Trójmiasto z góry, czyli przelot samolotem Cessna 172 – taki dziś przedstawiam pomysł na weekend, w połączeniu z fotorelacją. I dla mieszkańców Trójmiasta, jak i dla turystów. To wspaniała okazja – przy dobrej pogodzie – by podziwiać Trójmiasto z góry. Przelot samolotem Cessna 172 dostarczy Wam wrażeń i wspomnień na długo. Owszem, tanio nie jest, ale warto odżałować trochę kasy, bo Trójmiasto z góry jest tego warte. No i przy okazji jest to wspaniała przygoda!

Lot samolotem

Przelot samolotem Cessna 172

Jak wybrać się na taki przelot samolotem będąc na wakacjach w Gdańsku, czy chcąc zrobić sobie lub komuś bliskiemu prezent? Trójmiasto z góry obejrzycie dzięki usługom aeroklubu, świadczącego tego typu usługi. Tam znajdziecie oferty przelotów na różnych trasach i w różnej cenie. Ja wybrałem opcję na przelot samolotem Cessna 172 z Pruszcza Gdańskiego wzdłuż wybrzeża do Sopotu i śródmieścia Gdyni. Miałem więc okazję obejrzeć Trójmiasto z góry. I to nie z dystansu odrzutowca pasażerskiego, a z wysokości, na którą wzbija się mniejszy samolot, taki właśnie jak Cessna 172. Było to na tyle nisko, że widziałem machających nam ludzi na dole i na tyle wysoko, by cyknąć kilka fajnych fotek.

Lot samolotem

Trójmiasto z góry

Jak zobaczycie na zdjęciach, trasa wiodła nad Zatoką Gdańską, wzdłuż wybrzeża. Wystartowaliśmy z Pruszcza Gdańskiego, przelecieliśmy nad farmą wiatrową, nieopodal gdańskiej rafinerii, nad Górkami Wschodnimi, Gdańskim Terminalem Kontenerowym, Westerplatte – przy okazji przyjrzałem się z góry takim dzielnicom jak Nowy Port, Letnica i Brzeźno – potem wzdłuż Zaspy, Przymorza do Sopotu, a stamtąd prosto nad klif w Orłowie. Zahaczyliśmy o Skwer Kościuszki, czyli śródmieście Gdyni, następnie wróciliśmy do Pruszcza Gdańskiego tą samą trasą. Przelot samolotem Cessna 172 trwał tylko pół godziny, ale zostały fantastyczne wspomnienia. No i zdjęcia, do obejrzenia których Was zachęcam.

Startujemy z Pruszcza

Cessna 172 jest niewielkim, lekkim samolotem, zabierającym na pokład – wraz z pilotem – maksymalnie cztery osoby. Zarówno start, jak i lądowanie, odbyły się w… trawie. Tak, w Pruszczu Gdańskim oprócz tradycyjnego pasa startowego, jest też możliwość skorzystania z trawiastego pasa. Pierwszy raz tak startowałem i lądowałem. Było to więc dla mnie całkowicie nowe doświadczenie.

Po starcie samolot Cessna 172 szybko osiągnął wysokość przelotową, a ja wyjąłem telefon, zrobić kilka zdjęć, już dostrzegając Trójmiasto z góry.

Farma wiatrowa Bystra

Farma Wiatrowa Bystra oraz miejscowości: Dziewięć Włók, Krępiec i Przejazdowo na Żuławach Gdańskich, to pierwsze, co widzimy zaraz po starcie. To tylko zapowiedź tego, co za chwilę czeka pasażerów samolotu.

Farma Wiatrowa Bystra
Farma Wiatrowa Bystra

Rudniki – Rafineria

Rafinerię widzę na co dzień z Góry Ujeścisko, na zboczach której mieszkam. Tym razem miałem okazję przelecieć blisko całej infrastruktury. Tak wygląda w świetle dnia. Zdecydowanie lepiej prezentuje się nocą, gdy jest fajnie oświetlona.

Rafineria Rudniki Gdańsk

Poniżej na zdjęciach: trasa S7 oraz Przejazdowo, widok na Rudniki, Rafinerię Gdańską oraz wijącą się w dole Martwą Wisłę. Środkowa fotografia w górnym rzędzie to odcinek wybrzeża w obrębie Mierzei Wiślanej oraz Wyspy Sobieszewskiej, Wiślinka i Sobieszewo.

Od Stogów po Port Północny

Kolejno mijamy: odcinek plaży od Stogów po Port Północny oraz Terminal Kontenerowy DCT Gdańsk S.A. z nadbrzeżem DCT2 i PERN Terminal Naftowy Gdańsk.

Terminal Kontenerowy DCT Gdańsk S.A.

Na zdjęciach poniżej: Terminal Kontenerowy DCT Gdańsk S.A., Port Północny. Na dolnej fotografii w zbliżeniu Pomorskie Centrum Logistyczne.

Terminal Kontenerowy DCT Gdańsk S.A.
Terminal Kontenerowy DCT Gdańsk S.A.

Oto i sam Port Północny, widok na Naftoport Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Przeładunku Paliw Płynnych oraz Gaspol S.A. – Terminal Gazowy.

