Chaczapuri, czyli gruziński smakołyk w naszej kuchni! Danie kaloryczne i niezwykle pożywne, co jest istotne szczególnie zimą. Przygotowanie chaczapuri nie zabiera dużo czasu, a efekt przepyszny. Zresztą, sami się przekonacie, gdy wykonacie ten gruziński smakołyk z mojego przepisu.

Ponieważ z powodu epidemii koronawirusa nie możemy, jak dawniej, bez ograniczeń polecieć do Gruzji (tekst piszę w styczniu 2021 r. ) – to niech ten gruziński smak pojawi się na naszym talerzu. W ten sposób chociaż kulinarnie nawiążemy do marzeń o wyjazdach – no i spotkamy się z inną kuchnią we własnych mieszkaniach, nie ruszając się dalej, niż do sklepu po składniki.

Urok chaczapuri

Chaczapuri to po prostu placki drożdżowe z nadzieniem serowym. Są różne odmiany tej potrawy: z nadzieniem mięsnym czy serem i jajkiem, ale i wtedy danie zmienia nazwę (przygotuję te przepisy również). Chaczapuri jest typową, prostą, gruzińską potrawą, urzekającą smakiem, przygotowaną z prostych składników.

Składniki

Podana poniżej proporcja wystarczy na cztery placki:

  • Mąka typu 500 (0,5 kg)
  • Sól (jednak łyżka)
  • Drożdże (ok 30 g), bądź 8 g drożdży instant (jedno opakowanie)
  • Letnia woda (jedna szklanka)
  • Olej (2 łyżki)
  • Cukier (szczypta)
  • Ser typu feta, ew. bałkański lub owczy (400 g)
  • Jajko (jedna sztuka)

Do tego: stolnica, wałek do ciasta, ew. patelnia, masło.

chaczapuri kaukaz

Chaczapuri – jak przyrządzić

Z mąki, drożdży, wody, oleju, soli i cukru zagniatamy ciasto drożdżowe i odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na ok. jedną godzinę.

gruziński smakołyk
gruziński smakołyk
gruziński smakołyk
gruziński smakołyk
gruziński smakołyk

Po tym czasie ciasto dzielimy na cztery części i każdą z nich zagniatamy ponownie, formując w kule. Znów zostawiamy do wyrośnięcia na ok. 25-30 minut.

gruziński smakołyk

Robimy nadzienie

W tym czasie przygotowujemy farsz: ser rozdrabniamy widelcem, dodajemy 1 jajo, Mieszamy całość tak, żeby wyszła nam masa twarogowa.

gruziński smakołyk Kaukaz
gruziński smakołyk

Odstawiamy i czekamy, aż cztery kule ciasta zwiększą objętość.

gruziński smakołyk kaukaz

Robimy placuszki

Gdy kule ciasta urosną, bierzemy jedną z nich i rozwałkowujemy na stolnicy na grubość ok. 0,5 cm, (możemy również rozciągnąć ciasto palcami).

gruziński smakołyk

W środek kładziemy 1-2 łyżki farszu i zwijamy placek w taki sposób, jak na zdjęciach: do środka.

chaczapuri
chaczapuri

Musimy to zrobić tak, żeby placek był sklejony, a nadzienie nie wyciekało. Możemy lekko rozwałkować, ale z wyczuciem (inaczej masa serowa może zostać wyciśnięta zewnątrz ciasta).

chaczapuri
chaczapuri

Pieczemy na patelni lub w piekarniku

Powiem szczerze: z patelni smakuje mi najbardziej. Suchą patelnię stawiamy na palnik i gdy się rozgrzeje, pieczemy na niej placek do zrumienienia z każdej strony.

chaczapuri

Gotowy, gorący placek zsuwamy na talerz i taki właśnie gorący smarujemy masłem z jednej strony.

chaczapuri

Jeśli chcemy upiec chaczapuri w piekarniku, to nastawiamy go wcześniej na temperaturę 180 stopni C i pieczemy placki na blasze pokrytej pergaminem, aż będą rumiane. Uwaga: nasze piekarniki pracują bardzo różnie, więc może się zdarzyć, że w wyższej temperaturze, w jakiej zazwyczaj piecze się chaczapuri (200 – 220 stopni), placek może wyjść nam zbyt suchy i twardy.

chaczapuri

Jak podawać ten gruziński smakołyk

To prosta domowa potrawa. Możemy ją jeść od razu po przyrządzeniu na gorąco, z dodatkiem np. gruzińskiego wina i jakiejś sałatki. Możemy też zjeść sam placuszek bez dodatków. Jakkolwiek nie podany, zawsze smakuje wyśmienicie. Ten gruziński smakołyk jest kaloryczny, ale i bardzo syty, więc za dużo go nie zjecie! Smacznego!

chaczapuri kaukaz

O mojej wyprawie do Gruzji czytaj tutaj tutaj – kliknij link.

Sprawdź inne moje przepisy na dania z różnych stron świata – kliknij link.