La Laguna – co zobaczyć w San Cristobal de La Laguna na teneryfie? No i skąd dwie nazwy tego przepięknego miasta? Potocznie na tę miejscowość mówi się La Laguna, natomiast pełna nazwa brzmi San Cristobal de La Laguna. Będąc na Teneryfie warto wybrać się tu przynajmniej na kilkugodzinną wycieczkę. Liczba zabytków w La Laguna wręcz przytłacza, a swoisty urok dawnej stolicy Teneryfy chwyta za serce.
La Laguna, czyli San Cristobal de La Laguna (będę używać tych nazw zamiennie) to miasto liczące ponad 140 tysięcy mieszkańców, położone w północnej części Teneryfy, nieopodal Santa Cruz de Tenerife. Z obecną stolicą wyspy łączy to miasto… połączenie tramwajowe. Tak, mając kartę (pisałem o kartach w tym wpisie) możecie tu przyjechać tramwajami dwóch linii: w miarę szybko, komfortowo i tanio. Podróż trwa nieco ponad pół godziny.
San Cristobal de La Laguna – odrobina historii
La Laguna jest bardzo stara, jak na warunki kanaryjskie. Nazwa podobno pochodzi od istniejącej przed stuleciami w tym miejscu laguny, która potem została jednak osuszona. Pod koniec XV wieku właśnie tu Hiszpanie założyli stałą bazę wypadową, by podbić zamieszkałą wówczas przez rdzenną ludność Guanczów wyspę.
Rozwój miasta trwał do ok. końca XVII wieku. Było ono wówczas najważniejszym ośrodkiem politycznym, gospodarczym jak i kulturalnym na Teneryfie. Mieszkali tu politycy, kupcy, żołnierze. Kwitł handel, co sprzyjało rozwojowi i powstawaniu pięknych budowli, które można oglądać do dziś. Był to także bardzo silny ośrodek religijny. Wybudowano tu liczne świątynie, w tym najstarszy na Teneryfie kościół, mieściły i mieszczą się tu nadal klasztory. Obrzędowość liturgiczna, wyjątkowo spektakularna, kultywowana jest do dziś.
Więcej o Teneryfie czytaj tu:
- Teneryfa, wyspa wiecznej wiosny na weekend – jak dolecieć, za ile i skąd?
- Co zobaczyć w Santa Cruz de Tenerife. Stolica Teneryfy i jej atrakcje
- Na szlaku do plaży Benijo – w górach Anaga na Teneryfie
- Wulkan El Teide na Teneryfie – jak dojechać, jak się ubrać, jak wejść
La Laguna – dawna stolica Teneryfy
W XVIII wieku Santa Cruz de Tenerife zaczęło dominować i wkrótce stało się najważniejszym ośrodkiem politycznym na wyspie. Miasto La Laguna jakby zatrzymało się, choć właśnie tu powstał na samym początku XVIII wieku istniejący do dziś uniwersytet. Kto wie, może właśnie rozwój obecnej stolicy Teneryfy utrwalił zabytkową tkankę miejską, która szybko stała się największą atrakcją tego miejsca.
La Laguna na liście UNESCO
W 1999 roku miasto San Cristobal de La Laguna zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Powody to m.in.: kolonialny charakter zabudowy, zachowany historyczny układ ulic, jak i budynki starego miasta, pamiętające XVI wiek. Stare Miasto jest po prostu jednym wielkim zabytkiem, pełnym rezydencji, pałaców, starych kamienic, budowli sakralnych; zabytkiem, który praktycznie nie zmienił się przez stulecia. To już jest powód, by odwiedzić tę miejscowość, mającą silny, kolonialny charakter, tak różną od tego, co znamy z miast na kontynencie europejskim.
Miasto, które wyznaczyło trendy
Tym, co wyróżnia San Cristobal de La Laguna i co również przyczyniło się do wpisania miasta na listę UNESCO, to fakt, że miejscowość posiada liniowy układ ulic. Mało tego: wybudowane w czasach, gdy powstające na kontynencie miasta otaczały pierścienie murów obronnych, La Laguna zostało tychże murów całkowicie pozbawione. Przy szerokich deptakach i placach, nie ograniczonych murami, powstawały całe rzędy zabytkowej zabudowy, nie tak „ściśniętej”, bo nie musiały mieścić się w obrębie murów. Tym samym San Cristobal de La Laguna stało się źródłem inspiracji dla projektowania innych kolonialnych hiszpańskich miast, powstających w Ameryce Środkowej czy Południowej, jak choćby kubańska Hawana czy stolica Peru, Lima.
To wszystko sprawia, że spacerując ulicami San Cristobal de La Laguna można nie tylko nacieszyć oko wspaniałymi zabytkami, ale też nie przeciskać się w tłumach turystów, których tu nie brakuje. Miejsca na deptakach i placach starczy dla wszystkich.
Co zobaczyć w La Laguna?
Przede wszystkim stare miasto, które samo w sobie jest atrakcją. W połączeniu z oszałamiającą egzotyczną roślinnością zachwyca na każdym kroku. Ja przyjeżdżając do La Laguna nie miałem w planach zwiedzania żadnych konkretnych miejsc, oprócz właśnie tego pięknego, zabytkowego starego miasta i błądzenia w labiryncie pięknych ulic, przy których stoją imponujące, stare budowle. Kryją się w nich różnego rodzaju knajpki – bary, kawiarnie, restauracje, oferujące to, co najlepsze w kuchni kanaryjskiej i hiszpańskiej.
Stare miasto w San Cristobal de La Laguna
Imponujące z zewnątrz rezydencje bywają dostępne również od wewnątrz. Posiadają wewnętrzne dziedzińce, nierzadko z fantastycznie utrzymaną zielenią. Co zobaczyć? Na pewno warto zajrzeć do budynku zwanego Casa Lercaro, wspaniałego, niezwykle interesującego pałacu, którego korzenie sięgają XVI wieku. Tu właśnie znajduje się Muzeum Historii Teneryfy. Na ekspozycji znajdziemy nie tylko dzieła sztuki, przedmioty codziennego użytku, ale i artefakty archeologiczne. Więcej o tym muzeum, wraz z cenami biletów i godzinami otwarcie przeczytacie tu – kliknijcie link.
Catedral De La Laguna
Miłośników architektury sakralnej na pewno zainteresują takie obiekty, jak katedra w San Cristóbal de La Laguna, czyli Catedral De La Laguna. Ja podczas kwietniowej, wielkanocnej wizyty w tym mieście właśnie pod katedrą natknąłem się na stoisko z pysznymi słodkimi wypiekami od tej groźnie wyglądającej pani (na zdjęciu).
Sam budynek Catedral De La Laguna nie jest stary. Neoklasycystyczna fasada, bardzo kojarząca się ze stylem kolonialnym, powstała na początku XIX wieku. Obecny budynek został wybudowany na miejscu dawnego kościoła, którego korzenie sięgały Xvi wieku. Jednak ze względu na zły stan techniczny tamtego obiektu, rozebrano go, zachowując jednak późniejszą fasadę. Wierni mogli korzystać z odbudowanej świątyni w drugiej dekadzie XX wieku.
Wewnątrz znajduje się kilka zabytkowych, bezcennych zabytków. To choćby datowana na XVI wiek rzeźba ukrzyżowanego Chrystusa, pochodzące z końca XVIII wieku tabernakulum, czy barokowe obrazy. Zgromadzone tu dzieła sztuki sakralnej zachwycają, tym bardziej, że posiadają imponującą historię.
Iglesia de la Concepción
Nieopodal katedry znajduje się najstarszy kościół na wyspie, Iglesia de la Concepción. Pełna nazwa świątyni brzmi Iglesia-Parroquia Matriz de Nuestra Señora de La Concepción, czyli Kościół Niepokalanego Poczęcia. Ciężko go nie zauważyć, bo posiada charakterystyczną wieżę, na którą można wejść i podziwiać z niej panoramę miasta. Do świątyni dojdziemy na różne sposoby, m.in. uliczką Calle Alcalde Alonso Suárez Melián, która wraz z ulicą C. Obispo Rey Redondo zbiegają się na placu de la Concepción.
Iglesia-Parroquia Matriz de Nuestra Señora de La Concepción była pierwszą parafią na Teneryfie. Sam kościół ufundowano na początku XVI wieku. Tym, co go wyróżnia, jest imponująca wieża oraz fakt, że właśnie tu znajduje się największy dzwon w archipelagu Wysp Kanaryjskich.
Taras widokowy Mirador de San Roque
Można obejrzeć miasto i okolice z wieży kościoła Iglesia-Parroquia Matriz de Nuestra Señora de La Concepción. Można również wejść na wspaniały taras widokowy Mirador de San Roque. Znajduje się w odległości zaledwie ok. 1,5 km od tej świątyni, a droga na piechotę zajmuje niespełna 25 minut.
Z tego tarasu rozciąga się imponujący widok na miasto. Widać też z niego pas startowy lotniska Los Rodeos, czyli Aeropuerto de Tenerife Norte. Umiejscowienie tarasu umożliwia obserwację lądujących na tymże lotnisku samolotów. Warto to zobaczyć na żywo.
Podsumowanie
San Cristóbal de La Laguna jest pięknym, zabytkowym miejsce, idealnym na samotną, rodzinną lub grupową wycieczkę. Nawet bez wchodzenia do licznych tu zabytków można poczuć atmosferę tego niezwykłego miejsca, wałęsając się uliczkami i podziwiając ich zachowany, zabytkowy charakter. Liczba przepięknych kamieniczek, pałaców, rezydencji wręcz przytłacza – a wszystko to w otoczeniu oszałamiającej przyrody, nadającego temu miejscu niezwykłego charakteru.
Co zobaczyć w tym mieście? Podsumujmy:
- Z Santa Cruz de Tenerife dojedziemy tu wygodnie tramwajem
- San Cristóbal de La Laguna jest miastem dla miłośników historii, którzy odkryją piękno zachowanej starej tkanki miasta,
- La Laguna jest miejscem wyjątkowo widowiskowych procesji podczas świąt katolickich – warto to być w tym czasie i zobaczyć je na żywo
- Godny uwagi jest najstarszy na Teneryfie kościół – Iglesia de la Concepción
- Miłośnicy sztuki sakralnej muszą koniecznie odwiedzić tutejszą katedrę – Catedral De La Laguna
- Budynek Casa Lercaro mieści Muzeum Historii Teneryfy, interesujące dla osób chcących poznać dzieje wyspy i jej kulturalny oraz społeczny dorobek
- Piękne widoki na miasto i samoloty lądujące na Los Rodeos zapewnia taras widokowy Mirador de San Roque,
- W mieście znajduje się mnóstwo fajnych miejsc, w których można napić się kawy, zjeść obiad czy coś słodkiego
Podoba Ci się ten wpis? Dołącz do mnie na Facebooku i bądź na bieżąco z moimi poradami, podróżami i przepisami!
Czytaj również:
- Na szlaku do plaży Benijo – w górach Anaga na Teneryfie
- Sarajewo – tu bije serce Bałkanów. Bośnia na wakacje!
- Gdzie zjeść w Sarajewie, co zjeść na bazarze Baščaršija. Smaki Sarajewa
- Co zobaczyć w Sarajewie? Atrakcje stolicy Bośni – mój autorski wybór
- Vrelo Bosne i Wielka Aleja w Sarajewie – piękne miejsca w dzielnicy Ilidža
- Co zjeść w Chorwacji? 10 potraw, których musisz tu spróbować!
- Wakacje w Chorwacji? Praktyczne porady – co musisz wiedzieć, jadąc tu?
- Bośnia na wakacje: Mostar to nie tylko Stary Most
- Blagaj – po prostu piękne miejsce
- Wodospady Kravica, cud natury blisko Međugorje
- Bośnia na wakacje: Počitelj, malowniczo i piracko
- Spotkanie podróżnicze „Pomysł na wakacje Bośnia i Hercegowina (Sarajewo, Mostar, góry)”
- Bośniacka kuchnia – 10 potraw i napojów, których musisz tu skosztować