Rybak i diabeł, legendy znad Morza Bałtyckiego – przyznam się, że gdy otrzymałem tę książkę z wydawnictwa Marpress do recenzowania, zastanawiałem się, czy znajdę w niej treści, które mnie, dorosłego człowieka, w jakiś sposób zainteresują. Jednak już lektura pierwszej legendy o córce Bałtyku przekonała mnie, że fantastycznie odnajdę się w świecie, stworzonym przez autorkę Anną Koprowską – Głowacką.

Mitologia Bałtyku

Jak pisze autorka we wstępie, „Rybak i diabeł” jest zbiorem wybranych baśni, legend i podań, które łączy Morze Bałtyckie, stanowiące jeden z najciekawszych akwenów morskich na świecie. Leży nad nim 9 państw: Polska, Litwa, Łotwa Estonia, Finlandia, Dania, Niemcy, Rosja i Szwecja. To powoduje, że powstał bogaty zbiór opowieści z różnych krajów, związanych z morzem. Jest on zróżnicowany tematycznie, jak i miejscowo, silnie osadzony w lokalnych tradycjach.

Diabeł i rybak

Wybór opowieści z tak rozległego obszaru tylu krajów nie był prosty. Nie tylko każdy kraj nadbałtycki ma swoje własne baśnie i legendy związane z Bałtykiem, ale niejednokrotnie te same wątki powtarzały się w różnych legendach. Aby uniknąć powtórzeń, Autorka wybierała jedną z dostępnych wersji, nadając jej uniwersalny kształt.

Walka dobra ze złem

To nie są tylko baśnie i legendy. Każda z opowieści jest swego rodzaju moralitetem. Opowieści o ludziach w zderzeniu z żywiołem morza pokazuje uniwersalną prawdę o nas samych. Zamieszkiwanie na tak wyjątkowym terenie rodziło nie tylko wspaniałe rzeczy, ale i pchało ludzi do złego, ukazując prawdziwą naturę ich duszy. Przykładem jest opowieść o Latającym Holendrze. Mieszkańcy nadbałtyckiej wioski specjalnie rozpalili na plaży ognisko, by sprowadzić statek na rafę i następnie ograbić go. Tymczasem kapitan jednostki, nieświadom ich podstępu, był im wdzięczny na rozpalenie na plaży ogniska wierząc, że dzięki temu statek wróci na prawidłowy, a więc bezpieczny kurs. Historii z tak wstrząsającym twistem znajdziecie w książce wiele.  

Uniwersalne przesłanie

Nie ma tu ckliwych historii, które nam dorosłym mogą kojarzyć się z typową dziecięcą baśniowością. Opowieści bywają szorstkie, brutalne w obnażanie sekretów ludzkiej duszy, naszych pragnień i grzechów większych lub mniejszych. W każdej znajdziemy treści, stanowiące wartości uniwersalne – tym żyli ludzie przed wiekami, tym żyją ludzie i teraz.

W całej mitologicznej otoczce autorka wyraźnie wskazuje walkę dobra ze złem, drzemiącym w ludzkiej duszy. Nadaje to zbiorowi uniwersalną wartość sprawiając, że czytelnik w różnym wieku znajdzie tu dla siebie coś inspirującej i interesującego. Dzieci zachwycą się baśniową stroną opowieści, dorosłym lektura może zmusić do refleksji nad kondycją człowieka. Krzepiące historii o walce z naturą przeplatają się z mniej optymistycznymi opowieściami, ukazującymi skomplikowany charakter ludzkiej duszy.

Książka idealna na prezent

To powoduje, że Rybak i diabeł to niezwykła, inspirująca, interesująca lektura dla czytelnika w praktycznie każdym wieku. Jest idealna do poczytania na plaże, jako pamiątka z Gdańska i jako prezent. Napisać książkę, która przemówi zarówno do dzieci jak i dorosłych to prawdziwa sztuka. Anna Koprowska – Głowacka tę sztukę posiadła.

Czytaj również: