wśród turystów świadczy choćby fakt, że wiele osób z różnych krajów, również z Polski, dopytywało mnie na trasie, jak najszybciej tam dotrzeć.
Plaża jest trudno dostępna – owszem, można do niej przyjechać autem, ale prawdziwą satysfakcję ma się po przejściu górskimi szlakami. Czy jej niedostępność przyczynia się do jej uroku? Pewnie tak.
Plaża Benijo ma w sobie to coś – tym bardziej warto ją zobaczyć na żywo. Prezentuje się za każdym razem inaczej, o każdej porze roku, przy różnym oświetleniu. Raz jest posępna, innym razem rozświetlona, z imponującym łańcuchem górskim w tle. Malują ją fale morskie, światło, powietrze – to czyni to miejsce wyjątkowo spektakularnym.
Na szlaku do plaży Benijo – co warto wiedzieć?
Nie ma co ukrywać, opisywane tu przeze mnie obie trasy do plaży Benijo są bardzo wymagające i przeznaczone dla osób, które lubią wędrować po górach. Krótszy z opisanych przeze mnie odcinków liczy sobie 9.3 km długości i aż 688 m deniwelacji (różnica poziomów). Z kolei wariant dłuższy to dodatkowe 7 km odległości plus około 300 m podejścia i około 800 m dość wymagającego zejścia – do plaży Benijo. To zejście to nie bułka z masłem – dobra kondycja jest tu naprawdę potrzebna.
Podsumowanie
Kto lubi wędrówkę po górach, ten w górach Anaga na Teneryfie poczuje się jak w raju. Nie brakuje tu stromych podejść, miejscami nawet skałkowania, równie stromych i bardzo długich zejść. Rekompensatą dla zmęczenia są widoki, które zapierają dech w piersiach i pozwalają poczuć, czym jest egzotyka wyspy oraz przekonać się, jak pięknie jest na Teneryfie.
- Do plaży Benijo z miejscowości Chamarga można dojść na dwa sposoby,
- Jeden z nich wiedzie przez plażę przy wioseczce Roques de Bermejo i dalej w górę, na szczyt Tafada,
- Niezależnie od wybranej trasy, trzeba być przygotowanym na wielokilometrową wędrówkę,
- Niezbędne wyposażenie to oczywiście woda, buty z dobrym protektorem, kijki trekkingowe lub zwykły gruby kij,
- Tak w jedną, jak i w drugą stronę dostaniecie się z Santa Cruz de Tenerife komunikacją miejską.
Podoba Ci się ten wpis? Dołącz do mnie na Facebooku i bądź na bieżąco z moimi poradami, podróżami i przepisami!
Czytaj również:
- Kiedy majówka, kiedy długi weekend w 2024. Urlop, święta – skorzystaj!
- Co zobaczyć w Santa Cruz de Tenerife. Stolica Teneryfy i jej atrakcje
- Teneryfa, wyspa wiecznej wiosny na weekend – jak dolecieć, za ile i skąd?
- Tanie wakacje i ich koszt – na czym da się zaoszczędzić?
- Wakacje w Chorwacji? Praktyczne porady – co musisz wiedzieć, jadąc tu?
- Co zjeść w Chorwacji? 10 potraw, których musisz tu spróbować!
- Ubezpieczenie podróżne – bezpieczny wyjazd i polisa, która chroni
- Galeon Vasa w Muzeum Vasa w Sztokholmie – historia, która zadziwia!
- Jak wyrobić paszport – poradnik krok po kroku
- Oszukani turyści czyli fikcyjne kwatery nadal kuszą
- Opóźniony pociąg? Zobacz, jakie masz prawa
- Jedzenie w bagażu podręcznym – można zabrać je na pokład?
- Czego nie wolno przewozić w bagażu rejestrowanym
- Czego nie wolno przewozić w bagażu podręcznym
- 10 grzechów pasażerskich – czego nie robić na lotnisku?
- Pierwszy raz w samolocie w 5 krokach – o tym musisz wiedzieć
- Pierwszy raz na lotnisku w 5 krokach – o tym musisz pamiętać