Paszport tymczasowy – jak i gdzie go wyrobić, na jakich zasadach, ile jest ważny? Coś, co było kiedyś koszmarem wielu podróżnych, którzy w ostatniej chwili przed odlotem z Polski tracili paszport w wyniku np. kradzieży, zapominali go z domu bądź okazywało się, że ich dokument właśnie traci – bądź stracił ważność – dziś odchodzi do przeszłości. Paszport tymczasowy to usługa świadczona na wybranych polskich lotniskach. Pozwoli ocalić wakacje i zaoszczędzić sobie kłopotów. Przeczytaj, bo nikt z nas nie może być pewien, czy będzie musiał kiedyś skorzystać z takiego rozwiązania.
Spis treści:
Paszport tymczasowy – dla kogo? Kto może go otrzymać?
Dokument tymczasowy także w nagłych życiowych sytuacjach
Jak otrzymać paszport tymczasowy – co jest potrzebne?
Paszport – tak, ale…
Kto nie dostanie tymczasowego dokumentu?
Co, gdy nie odbierzemy zwykłego paszportu przed odlotem?
Paszport tymczasowy – jakie lotniska w Polsce świadczą taką usługę?
Paszport zwykły, a paszport tymczasowy – różnice
Paszport tymczasowy – jaka cena?
Kiedy wyrobić taki paszport?
Gdzie polecisz na paszporcie tymczasowym?
Gdzie nie polecisz na paszporcie tymczasowym?
Podsumowanie:
O tej historii już kiedyś pisałem: znajomy został w Polsce, choć żona z dziećmi poleciała na wakacje w egzotyczne kraje. Powód? Jego paszport stracił ważność, o czym przekonał się dopiero na lotnisku. Na dowód osobisty lecieć nie mógł. Samotny powrót z lotniska do domu, po pożegnaniu wściekłej na niego żony i zawiedzionych dzieciaków, był jedną z najgorszych rzeczy, jaka mu się przytrafiła. Tym bardziej, że miały to być wakacje marzeń…
Więcej moich porad, związanych z paszportami i podróżą samolotem, czytaj tu:
- Jak wyrobić paszport – poradnik krok po kroku
- Paszport dla dziecka – co musisz wiedzieć, by to ogarnąć
- Jedzenie w bagażu podręcznym – można zabrać je na pokład?
- Czego nie wolno przewozić w bagażu rejestrowanym
- Czego nie wolno przewozić w bagażu podręcznym
- 10 grzechów pasażerskich – czego nie robić na lotnisku?
- Pierwszy raz w samolocie w 5 krokach – o tym musisz wiedzieć
- Pierwszy raz na lotnisku w 5 krokach – o tym musisz pamiętać
- Ubezpieczenie podróżne – bezpieczny wyjazd i polisa, która chroni
- Wróć do mnie – lotnisko w Gdańsku i nowatorskie rozwiązanie
- Bagaż podręczny w Easy Jet: zmiany od 2021 roku
Paszport tymczasowy – dla kogo? Kto może go otrzymać?
Paszport tymczasowy otrzymamy jedynie w wyjątkowych przypadkach, gdy okaże się, że:
- przed wylotem utraciliśmy dokument tożsamości uprawniający do odbycia zaplanowanej podróży (nie tylko paszport, ale i np. dowód osobisty),
- zapomnieliśmy zabrać ze sobą dokument tożsamości wymagany do odbycia zaplanowanej podróży (paszport lub dowód osobisty),
- przed wylotem zorientowaliśmy się, że nasz paszport (bądź dowód osobisty) utracił ważność lub okres jego ważności jest zbyt krótki do odbycia podróży do danego kraju,
- dysponujemy ważnym biletem lotniczym na wyjazd zagraniczny
- termin ważności naszego paszportu jest krótszy niż wymagają tego przepisy kraju, do którego lecimy.
Dokument tymczasowy także w nagłych życiowych sytuacjach
Jednak paszport tymczasowy nie jest rozwiązaniem wyłącznie dla roztargnionych, zapominalskich podróżnych czy ofiar kieszonkowców. Każdy, kto nie ma normalnego paszportu – tego dokumentu nie posiada wiele osób – a w wyniku różnych zdarzeń życiowych czy nagłych okoliczności, musi natychmiast odbyć daleką podróż, może taki tymczasowy dokument na danym lotnisku uzyskać. Dotyczy to osób, które dotyka sytuacja związana np. z wystąpieniem nagłej choroby swojej lub przebywających zagranicą bliskich bądź pogrzebem, ale też m.in. wykonywaniem obowiązków służbowych (np. nagła delegacja) czy edukacją.
Jak wyrobić paszport tymczasowy – co jest potrzebne?
Aby otrzymać dokument, na podstawie którego polecimy na wakacje czy w inną podróż, musimy przedstawić:
- dokument potwierdzający naszą tożsamość (o ile go posiadamy);
- biletu lotniczego na podróż zagraniczną;
- fotografię do paszportu tymczasowego – to akurat najmniejszy problem, bo takie zdjęcie wykona nam urzędnik w punkcie wydawania paszportów tymczasowych.
Urzędnik potwierdza nasze dane osobowe i obywatelstwo. Zrobi to albo na podstawie posiadanych przez nas dokumentów, alb też na podstawie danych dostępnych w Rejestrze Dokumentów Paszportowych, rejestrze PESEL oraz w Rejestrze Dowodów Osobistych. Dlatego zawsze warto znać swój PESEL na pamięć.
Paszport – tak, ale…
Warto wiedzieć, że każdy przypadek ubiegania się o paszport tymczasowy w punktach na lotniskach rozpatrywany jest indywidualnie. Osoba, która ubiega się o wydanie tego dokumentu na lotnisku musi mieć świadomość, że przedstawiona przez nią sytuacja (a więc utrata ważności zwykłego paszportu, brak paszportu, wystąpienie nagłej potrzeby wyjazdu w związku z sytuacją życiową/rodzinną/zdrowotną/zawodową, zgubienie bądź kradzież tego dokumentu albo nie zabranie go z domu podczas przygotowania do podróży), może nie zostać zakwalifikowana jako wyjątkowa. To oznacza wówczas, że nie uzyska tymczasowego dokumentu.
Kto nie dostanie tymczasowego dokumentu?
Paszportu tymczasowego nie otrzyma osoba, która już taki dokument posiada. Czyli otrzymała już wcześniej paszport tymczasowy, jednak od tamtej pory nie dopełniła starań, by uzyskać zwykły paszport w przewidzianej procedurze (nie złożyła wniosku paszportowego w punkcie paszportowym danego urzędu wojewódzkiego czy w konsulacie). Na paszport tymczasowy nie może też liczyć osoba, która nigdy nie posiadała dokumentu tożsamości (paszportu lub dowodu osobistego) zawierającego numer PESEL. Uwaga – to jest ważne: nie dostaniemy paszportu tymczasowego również w sytuacji, gdy w dane miejsce możemy lecieć na zwykłym, ważnym dowodzie osobistym.
Paszport tymczasowy nie zostanie również wydany dziecku, które nie posiada numeru PESEL ani dokumentu tożsamości. Trzeba przy tym pamiętać, że do wydania paszportu dla dziecka potrzebna jest zgoda obojga rodziców.
Co, gdy nie odbierzemy zwykłego paszportu przed odlotem?
Jeśli przed wylotem na wakacje nie odebraliśmy, niezależnie od powodu, nowego paszportu, który od jakiegoś czasu czeka już na nas w danym urzędzie wojewódzkim, też możemy liczyć się z odmową, choć nie jest to regułą. Miejmy to jednak na uwadze,szczególnie w sytuacji, gdy w kolejce przed nami są osoby, które swój paszport zgubiły bądź im go skradziono gdzieś po drodze. Musimy pamiętać o tym, że przyjęcie i realizacja naszego wniosku zależy od liczby osób oczekujących na wyrobienie paszportu tymczasowego w związku z wylotem tego samego dnia.
Jeżeli jednak informacja o tym, że paszport czeka na nas w urzędzie wojewódzkim, została nam udostępniona tuż przed samym wylotem (np. w dniu odlotu rano, bądź dzień wcześniej, ale popołudniu), to spokojnie możemy ubiegać się o wydanie paszportu tymczasowego.
Paszport tymczasowy – jakie lotniska w Polsce świadczą taką usługę?
Gdzie złożymy wniosek o wydanie paszportu tymczasowego? Są to następujące porty lotnicze:
- Lotnisko Chopina w Warszawie (punkt znajduje się na poziomie odlotów w strefie ogólnodostępnej C w budynku Terminala A Lotniska Chopina Warszawa. Punkt jest czynny w dni robocze w godz. 08:00 – 20:00),
- Lotnisko Kraków-Balice (punkt znajduje się w strefie ogólnodostępnej na poziomie +1 w budynku Terminala pasażerskiego. Punkt jest czynny w dni robocze w godz. 07:30 – 15:30).
- Lotnisko Gdańsk (punkt znajduje się w Terminalu T2, Hala odlotów. Punkt jest czynny w dni robocze w godz. 07:30 – 15:30).
- Lotnisko Katowice w Pyrzowicach (punkt znajduje się w Terminalu B, piętro 2 . Punkt jest czynny w dni robocze w godz. 07:30 – 15:30).
Tam właśnie można złożyć wniosek i otrzymać paszport tymczasowy. Uwaga! Jak właśnie przeczytaliście, punkty działają w określonych godzinach. Najdłużej działa punkt warszawskiego lotniska. Zatem wydanie dokumentu tymczasowego w godzinach popołudniowych na lotniskach innych niż stołeczne nie zostanie zrealizowane.
Paszport zwykły a paszport tymczasowy – różnice
Zwykły paszport zawiera dane biometryczne. Jest to wizerunek twarzy oraz odciski palców jego posiadacza. Te dane umieszcza się w paszporcie w formie elektronicznej. No i taki paszport ważny jest – w przypadku osoby dorosłej – 10 lat. Natomiast paszport tymczasowy, który jest wydawany wyłącznie w określonych przypadkach, danych biometrycznych nie zawiera.
Jak długo jest ważny tymczasowy dokument? W zależności od danej sytuacji osoby, która występuje na lotnisku o jego wydanie, przez okres jednego dnia, tygodnia, miesiąca bądź kilku. Nie dłużej jednak, niż 365 dni od daty wydania. O okresie ważności decyduje wydający go urzędnik na lotnisku.
Dokument tymczasowy – jaka cena?
Opłata za wydanie paszportu tymczasowego to zaledwie 30 zł. Jest to kwota kilkukrotnie mniejsza niż za zwykły paszport. Zapłacimy za tymczasowy dokument bezpośrednio tam, gdzie go wyrabiamy, korzystając z karty płatniczej. Nie jest możliwa zapłata za paszport tymczasowy gotówką.
Kiedy wyrobić taki paszport?
Najgorsza sytuacja to taka, gdy dopiero po dojechaniu na lotnisko odkrywamy, że nasz paszport stracił ważność, bądź też utraciliśmy go. Wtedy pędzimy do punktu – o ile jest otwarty – i składamy wniosek o wydanie dokumentu tymczasowego. Działamy wtedy w dużym stresie, bo zegar tyka, a czas do odprawy/bramki bezpieczeństwa/odlotu jest coraz krótszy.
O paszport tymczasowy w punkcie wyrabiania paszportów tymczasowych na lotnisku możemy ubiegać się nie wcześniej niż 2 dni robocze przed zaplanowanym wylotem. Zatem naprawdę warto upewnić się wcześniej co do ważności paszportu i posiadania go, a następnie zadbać o własny komfort, przyjeżdżając na lotnisko wcześniej i załatwiając formalności w spokoju.
Gdzie polecisz na paszporcie tymczasowym?
Zacznijmy od tego, że lecąc do wielu krajów nie potrzebujesz paszportu. W Europie są to kraje strefy Schengen. Dowód osobisty jest również wystarczający w przypadku podróży np. do Bośni i Hercegowiny. Jeśli chodzi o egzotyczne kierunki, dokument tymczasowy umożliwi wjazd do krajów takich jak Egipt, Tunezja, Dominikana, Meksyk, Wyspy Zielonego Przylądka, Mauritius.
Gdzie nie polecisz na paszporcie tymczasowym?
Lista krajów, które nie uznają paszportu tymczasowego, obejmuje m.in. Stany Zjednoczone, Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Podsumowanie:
- Paszport tymczasowy to ostateczne rozwiązanie i ogromny ukłon w kierunku pasażera, dlatego nie można nadużywać tego przywileju,
- paszport tymczasowy jest ratunkiem w sytuacji nagłej utraty bądź nie posiadania zwykłego paszportu,
- jak go wyrobić – musisz spełnić określone wymagania,
- gdzie go wyrobić? Na lotniskach w Warszawie, Gdańsku, Krakowie i Katowicach
- usługa realizowana jest w określonych godzinach, w których czynne są punkty na lotniskach,
- paszport tymczasowy jest ważny do 365 dni,
- nie wszystkie kraje go honorują,
- nie dostaniesz go, jeśli tam, gdzie lecisz, wystarczy dowód osobisty,
- koszt wyrobienia to 30 zł, płatność kartą,
- nie chciało ci się jechać po odbiór paszportu do urzędu wojewódzkiego, możesz nie polecieć i na tymczasowym, chyba że warunki (liczba osób w kolejce do punktu) to umożliwią.
Podoba Ci się ten wpis? Dołącz do mnie na Facebooku i bądź na bieżąco z moimi poradami, podróżami i przepisami!
Czytaj również:
- Długi weekend 2025, majówka i święta w 2025 roku. Czytaj i planuj!
- Park Narodowy Timanfaya, czyli Góry Ognia na Lanzarote
- Sarajewo – tu bije serce Bałkanów. Bośnia na wakacje!
- Gdzie zjeść w Sarajewie, co zjeść na bazarze Baščaršija. Smaki Sarajewa
- Co zobaczyć w Sarajewie? Atrakcje stolicy Bośni – mój autorski wybór
- Vrelo Bosne i Wielka Aleja w Sarajewie – piękne miejsca w dzielnicy Ilidža
- Co zjeść w Chorwacji? 10 potraw, których musisz tu spróbować!
- Wakacje w Chorwacji? Praktyczne porady – co musisz wiedzieć, jadąc tu?
- Bośnia na wakacje: Mostar to nie tylko Stary Most
- Blagaj – po prostu piękne miejsce
- Wodospady Kravica, cud natury blisko Međugorje
- Bośnia na wakacje: Počitelj, malowniczo i piracko
- Spotkanie podróżnicze „Pomysł na wakacje Bośnia i Hercegowina (Sarajewo, Mostar, góry)”
- Bośniacka kuchnia – 10 potraw i napojów, których musisz tu skosztować