Długi weekend 2023 – to, co szykuje nam kalendarz 2023 wygląda o wiele korzystniej niż w 2022 czy 2020 roku. W trzech przypadkach wystarczy wziąć tylko po jednym dniu urlopu, by cieszyć się odpoczynkiem przez aż 4 dni! Ciekawi, co szykuje nam kalendarz 2023? Chcecie wiedzieć, jak połączyć dni ustawowo wolne od pracy, by w pełni wykorzystać każdą okazję na długi weekend 2023? No to jedziemy z tematem!
Czym są dni ustawowo wolne od pracy
Zacznijmy od definicji, czym są dni ustawowo wolne od pracy. Dni ustawowo wolne od pracy to niedziele i święta, które zostały określone w przepisach ustawy o dniach wolnych od pracy (DzU z 1951 r. nr 4, poz. 28 ze zm.). Gdy dni ustawowo wolne od pracy zbiegają się z piątkiem, sobotą, niedzielą lub poniedziałkiem, to wtedy mówimy o tzw. długich weekendach – a więc okazjach do odpoczynku, najczęściej bez naruszania dni z puli urlopowej. Jak pamiętacie, ani rok 2020, ani rok 2022 nie obfitowały w zbyt wiele korzystnych zbiegów, tworzących nam długi weekend. Najgorzej pod tym względem przedstawia się przełom grudnia 2022 i stycznia 2023 r., ale o tym za chwilę.
Dni ustawowo wolne od pracy w Polsce to: 1 stycznia – Nowy Rok; 6 stycznia – Święto Trzech Króli; pierwszy dzień Wielkiej Nocy; drugi dzień Wielkiej Nocy; 1 maja – Święto Państwowe; 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja; pierwszy dzień Zielonych Świątek; dzień Bożego Ciała; 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny; 1 listopada – Wszystkich Świętych; 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości; 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia; 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia. Dni ustawowo wolne od pracy to także niedziele.

Pamiętaj o sobocie!
Dlaczego? Według kodeksu pracy, jeśli któryś z dni ustawowo wolnych od pracy przypada w sobotę, osobom zatrudnionym przysługuje za tę sobotę dodatkowy dzień wolny. Wynika to z art. 130 § 2 kodeksu pracy. W tej sytuacji najczęściej pracodawca określa w danej organizacji, jaki dzień bądź do którego dnia danego miesiąca jego pracownicy mogą sobie ten dzień wolny za przypadające w sobotę święto odebrać.
Dni ustawowo wolne od pracy w 2023 r.
Rok 2023 pozytywnie zaskakuje kalendarzem, który tworzy nam kilka fajnych okazji na długi weekend 2023. Zobaczmy, jak układają się tu dni ustawowo wolne od pracy:
- 1 stycznia (niedziela) – Nowy Rok
- 6 stycznia (piątek) – Trzech Króli (Objawienie Pańskie)
- 9 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc
- 10 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny
- 1 maja (poniedziałek) – Święto Pracy
- 3 maja (środa) – Święto Konstytucji 3 Maja
- 28 maja (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
- 8 czerwca (czwartek) – Boże Ciało
- 15 sierpnia (wtorek) – Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
- 1 listopada (środa) – Wszystkich Świętych
- 11 listopada (sobota) – Święto Niepodległości
- 25 grudnia (poniedziałek) – Boże Narodzenie (pierwszy dzień)
- 26 grudnia (wtorek) – Boże Narodzenie (drugi dzień)
Grudzień 2022 to kalendarzowa porażka
W 2022 r. w dniu 25 grudnia, kiedy przypada Boże Narodzenie, mamy niedzielę. Z kolei 26 grudnia to poniedziałek, drugi dzień świąt. Wigilia, która w 2022 r. przypada w sobotę, nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Nie poszalejemy więc z długim weekendem w żaden sposób, bo – co gorsza – Sylwester przypada w sobotę, a 1 stycznia, czyli Nowy Rok w niedzielę! Trudno o bardziej niekorzystne zbiegi kalendarzowych dni świątecznych.

Styczeń daje nadzieję na dłuższy odpoczynek…
… o ile macie jeszcze w zapasie kilka urlopowych z 2022 r. i chcielibyście sobie przedłużyć sylwestrowo – noworoczną labę, bądź nie planujecie długich wakacji w w 2023 r. Ponieważ Święto Trzech Króli przypada w piątek, 6 stycznia 2023 r., to wystarczą tylko 4 dni urlopowe, by cieszyć się odpoczynkiem od Sylwestra do 8 stycznia włącznie, czyli aż 9 dniami! W zupełności wystarczy to na świetny, zimowy urlop w górach czy nad morzem bądź – jeśli chcecie zmienić klimat – zagraniczny wyjazd w cieplejsze miejsce! Wejść w nowy rok będąc na krótkich wakacjach? Czemu nie!
Wielkanoc – może we Włoszech lub… Chorwacji?
Od kilku lat namawiam Was do tego, by spędzić Wielkanoc wyjazdowo, a Włochy są ku temu idealną propozycją. Kalendarz 2023 szykuje nam niedzielę wielkanocną 9 kwietnia, poniedziałek wielkanocny – 10 kwietnia. O tej porze roku zarówno we Włoszech, jak i w Chorwacji jest już ciepło i przyjemnie. Jeśli weźmiecie sobie wolne w piątek, 7 kwietnia, a sam wyjazd rozpoczniecie np. już w czwartek, 6 kwietnia, wieczorem, to taki soczysty, pełen wrażeń świąteczny weekend na długo zapadnie Wam w pamięć! Ja Wielkanoc swego czasu spędziłem w Neapolu (kliknij w ten link, by o tym przeczytać), obejrzałem też Pompeje (moja relacja z umarłego miasta w tym linku), a także Sorrento i Positano na wybrzeżu Amalfi (o tych dwóch pięknych miasteczkach pisałem w tym miejscu – kliknij link).

Z kolei Chorwacja o tej porze roku szykuje się do letniego sezonu, więc wiele restauracji może być jeszcze zamkniętych, ale w 2021 r. właśnie w Makarskiej spędziłem niezapomniane święta wielkanocne. Polecam więc i ten kierunek! O samej Chorwacji przeczytacie na moim blogu we wpisie dotyczącym cen (kliknij link dotyczący kosztów – pamiętaj, że w Chorwacji od 2023 r. będziemy płacić w euro), o tym, co warto zjeść w Chorwacji (moje rekomendacje kulinarne – kliknij ten link) oraz o tym, co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Chorwacji (kliknij ten link, by poznać praktyczne porady przed wyjazdem ).

Długi majowy weekend 2023 – majówka na pełnym wypasie
Kalendarz 2023 układa się prawie idealnie w przypadku majówki! Długi weekend 2023 w maju pozwoli Wam odetchnąć po wiosennym przesileniu i poczuć smak zbliżających się wakacji! Dni ustawowo wolne od pracy w maju układają się tak: poniedziałek to 1 maja, środa to 3 maja. Wystarczy więc wziąć zaledwie 1 dzień urlopu, by długi weekend rozpocząć już w kwietniu – od piątkowego popołudnia lub wieczoru, 28 kwietnia! Sobota, niedziela, poniedziałek, wtorek, środa – i macie aż 5 dni wolnych!
Gdzie spędzić majowy długi weekend 2023? Bardzo dobrym kierunkiem na tę porę roku będzie Słowacja. Spędziłem w tym kraju majówkę w 2019 r. i był to jeden z moich najlepszych wyjazdów! Słowacja to nie tylko:
- Koszyce (o tym mieście przeczytasz w tym wpisie, kliknij link),
- czy Żylina (o Żylinie przeczytasz tu – kliknij ten link),
- wspaniałe zamki jak Budatin (zobacz ten zamek na moim blogu w tym linku),
- zamek Bojnice (kliknij ten link, by poczytać i zobaczyć, jak wygląda),
- ale przede wszystkim góry! Wielki Krywań i Mała Fatra tylko czekają na amatorów górskich wędrówek – o mojej przeczytasz w tym linku!
Czerwcowy długi weekend 2023 – gdzie jechać
Kolejna okazja na długi weekend 2023 to czerwiec. Boże Ciało w czerwcu przypada w czwartek. Jeśli weźmiecie dzień wolny w piątek, 9 czerwca, to macie 4-dniowy długi weekend. Kto nie skorzystał z majówki, może właśnie w czerwcu spędzi kilka dni wyjazdowo. Skoro tak się układa kalendarz 2023, to grzechem jest nie skorzystać!
Gdzie jechać w czerwcu? Dobrym kierunkiem dla lubiących wysokie temperatury będzie o tej porze roku Budapeszt. Jeśli już w czerwcu jest Wam za gorąco, zwróćcie uwagę na północną Europę. W Islandii o tej porze roku już na pewno nie zmarzniecie (w tym linku tekst o mojej weekendowej wycieczce na Islandię). Podobnie rzecz ma się w przypadku Norwegii – jest duża szansa, że będąc w Bergen nie zmoczy Was deszcz, padający tu przez 200 dni w roku (kliknij link, by przeczytać o mojej weekendowej wyprawie do Bergen). O wiele bliżej jest Szwecja i wspaniałe wybrzeże szkierowe w Oxelösund (kliknij link, by zobaczyć szwedzkie szkiery moim okiem). W samym Oxelösund jest też inny rezerwat przyrody, który zachwyci Was urokiem typowo szwedzkim (o Brannäs Våtmark przeczytasz tu – kliknij link).

Wakacje, wakacje
Lipiec i sierpień to tradycyjny czas wakacyjnych wyjazdów, ale i tu nie zabraknie okazji do długiego weekendu. Mało tego – planując urlop w sierpniu, możecie przedłużyć go o jeden dzień lub, po powrocie z wakacji w lipcu, jeszcze na moment oderwać się od pracy. Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny przypadają we wtorek, 15 sierpnia. Jeden dzień urlopu – i macie wspaniały, długi weekend 2023 w środku lata! Jak też wcześniej wspomniałem, możecie tak zaplanować urlop, by do pracy wrócić w środę, 16 sierpnia. To na pewno lepsze rozwiązanie, niż zaczynać pourlopowo pracę od poniedziałku…
W szczycie sezonu wakacyjnego prawie wszędzie będzie gorąco i… drogo – pamiętajcie o tym! Jednak kilkudniowa wyprawa w polskie góry czy nad polskie morze (np. do Gdańska, by zobaczyć jego atrakcje, jak choćby Muzeum Bursztynu, o którym pisałem tu – kliknij link) bądź weekendowy city break do którejś z europejskich stolic, a nawet na działkę pod miastem czy pod namiot, dopełnią Wam wakacji i dadzą się nacieszyć sierpniem! Wykorzystajcie to, co oferuje kalendarz 2023 r. w najlepszy dla siebie sposób!
Listopad – mogło być lepiej, ale cóż…
Kalendarz 2023 nie jest tak łaskawy w przypadku listopada. Dni ustawowo wolne od pracy mamy w tym miesiącu dwukrotnie. Jednak 1 listopada, czyli Wszystkich Świętych, przypada w środę, a 11 listopada, Święto Niepodległości, w sobotę.
O ile za 11 listopada w sobotę osobom pracującym na etatach przysługuje do odebrania dzień wolny i można z niego skorzystać czy to w piątek, 10, czy w poniedziałek, 13, to w przypadku 1 listopada niczego, bez ruszania resztek dni urlopowych, nie osiągniemy. Dwa dni urlopu w poniedziałek 30 i 31 października dadzą nam z 1 listopada i weekendem poprzedzającym, czyli sobotą 28 i niedzielą, 29 października, aż 5 dni wolnych.
Jeśli zaplanujemy wyjazd w piątek, 27 października, po południu, to wieczór możemy już spędzić np. w Rzymie, który o tej porze roku idealnie się sprawdza na taki wyjazd (o mojej wyprawie do Rzymu przeczytasz tu – kliknij ten link). Równie dobrze sprawdzi się w listopadzie Budapeszt (o wyjeździe do Budapesztu przeczytasz tu – kliknij ten link). Trzy, czy cztery dni w każdym z tym miast spokojnie wystarczą i pozwolą nie tylko wrócić do kraju na 1 listopada, ale i naładują Wam akumulatory na ponurą, polską jesień. Rzym czy Budapeszt na długi weekend 2023 w listopadzie sprawdzą się doskonale. Byłem, sprawdziłem i polecam te miasta w tym okresie roku!

Grudzień zaskakuje pozytywnie
Tak dobrnęliśmy do końca roku. Wigilia, 24 grudnia, przypada w 2023 r. w niedzielę. Boże Narodzenie i drugi dzień świąt, to poniedziałek i wtorek, 25 i 26 grudnia 2023 r. Świątecznym dłuższym weekendem możemy więc cieszyć w zasadzie od piątkowego popołudnia, 22 grudnia.
Kalendarz 2023 nie przestaje zaskakiwać! Dwa dni świąteczne w ostatnim tygodniu grudnia skracają nam tydzień pracy do zaledwie trzech dni. Od piątkowego popołudnia możemy się znów cieszyć większą liczbą dni wolnych, bo Sylwester przypada w niedzielę, 31 grudnia, a Nowy Rok – w poniedziałek, 1 stycznia 2024 r. Z kolei 6 stycznia 2024 r., a więc święto Trzech Króli to… sobota, za którą przysługuje dzień wolny. Co to oznacza? Jeśli dzień wolny za sobotę odbierzecie w pierwszym tygodniu nowego roku, to wystarczą Wam 3 dni urlopu – bieżącego lub zaległego z 2022 r., by mieć wolne od soboty, 30 grudnia do niedzieli włącznie, 7 stycznia, a więc aż 9 dni! Na zimowe wakacje wystarczy aż nadto!

Podsumowanie
- Hasło „długi weekend 2023” zapowiada się dobrze!
- Kalendarz 2023 obfituje w korzystne zbiegi dni ustawowo wolnych od pracy z weekendami!
- W 2023 r. mamy aż sześć okazji do długich weekendów!
- Jest więc wiele okazji, by połączyć dni ustawowo wolne od pracy z weekendami.
- Jeśli do łącznej liczby 20 dni wolnych (dni ustawowo wolne od pracy plus najbliższe im weekendy) dobierzecie zaledwie 3 dni urlopu, to macie aż…
- 23 dni wolne od pracy w 2023 r.
- Po jednym dniu urlopu potrzebujecie we wtorek 2 maja, w piątek 9 czerwca oraz poniedziałek 14 sierpnia
- Równie dobrze zapowiada się początek i koniec roku – wystarczy zaledwie kilka dni z bieżącej lub ubiegłorocznej puli urlopowej, by rozpocząć zarówno 2023 r. jak i 2024 r. krótkimi zimowymi, 9-dniowymi wakacjami!
- Moja rada? Trzymajcie zawsze w zapasie choć z 3, 4 dni urlopu – w grudniu czy styczniu to naprawdę się przydaje!
- Moja druga rada? Planujcie długi weekend 2023 r. z wyprzedzeniem, by inni w pracy Was nie ubiegli!
- Moja trzecia rada? Właśnie jesienią, kiedy w Polsce plucha, linie lotnicze mogą robić promocje na tanie loty np. do Chorwacji lub Włoch. Planujcie i korzystajcie! 3 dni w słonecznym Rzymie czy Splicie w listopadzie naprawdę czynią dobrą robotę!

Podoba Ci się ten wpis? Dołącz do mnie na Facebooku i bądź na bieżąco z moimi poradami, podróżami i przepisami!
Czytaj również:
- Galeon Vasa w Muzeum Vasa w Sztokholmie – historia, która zadziwia!
- Muzeum Abby w Sztokholmie – szalony świat muzyki i kolorowych lat 70-tych!
- Gdzie zjeść w Makarskiej? Big Mama, Ankora, Lištun Bar i inne miejsca!
- Co zjeść w Chorwacji? 10 potraw, których musisz tu spróbować!
- Wakacje w Chorwacji? Praktyczne porady – co musisz wiedzieć, jadąc tu?
- Długi lot samolotem – jak go przetrwać? Miej na niego sposób!
- Jedziemy na wakacje: jak wybrać ubezpieczenie wakacyjnego wyjazdu?
- Opóźniony pociąg? Zobacz, jakie masz prawa
- Muzeum Bursztynu w Gdańsku – zobacz Wielki Młyn i złoto Bałtyku!
- Tanie wakacje i ich koszt – na czym da się zaoszczędzić?
- Wróć do mnie – lotnisko w Gdańsku i nowatorskie rozwiązanie
- Czego nie wolno przewozić w bagażu rejestrowanym
- Czego nie wolno przewozić w bagażu podręcznym
- Jedzenie w bagażu podręcznym – można zabrać je na pokład?
- Wizz Air likwiduje bezpłatny większy bagaż podręczny! Do kabiny pasażerskiej… z saszetką?
- Jak spakować bagaż podręczny do samolotu?
2 thoughts on “Długi weekend 2023 – wystarczą 3 dni urlopu, by mieć 23 dni wolnego!”
W tekście jest błąd: święto nie wypada 15 czerwca, a 15 sierpnia.
Już poprawiam, dziękuję 🙂