Co zobaczyć w Santa Cruz de Tenerife? Jakie atrakcje ma stolica Teneryfy? Czym miasto zachwyca, gdzie wybrać się na spacer, na plażę, gdzie warto zajrzeć? Teneryfa i jej stolica – konkretnie i na temat!
To, czy Santa Cruz de Tenerife zachwyci, czy rozczaruje, to bardzo indywidualna kwestia. Wiele zależy od naszego nastawienia, świadomości tego, że jest to stolica Teneryfy, ale i od miejsca, które wybierzemy na nocleg. Jednak gdyby Santa Cruz de Tenerife rozczarowywało, nie byłoby tu tak wielu turystów przez cały rok – bo na wyspie wiecznej wiosny rokrocznie notuje się miliony turystów, a niemal wszyscy przejeżdżający odwiedzają Santa Cruz de Tenerife.
Samo Santa Cruz de Tenerife i jego atrakcje stanowi doskonałe miejsce na weekendowy wypad na wyspę wiecznej wiosny. W trakcie pobytu w tym mieście trzeba zobaczyć jego główne atrakcje. Nie można zapomnieć o posmakowaniu lokalnej kuchni w restauracjach, specjalizujących się w podawaniu zarówno świeżych owoców morza, jak i tradycyjnych, hiszpańskich dań.
Więcej o Teneryfie czytaj tu:
- Teneryfa, wyspa wiecznej wiosny na weekend – jak dolecieć, za ile i skąd?
- La Laguna – co zobaczyć w San Cristobal de La Laguna na Teneryfie
- Na szlaku do plaży Benijo – w górach Anaga na Teneryfie
- Wulkan El Teide na Teneryfie – jak dojechać, jak się ubrać, jak wejść
Santa Cruz de Tenerife
Santa Cruz de Tenerife, stolica Teneryfy, nie jest dużym miastem, choć rozmach ma iście wielkomiejski. Liczy bowiem niewiele ponad 220 tysięcy mieszkańców. Warto wiedzieć, że jest to drugie pod względem liczebności mieszkańców miasto Wysp Kanaryjskich. Wraz z Las Palmas na pobliskiej Gran Canarii jest stolicą lokalnej autonomii.
To od wieków jeden z najważniejszych portów transatlantyckich. Jednak choć w mieście nadal pełną parą działa port, rafineria i przemysł, to jednak turystyka stanowi główną gałąź gospodarski. Bo mało kto oprze się urokowi miejsca, w którym łagodny klimat trwa przez cały rok, a życie – przynajmniej z naszej, polskiej perspektywy – wydaje się o wiele prostsze, radośniejsze i mniej skomplikowane.
Stolica Teneryfy – historia i nowoczesność
Stolica Teneryfy liczy sobie ponad 500 lat i tę historię widać na ulicach. To zabytkowe budowle, kościoły, kamienice, całe kwartały przepięknej zabudowy, poprzetykane nowoczesnymi biurowcami czy apartamentowcami. Urokliwe, bardzo hiszpańskie, ale i wyjątkowe pod wieloma względami miasto w pewnym momencie jednak jakby zatrzymało się w pędzie do nowoczesności. Okolice imponujących wieżowców z widokiem na audytorium czy rejon dworca autobusowego sprawiają wrażenie niedokończonych, jakby coś jeszcze miało się tu wybudować. Ale może to tylko takie moje wrażenie…
Dobra baza wypadowa
Dlaczego polecam Santa Cruz de Tenerife jako bazę wypadową? Jest tu co zobaczyć, ma zróżnicowane atrakcje, można tu poczuć zarówno lokalny klimat, jak i ducha dawnych dziejów, co tylko zachęca do eksploracji wyspy. Atrakcje Santa Cruz de Tenerife wystarczą spokojnie na weekend, ale miasto stanowi również – dla osób niezmotoryzowanych lub chcących poruszać się komunikacją miejską – najlepsze rozwiązanie, bo autobusami dojedziemy stąd wszędzie. Dla mnie stolica Teneryfy jest jednym z najbardziej fascynujących miejsc w Hiszpanii, nadal niepoznanym, a przez to tajemniczym, czekającym – być może – aż wreszcie je odkryję dla siebie. Muszę tylko znaleźć na to czas, bo moje wizyty na Teneryfie to było głównie bieganie po górach i plażach, a w Santa Cruz de Tenerife głównie spałem – choć z imponującym widokiem.
Co zobaczyć w Santa Cruz de Tenerife?
Santa Cruz de Tenerife stanowi serce artystycznego i kulturalnego życia Wysp Kanaryjskich. Miasto nie tylko urzeka krajobrazem, bogactwem historycznych zabytków, ale i energetyczną atmosferą, taką podbitą typowym hiszpańskim temperamentem. Wybrałem kilka miejsc, które chciałbym Wam zaproponować do obejrzenia, gdy postawicie stopę na ulicach stolicy Teneryfy.
Plaza de España
Plaza de España czyli Plac Hiszpański to największy w mieście plac, chyba ulubione miejsce turystów na robienie zdjęć z pobytu w Santa Cruz de Tenerife. To spektakularne miejsce, otoczone imponującą zabudową, znajdujące się w centrum miasta, nieopodal portu Santa Cruz, w miejscu zamku San Cristóbal, broniącego niegdyś miasta i wyspy (pozostałości zamku można zobaczyć w podziemnej galerii). Pośrodku placu znajduje się sztuczne jezioro.
Znajdziemy tu również mnóstwo fantastycznej zieleni oraz znak turystyczny – napis „Santa Cruz”, przy którym nie można nie zrobić sobie zdjęcia. Wokół placu znajduje się multum sklepów i różnego rodzaju restauracji, kawiarni oraz barów. My jednak zostańmy chwilę na najsłynniejszym placu miasta, z którego roztacza się nie tylko piękny widok na ocean i port.
Plac Hiszpański i jego otoczenie
Otaczające plac, imponujące wysokością budynki to m.in. Palacio Insular, czyli Pałac Wyspiarski. Ten wybudowany w stylu art deco gmach posiada charakterystyczną wieżą z zegarem. Stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Santa Cruz de Tenerife i jest jednym z symboli miasta. Aktualnie – byłem na Teneryfie 5 razy w 2023 roku – wieża pokryta jest siatką, budynek jest remontowany.
Tuż obok znajduje się nieco niższy, ale przepiękny gmach poczty, czyli Oficina de Correos. W gronie najbardziej charakterystycznych budowli przy Plaza de España wyróżnia się również wybudowany w 1975 roku, liczący 19 pięter i 57 metrów wysokości apartamentowiec Edificio Olympo. Jego charakterystyczna sylwetka jednoznacznie kojarzy się z tym miejscem. W budynku znajduje się również hotel, apartamenty na wynajem dla turystów oraz liczne sklepy.
Będą na Plaza de España nie sposób nie zauważyć Pomnika Poległych, czyli Monumento a los Caídos. Obelisk, wybudowany w latach 40-tych XX wieku ma aż 25 metrów wysokości. Zdobią go liczne rzeźby wykonane m.in. z bazaltu. Wieść głosi, że wzniesiono go z wykorzystaniem pracy robotników przymusowych.
Zabytkowe stare miasto
500 lat historii widać na ulicach Santa Cruz de Tenerife. To nie tylko nowoczesne, widoczne nawet z pokładu samolotu budowle, ale i mnóstwo starych uliczek, ukrywających skarby architektury sprzed lat.
W wielu z nich swoja siedzibę znalazły kawiarnie, puby i restauracje, oferujące to, co najlepsze w kuchni hiszpańskiej. Warto jednak pochodzić trochę w poszukiwaniu prawdziwych hiszpańskich smaków. A przy okazji zobaczyć starą zabudowę Santa Cruz de Tenerife.
Zabytkowe śródmieście Santa Cruz de Tenerife nie jest duże, więc bez problemu można wejść w labirynt uliczek, które zachwycą urokiem i odkryć – jeśli nie architektoniczne perły – to na pewno style i klimaty sprzed stuleci.
Avenida Francisco la Roche
Na Plaza de España ze swojego apartamentu, mieszczącego się w błękitnym wieżowcu na Avenida de Anaga 7 (kliknij link, by zobaczyć mój apartament, a może uda się go nawet zarezerwować, choć mi ostatnio przyszło to z trudem z uwagi na ogromne zainteresowanie), naprzeciwko Centro Deportivo Sociocultural Militar „Paso Alto”, czyli kompleksu sportowego (baseny, korty tenisowe, etc.), doszedłem spacerem w pół godziny, idąc tą właśnie przepiękną aleją wzdłuż Avenida de Anaga, czyli Avenida Francisco la Roche. Jeśli chcecie poczuć prawdziwą egzotykę, prawdziwą Hiszpanię, to, co najlepsze i najpiękniejsze w Wyspach Kanaryjskich, to nie możecie odpuścić sobie spaceru tą aleją.
Jedna z najpiękniejszych alei
Idąc wzdłuż Avenida Francisco la Roche dojdziemy nie tylko do Placu Hiszpańskiego, ale i audytorium, a nawet dalej. Piękny spacer przy porcie, z szumem fal, z widokiem na statki, port, w końcu rafinerię, a po drugiej stronie imponującą hiszpańską architekturę, w cieniu wspaniałych drzew, wśród bujnej, egzotycznej roślinności – to coś, co pamięta się długo.
Stolica Teneryfy bez tej przepięknej alei straciłaby swój urok. Nazwa ulicy obok, czyli Avenida de Anaga nawiązuje do gór Anaga, bo stanowi drogę wylotową z Santa Cruz de Tenerife właśnie w te góry. Zatem, jeśli będziecie w Santa Cruz de Tenerife i będziecie chcieli jechać w góry Anaga, tą właśnie drogą najprawdopodobniej pojedziecie. Będziecie wówczas mijać Avenida Francisco la Roche – warto się tu przespacerować.
Auditorio de Tenerife
Co zobaczyć w stolicy Teneryfy? Właśnie Auditorio de Tenerife, bo obok tego budynku nie da się przejść obojętnie. Spektakularny projekt i jeszcze lepsze wykonanie ze stali, szkła i betonu czynią ten obiekt rozpoznawalnym na całym świecie. Auditorio de Tenerife, wybudowany w stylu nowoczesnego ekspresjonizmu, odważnie zaznacza się w panoramie miasta, nie biorąc żadnych zakładników. To jedna z największych, najpiękniejszych i najnowocześniejszych budowli, jakie kiedykolwiek widziałem. Przypomina… zresztą sami sobie zinterpretujcie, z czym kojarzy Wam się forma budynku.
Audytorium, stanowiące dziś siedzibę Orkiestry Symfonicznej Teneryfy, powstało w zaledwie 6 lat. Na uroczystym otwarciu w 2003 roku pojawił się ówczesny książę Hiszpanii, Filip, dziś już król. To monumentalne centrum kulturalne to nie tylko wyjątkowa architektura, ale również miejsce licznych koncertów, występów operowych, a także innych wydarzeń kulturalnych.
Budynek położony jest nad brzegiem morza, nieopodal rafinerii, doskonale widoczny z Avenida de Anaga oraz innych ulic. Ciekawostką jest to, że za budynkiem leżą kamienie, na których widnieją wizerunki najsłynniejszych artystów muzycznych na świecie. Wstęp jest biletowany, mi niestety nie starczyło czasu, by wejść do sali audytoryjnej.
Nowoczesna zabudowa w stolicy Teneryfy
Warto podkreślić, że w bezpośrednim sąsiedztwie Auditorio de Tenerife wznoszą się na 120 metrów w górę bliźniacze wieże Torres de Santa Cruz. To najwyższe wieżowce na całych Kanarach. Uzupełniają panoramę nowej części stolic Teneryfy wraz z Auditorio de Tenerife. W połączeniu z nieodległym gmachem dworca autobusowego, zlokalizowanego przy nim centrum handlowego i nowo wybudowanych, niższych budynków, wnoszą świeżość nowoczesnej architektury, tworząc tu jej swoistą enklawę.
Więcej szczegółów o Auditorio de Tenerife w tym miejscu – kliknij ten link.
Na zdjęciu powyżej: bliźniacze wieże Torres de Santa Cruz, stojące naprzeciwko Auditorio de Tenerife, ale mamy tu też coś historycznego na pierwszym planie. To Castillo de San Juan Bautista, czyli Castillo Negro. Są to pozostałości powstałego w XVII stuleciu fortu obronnego stolicy Teneryfy. Podobne budowle, a raczej ich zachowane artefakty, znajdziemy również w innym mieście Teneryfy, mianowicie Puerto de la Cruz.
Parque García Sanabria – PIĘKNY PARK W CENTRUM MIASTA
To moje ulubione miejsce w sercu Santa Cruz de Tenerife. Przepiękny, nieduży, ale bardzo starannie zaprojektowany park, pełen urokliwych alejek, rzeźb, a przede wszystkim imponującej egzotycznej roślinności to nie tylko oaza spokoju. To również miejsce, w którym można spędzić całe godziny, rozkoszując się widokiem pięknie podświetlonych o zmroku drzew oraz bujnej, egzotycznej roślinności.
Ciekawostką jest to, że w Parque García Sanabria znajduje się… wybieg dla psów. Tak, wybieg dla psów, do którego o każdej porze dnia i wieczoru zmierzają mieszkańcy ze swoimi czworonogami. Mieszkańcy Teneryfy uwielbiają psy i co istotne – nie ograniczają się często to posiadania tylko jednego zwierzęcia. Nie zliczę już, ile wieczorów spędziłem na ławce w tym parku, odpoczywając po całym dniu chodzenia po górach, patrząc na psiarzy i ich podopiecznych zmierzających na ten wybieg.
Nie tylko park, ale i ogród botaniczny
Parque García Sanabria to otwarty dla wszystkich prawdziwy ogród botaniczny, w którym można znaleźć nie tylko imponujące okazy flory charakterystycznej dla teneryfy, jak np. palmy kanaryjskie, ale również róże, kaktusy, drzewa oliwne czy bugenwille. Gatunki roślin, pochodzenia tropikalnego i subtropikalnego, czynią to miejsce wyjątkowym pod każdym względem. Całości dopełniają rzeźby, fontanny, a podświetlenia zamieniają to miejsce po zmroku w iście magiczny ogród. Co zobaczyć w Santa Cruz de Tenerife? Właśnie ten park – ogród.
Museo de la Naturaleza y el Hombre
Museo de la Naturaleza y el Hombre czyli Muzeum Przyrody i Archeologii to bardzo ważny punkt na mapie Santa Cruz de Tenerife. Instytucja mieści się w historycznym centrum stolicy Teneryfy, w ogromnym, zabytkowym gmachu, zajmowanym niegdyś przez szpital. Wystawy stałe przyciągają turystów, którzy nie tylko mogą zapoznać się z dziedzictwem przyrodniczym i archeologicznym archipelagu Wysp Kanaryjskich, ale i doświadczyć prawdziwych dreszczy, oglądając mumie Guanczów. Więcej o muzeum, godzinach otwarcia i biletach na stronie internetowej placówki – kliknij w ten link.
Tajemnice Guanczów
Kim byli Guanczowie? To rdzenni mieszkańcy Wysp Kanaryjskich, o których tak naprawdę niewiele wiadomo. Lud wyginął, nie tylko w czasie zbrojnego oporu przeciwko hiszpańskim najeźdźcom. Wielu zasymilowało się, przyjęło katolicyzm i stało się częścią nowej społeczności Wysp Kanaryjskich, jeszcze inni skończyli jako niewolnicy. Zamieszkiwali naturalne i sztuczne jaskinie, tworząc kulturę neolityczną.
Wg hiszpańskich przekazów, mieli niebieskie lub szare oczy oraz jasne włosy – dotyczy to przede wszystkim tubylców z Teneryfy. Oficjalnie uważa się, że mogli stanowić miejscowe odgałęzienie Berberów, rdzennej ludności zamieszkującej niegdyś tereny północnej Afryki i Sahary.
Zachowane w Museo de la Naturaleza y el Hombre pozostałości ich kultury świadczą o dość wysokim poziomie organizacji społecznej tego ludu. Natomiast prezentowane na wystawie mumie robią wręcz przerażające wrażenie. Nie tylko dlatego, że patrzymy na ciała prawdziwych, nieżyjących ludzi, ale i z tego powodu, że ten tajemniczy lud wyginął, a wraz z nim jego tajemnica. My zaś nadal nie wiemy o nim wszystkiego.
Palmetum
Jak zamienić wysypisko śmieci w największą kolekcję palm w Europie? Wiedzą o tym w Santa Cruz de Tenerife, gdzie powstało niezwykłe miejsce, które musicie zobaczyć. Na terenie 12 hektarów wcześniej zdewastowanego i zanieczyszczonego terenu powstał niezwykły ogród botaniczny, pełen skał, wody, a przede wszystkim zapierającej dech w piersiach roślinności. To właśnie Palmetum, kolejne miejsce w Santa Cruz de Tenerife, które polecam. Co zobaczyć w stolicy Teneryfy? Właśnie to!
Naturalna roślinność pokrywa wzgórze, z którego rozpościerają się fantastyczne widoki na Santa Cruz de Tenerife. Teren jest pofałdowany, ale łagodne wzniesienia nie męczą nóg. Ta swoista puszcza to nie tylko największy teren zielony, jaki posiada stolica Teneryfy, ale również największa kolekcja egzotycznych palm w Europie. Zobaczymy tu drzewa z każdego zakątka świata. To istny raj dla miłośników przyrody i… spokoju. Bo choć Palmetum znajduje się nieopodal nowoczesnego centrum miasta, to stanowi swoisty azyl od zgiełku i pozwala się zrelaksować.
Tysiące gatunków roślin, palmy m.in. z południowo-wschodniej Azji, Wysp Karaibskich, a nawet Nowej Gwinei, kilkanaście biogeograficznych sektorów, pełno ptactwa, zamieszkującego to zacisze – trzeba to zobaczyć na żywo. Więcej o Palmetum na stronie internetowej – kliknijcie ten link, by tam zajrzeć.
Las Teresitas
Choć Santa Cruz de Tenerife jest położone nad morzem, to do miejskiej plaży trzeba jednak kawałek dojechać. Nie znajduje się ona w stolicy Teneryfy, lecz w miejscowości San Andres. To słynna Playa de las Teresitas, czyli plaża Teresitas, oddalona od centrum Santa Cruz de Tenerife o ładnych kilka kilometrów. Można do niej dojechać autobusem podmiejskim, mijamy ją również jadąc w góry Anaga.
Las Teresitas to klasyczna, miejska plaża, na której chętnie wypoczywają nie tylko turyści, ale i mieszkańcy Santa Cruz de Tenerife. Nie jest zbyt duża; szeroka raptem na kilkadziesiąt metrów, długa na niespełna 1,5 kilometra, oferuje nie tylko plażowanie, ale i bezpieczną kąpiel w morzu. Od szalejącego nierzadko Atlantyku chroni ją bowiem falochron, co sprawia, że woda przy brzegu jest w miarę płytka. Ciekawostką jest fakt, że do usypania plaży zastosowano piasek sprowadzony z… Sahary.
Fajną rzeczą na tej plaży jest infrastruktura towarzysząca. Znajduje się tu nie tylko parking oraz toalety, ale i wiele miejsc, w których można coś kupić i zjeść. Wszystko to sprawia, że pobyt i relaks na Playa de las Teresitas stanowią idealny odpoczynek po bieganiu po mieście, czy górach.
Podsumowanie
Santa Cruz de Tenerife to idealne miejsce na weekendowy wyjazd. Może nie tylko na 3 dni, bo sama podróż w obie strony to lekko licząc aż 12 godzin (bez przesiadek), ale np. na Wielkanoc, Boże Narodzenie, czy majówkę czy inny długi weekend. Stolica Teneryfy łączy w sobie tyle bogactwa kulturowego, przyrodniczego, pięknych widoków i prawdziwego, egzotycznego relaksu, a także hiszpańskich smaków, oferowanych przez niezliczone restauracje, kawiarnie i puby, że pobyt tu jest niezapomnianym przeżyciem.
Co zobaczyć w stolicy Teneryfy? Podsumujmy moje propozycje:
- Plaza de España, czyli Plac Hiszpański oferuje niezwykłe widoki i bliskie spotkanie z historią wyspy,
- Avenida de Anaga to cudowny spacer jedną z najpiękniejszych alei, jakie można sobie wyobrazić,
- Auditorio de Tenerife to tryumf myśli architektonicznej nad materią,
- Stare Miasto, labirynt wąskich uliczek zabudowanych historycznymi budynkami,
- Palmetum to miejsce, w którym można się zakochać – z wielu powodów,
- Parque García Sanabri stanowi prawdziwą oazę przyrody w sercu miasta,
- Museo de la Naturaleza y el Hombre zachwyci i dostarczy prawdziwych emocji,
- Las Teresitas – idealne miejsce na plażowanie blisko miasta.
Podoba Ci się ten wpis? Dołącz do mnie na Facebooku i bądź na bieżąco z moimi poradami, podróżami i przepisami!
Czytaj również:
- Sarajewo – tu bije serce Bałkanów. Bośnia na wakacje!
- Gdzie zjeść w Sarajewie, co zjeść na bazarze Baščaršija. Smaki Sarajewa
- Co zobaczyć w Sarajewie? Atrakcje stolicy Bośni – mój autorski wybór
- Vrelo Bosne i Wielka Aleja w Sarajewie – piękne miejsca w dzielnicy Ilidža
- Co zjeść w Chorwacji? 10 potraw, których musisz tu spróbować!
- Wakacje w Chorwacji? Praktyczne porady – co musisz wiedzieć, jadąc tu?
- Bośnia na wakacje: Mostar to nie tylko Stary Most
- Blagaj – po prostu piękne miejsce
- Wodospady Kravica, cud natury blisko Međugorje
- Bośnia na wakacje: Počitelj, malowniczo i piracko
- Spotkanie podróżnicze „Pomysł na wakacje Bośnia i Hercegowina (Sarajewo, Mostar, góry)”
- Bośniacka kuchnia – 10 potraw i napojów, których musisz tu skosztować