Naftoport Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Przeładunku Paliw Płynnych
Gaspol S.A. - Terminal Gazowy

Tymczasem po drugiej stronie samolotu widać samą Zatokę Gdańską, no i cienki paseczek na horyzoncie, oznaczający kraniec Półwyspu Helskiego.

Lecimy dalej: na zdjęciu poniżej Kanał Portowy, Nadbrzeże Oliwskie oraz widok na Nowy Port i Westerplatte.

Westerplatte

Na zdjęciach poniżej: Kanał Portowy, Nadbrzeże Oliwskie oraz widok na Nowy Port i Westerplatte. W oddali również Letnica i Stadion Gdańsk.

Teraz lecimy już wzdłuż samego wybrzeża Zatoki Gdańskiej. Od lewej: Nadbrzeże Ziółkowskiego oraz Wolny Obszar Celny II (WOC2), dalej plaża i park w Brzeźnie oraz samo Brzeźno.

Nadbrzeże Ziółkowskiego oraz Wolny Obszar Celny II (WOC2) na dole z tej perspektywy lepiej widoczny fragment Westerplatte i Pomnik Obrońców Wybrzeża oraz ujście Martwej Wisły.

Początek naszej Trójmiejskiej „riwiery” od Brzeźna poprzez Przymorze w kierunku Jelitkowa. Widoczne również osiedla: Brzeźno, Zaspa i Przymorze

Dalej Cessna 172 leci nad wybrzeżem Zatoki mijając Jelitkowo i nadlatując nad Sopot, na fotografii po prawej widoczny kompleks sportowy – ERGO ARENA.

Molo w Sopocie z lotu ptaka

Reprezentacyjny obiekt Sopotu i zarazem najbardziej rozpoznawalny – Sopockie Molo, najdłuższe nad Morzem Bałtyckim, w części spacerowej ma aż 511,5 m! Widać również Grand Hotel, Dom Zdrojowy oraz sopocki deptak – ulicę Bohaterów Monte Cassino. Jeszcze nigdy nie widziałem tych miejsc z takiej perspektywy – tak piękne jest Trójmiasto z góry!

Sopot: tu również molo oraz odcinek wybrzeża i sopockiej plaży po Klub Atelier. Przelot samolotem Cessna 172 trwa nadal. Lecimy dalej, do Gdyni!

Gdynia jest fajna!

Z pokładu samolotu Cessna 172 fenomenalnie widać Port w Gdyni, w tym Molo Południowe i Skwer Kościuszki, Nadbrzeże Angielskie i Nadbrzeże Śląskie oraz baseny portowe.

Trójmiasto z góry przelot samolotem Cessna 172

Z lotu ptaka rozpoznać można również gdyńskie osiedla: Wzgórze św. Maksymiliana, Witomino, Redłowo, czy Mały Kack.

Poniżej w tle port w Gdyni z basenami: Prezydenta, Inż. Wendy i Węglowym. Na pierwszym planie Waterfront Gdynia wraz z wieżami Sea Towers.

Tymczasem na zatoce: statki na redzie oraz sam Cypel Helski.

Po zrobieniu kółka nad Gdynia wracamy do Pruszcza. Po minięciu kanał portowego w Gdańsku, Zakrętu Pięciu Gwizdków oraz Górek Zachodnich, pod nami maluje się ujście Śmiałej Wisły z fragmentem rezerwatu Ptasi Raj oraz słynną XIX wieczną groblą. Chwilę potem znów Żuławy Gdańskie i rejon wsi: Wiślinka, Bogatka i Trzcinisko.

Przecudny widok na ujście Śmiałej Wisły i Mierzeję Messyńską z rezerwatem i jeziorem Ptasi Raj.

Równie magiczny przelot nad fragmentem Wyspy Sobieszewskiej i Górkami Wschodnimi.

Pod nami odcinek Martwej Wisły z Jachtklubem Wiślinka. Dalej znów Wiślinka i Bogatka.

Lot samolotem

Po udanym rejsie pamiątkowe zdjęcie!

Podsumowanie

Lot samolotem Cessna 172, by obejrzeć Trójmiasto z góry, to wisienka na torcie udanego weekendu i z pewnością jedna z najlepszych trójmiejskich atrakcji, gdy przyjedziecie tu na wakacje.

  • podczas lotu jesteście pod opieką profesjonalnego, doświadczonego pilota,
  • wszystkie ważne informacje wraz z cennikiem znajdziecie na stronie internetowej aeroklubu,
  • nie jest tania przyjemność, lecz gdy koszt rozłoży się na trzy osoby, jest absolutnie do przełknięcia,
  • macie niepowtarzalną okazję do odbycia podniebnej wycieczki z zapierającymi dech w piersiach widokami,
  • macie wspaniałą okazję do wykonania pamiątkowych zdjęć i filmów, więc skorzystajcie,
  • miejcie świadomość, że Cessna 172 jest niewielkim samolotem i turbulencje mogą być bardziej odczuwalne, niż w pasażerskim odrzutowcu.

Czytaj także:

Pomysły na weekend,

Recenzje książek i map,

Przepisy kulinarne z różnych stron świata

Czytaj również inne moje teksty: