Sałatka szopska, czyli Bośnia i kuchnia bośniacka na naszym talerzu! Jak wyczarować na talerzu bałkański smak dosłownie w kilka minut? W bardzo prosty sposób! Z moim przepisem wyjdzie Wam szybko i smacznie!

Sałatka szopska, danie wywodzące się podobno z Bułgarii i bardzo popularne na całych Bałkanach, znana jest chyba w całej Europie. To bardzo proste jedzenie, idealne w sezonie jako przystawka bądź samodzielna potrawa. Znakomicie sprawdzi się do potraw z grilla. Stanowi świetny dodatek do cevapcici, o których już pisałem na blogu. W połączeniu z cevapami i kajmakiem szopska sałatka to niemalże pełna uczta w bałkańskim stylu – proste, pożywne, lekkie jedzenie, niezwykle łatwe do zrobienia. Przyrządza się ją bardzo szybko, a dodatek sera solankowego owczego lub zamiennie krowiego nadaje jej specyficznego, bałkańskiego sznytu i stanowi o jej charakterze.

Sałatka szopska kuchnia bałkańska
Warzywa na sałatkę szopską

Sałatka szopska – co to takiego

Prosta, smaczna, pożywna – szopska sałatka jest popularną na Bałkanach przystawką. Definiuje ją specjalny rodzaj solankowego sera owczego, używany do jej przyrządzania. W sklepach w całej Bośni można znaleźć ser owczy, przeznaczony właśnie do wykonania tej sałatki (średnia cena porcji takiego sera w marketach w Sarajewie w 2021 r. wynosiła ok. 3,50 – 4 BAM (BAM – marka bośniacka). Podczas wakacji w tym kraju często samodzielnie przyrządzam sałatkę szopską. Gdy mieszkam w Sarajewie, to używam do tego produktów kupionych od rolników na bazarze na Vratniku, tuż obok mojej miejscówki. Naturalnie rosnące w bośniackim słońcu mięsiste, pachnące pomidory, aromatyczne ogórki, dorodne papryki i cebula z pola sprawiają, że nie smakuje mi nigdzie tak bardzo, jak właśnie tam.

Sałatka szopska jest jak najbardziej do otworzenia w naszych polskich warunkach. Do jej przygotowania użyjemy dostępnych składników z polskich sklepów, a ser owczy możemy zastąpić krowim. Efekt będzie równie dobry!

sałatka szopska Bośnia kuchnia bośniacka
Sałatka szopska – co jest potrzebne do jej wykonania?

Składniki

Najlepsze do tej sałatki są naturalnie smaczne warzywa prosto z działki lub od rolnika, ale i te z marketów dadzą radę. Oto, czego potrzebujemy:

  • 2 duże, mięsiste pomidory, np. malinówki,
  • 2-3 ogórki szklarniowe (jeśli używasz gruntowych, obierz je ze skórki),
  • 2-3 kolorowe słodkie papryki,
  • 1 duża czerwona cebula,
  • ser solankowy owczy lub krowi – jedno opakowanie (150 – 200 g). Ser owczy można zastąpić krowim, typu bałkańskiego, dostępnym w sklepach i tańszym,
  • sól do smaku,
  • pieprz do smaku,
  • kilka łyżek dobrej oliwy,
  • z 2 łyżki octu winnego lub soku z cytryny,
  • większa, najlepiej szklana salaterka, nóż, deska, ewentualnie tarka.
Bośnia kuchnia bośniacka
Ser solankowy, owczy lub krowi, stanowi o sałatce i jest jej nieodłącznym składnikiem

sałatka szopska- jak ją przyrządzić

Dokładnie myjemy warzywa pod bieżącą wodą. Duże pomidory kroimy w półplasterki, ogórki drobniej w kostkę, cebulę w piórka. Przekrajamy papryki, oczyszczamy z gniazd nasiennych i kroimy w paski. Wszystko przekładamy do dużej miski, najlepiej szklanej, by było widać składniki. Przyrządzamy sos: w szklance mieszamy olej, ocet, sól i pieprz, najlepiej świeżo zmielony i zalewamy sałatkę, po czym mieszamy. Uwaga! Z solą nie przesadzamy, bo solankowy ser jest słony.

Ser solankowy owczy lub krowi tarkujemy bądź kroimy na drobne kawałki i posypujemy nim górę sałatki. Gotowe!

Sałatka jako dodatek lub samodzielna przekąska

Ser solankowy sprawia, że sałatka szopska może być samodzielnym, sytym daniem. Może również stanowić dodatek do jakiejkolwiek letniej uczty. Idealnie sprawdzi się na grilla – jest tak łatwa do przyrządzenia, że zajmuje to przysłowiowe 5 minut. Świeże, orzeźwiające smaki powoli się przegryzają, oliwa, ocet i pieprz robią swoje, a ser solankowy, owczy bądź krowi, miesza się z całością, tworząc harmonijną kompozycję, która pasuje do pieczonych na ogniu mięsiw.

Podobnie, jak w przypadku gulaszu, sałatka szopska może nieznacznie różnić się doborem składników w zależności od kraju, regionu, czy rodziny. Spotkałem się już z sytuacją, w której do przepisu użyto także oliwek, wzbogacono go kompozycją ziół bałkańskich, a np. czerwoną cebulę zamienioną na białą. Podana przeze mnie receptura to podstawowy, klasyczny przepis, który możecie sobie modyfikować o dodatki, w zależności od własnych upodobań kulinarnych.

Najważniejsze – sałatka ma Wam przede wszystkim smakować!

Sałatka szopska Bośnia kuchnia bośniacka
Ser solankowy wieńczy dzieło, dodajemy go na sam koniec. Smacznego!

Podoba Ci się ten wpis? Dołącz do mnie na Facebooku i bądź na bieżąco z moimi poradami, podróżami i przepisami!

Czytaj również: