Nalewka z żurawiny, czyli żurawinówka, wykonana samodzielnie, gości w mojej kuchni od lat. To pyszna prozdrowotna nalewka, w której w roli głównej występuje żurawina. Żurawinówka to nie tylko pyszne owoce zaklęte w aromatycznym, klarownym napitku, ale i czysta przyjemność smaku oraz zdrowie.

nalewka z żurawiny
Czyż ten kieliszek żurawinówki nie wygląda apetycznie?

Nalewka z żurawiny, czyli żurawinówka

W cyklu „Na ścieżkach smaku” publikowałem i nadal będę publikował przepisy z różnych stron świata na potrawy, który jadłem podczas moich podróży. Nie może tu zabraknąć również i polskiej kuchni, stąd dziś przepis na nalewkę z owoców, które rosną właśnie w Polsce.

żurawina
Jesienią warto zaopatrzyć się w żurawinę.

Żurawina, samo zdrowie

Dużo wiadomo o prozdrowotnych właściwościach żurawiny. To prawdziwa skarbnica witamin i mikroelementów. Jest niezastąpiona przy schorzeniach dróg moczowych, ma działania wzmacniające, przeciwbakteryjne, jest cennym źródłem polifenoli, czyli przeciwutleniaczy. Prozdrowotna nalewka z żurawiny, czyli żurawinówka, również zachowuje właściwości owoców. Rozgrzewa, wzmacnia odporność, wpływa na przemianę materii, działa przeciwbakteryjnie, no i smakuje wybornie. Oczywiście, ze względu na zawartość alkoholu, pijemy ją umiarkowanie! Zobaczcie, jak zrobić taka nalewkę. Specjalnie dla was podaję swój stały od lat, sprawdzony przepis, który podejrzałem kiedyś na blogu odczarujgary.pl.

żurawina
Żurawina to samo zdrowie!

Składniki

Podstawą nalewki są owoce – twarde, zdrowe, które najlepiej kupić u sprawdzonego sprzedawcy. Do wykonania nalewki potrzebujemy:

żurawina
Żurawina to wspaniały owoc o wielu zastosowaniach w naszej kuchni.
  • 3 kilogramy owoców żurawiny,
  • półtora litra wódki,
  • 6 szklanek cukru,
  • pół litra spirytusu – może być nalewkowy,
  • dodatkowo: blender bądź tłuczek do ziemniaków, dwa trzylitrowe słoje, dwa opakowania gazy, opcjonalnie filtr do kawy, około 6-8 półlitrowych butelek do zlania nalewki.


Żurawinówka – jak ją przygotować?

Owoce żurawiny zaraz po zakupieniu należy przemrozić w zamrażalce przez dwa, trzy dni. Po tym czasie owoce wyjmujemy z zamrażarki, myjemy, przebieramy, wyrzucamy zepsute, usuwamy patyczki (mi trafił się kiedyś nawet kawałek drewna!) i liście.

żurawina
Należy umyć i przebrać owoce, usunąć listki czy gałęzie.

Żurawina kontra blender

Przygotowane w ten sposób owoce osuszamy na papierowym ręczniku i rozbijamy blenderem, ewentualnie używamy tłuczka do ziemniaków, co jednak wymaga to krzepy. Uwaga na sok, bo mocno pryska! Najprościej zrobić to blenderem w słoju, w którym nalewka będzie się macerować. Słój musi być umyty i osuszony.

żurawinówka
Owoce żurawiny, umyte i przebrane, rozbijamy blenderem.
żurawinówka
Do tej owocowej pulpy dodajemy alkohol

Zalewamy owoce alkoholem

Rozgniecione czy zblendowane owoce zalewamy wódką, zakręcamy słój i odstawiamy w ciemne, suche miejsce na okres 10 dni.

żurawinówka
Żurawina z wódką musi postać w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu 10 dni!
żurawinówka
W słojach uwalnia się sok z żurawiny. Po zlaniu nalewu, odciskamy jeszcze resztkę płynu ze zmiażdżonych owoców. Najlepiej robić to przez gazę.

Zlewamy nalew i odciskamy owoce

Po upływie 10 dni przez sitko zlewamy do garnka powstały z soku i alkoholu nalew. W słojach pozostanie sporo owocu, w którym jeszcze jest sok. Odciskamy go do naczynia z nalewem, używając zwykłej aptecznej gazy (panie w aptece sprzedadzą specjalną gazę w dużych płachtach, gdy poprosicie o gazę do zlewania nalewek). Nasza nalewka żurawinowa jest już częściowo zrobiona!

Podgrzewamy nalew i mieszamy z cukrem

Podgrzewamy delikatnie garnek z nalewem, wsypując do niego 6 szklanek cukru i mieszamy do rozpuszczenia cukru. Nie gotujemy, jedynie lekko podgrzewamy! Jeśli wolicie bardziej wytrawną, mniej słodką nalewkę, można tego cukru dać mniej, można też dodać więcej – to zależy od Waszych smakowych preferencji.

Mieszamy ze spirytusem

Wystudzony, posłodzony nalew mieszamy ze spirytusem i znów wlewamy do czystych, umytych słojów. Zakręcamy i odstawiamy na ok. 2 tygodnie w ciemne, suche miejsce. Niech żurawinówka się przegryzie.

Przelewamy do butelek

Po upływie 2 tygodni zlewamy nalewkę do butelek. Możemy użyć gazy lub filtru do kawy, by odcedzić część osadu, choć i tak zawsze osiądzie trochę na spodzie butelki. Butelki zakręcamy – żurawinówka gotowa! Z podanych przeze mnie proporcji wyjdzie Wam blisko 8 półlitrowych butelek!

nalewka z żurawiny
Żurawina ma wiele zastosowań. Nalewka z niej jest prosta w przygotowaniu.
nalewka z żurawiny
Podejmij gości nalewką z żurawiny. Zaskocz ich tym cudownym smakiem i aromatem!

Dobra do wypicia i na prezent

Nalewka żurawinowa, czyli żurawinówka, to jeden z ulubionych prezentów moich przyjaciół, których obdarowuje butelkami z okazji urodzin czy innych uroczystości. Uwielbiają ja też moi goście. Nalewka ma głęboki, rubinowy kolor, pięknie pachnie, a smakuje najlepiej. Im dłużej stoi, tym staje się smaczniejsza. Ale czy długo postoi, skoro jest taka dobra? Przekonajcie się sami!

Podoba Ci się ten wpis? Dołącz do mnie na Facebooku i bądź na bieżąco z moimi poradami, podróżami i przepisami!

nalewka z żurawiny
Nalewka z żurawiny ma piękny, rubinowy kolor i smakuje wybornie. Idealny trunek na długie jesienne czy zimowe wieczory.

Sprawdź moje proste do wykonania przepisy na znane dania z różnych stron świata:

Czytaj również: