Czego nie wolno przewozić w bagażu rejestrowanym – oto jest pytanie. Ostatnio pisałem, czego nie weźmiemy na pokład samolotu w bagażu podręcznym (link do wpisu tutaj). Dziś słów parę o tym, czego nie wolno zabrać do bagażu, który jest transportowany w luku bagażowym samolotu. Napiszę również o tym, co wolno zabrać do bagażu.
Bagaż rejestrowany
Jest to bagaż, który nadajemy w punkcie odprawy biletowo-pasażerskiej na lotnisku. To nasz główny bagaż. Nie bierzemy go do kabiny pasażerskiej, jest transportowany w luku bagażowym w samolocie. Po przylocie odbieramy go punkcie odbioru bagażu (o tym, co zrobić, gdy nasz bagaż rejestrowany zaginie, zostanie uszkodzony lub zniszczony, pisałem w tym wpisie). W zależności od linii lotniczej oraz miejsca naszej podroży, bagaż rejestrowany może różnić się wymiarami czy wagą. Zazwyczaj jego koszt jest wliczony w cenę biletu lotniczego, jeśli wybieramy się w podróż liniami rejsowymi. Tani przewoźnicy z reguły liczą sobie dodatkowe opłaty za przewiezienie bagażu rejestrowanego.
Co wolno zabrać do bagażu
Wiele przedmiotów, które wyklucza bagaż podręczny, możemy zabrać w bagażu rejestrowanym. Dotyczy to przede wszystkim różnego rodzaju elektronarzędzi, narzędzi, przedmiotów mających ostre końcówki oraz różnych rodzajów broni (musi być odpowiednio zabezpieczona). Przykładem zapisy w regulaminie linii Ryanair dotyczące ostrych przedmiotów: irlandzki przewoźnik nakazuje owinięcie ich, by zapobiec obrażeniom zarówno kontrolerów, jak i personelu obsługi.
Bagaż rejestrowany umożliwi nam zabranie wózka dziecięcego, namiotu, innego sprzętu sportowego, którego nie możemy przewieźć w bagażu podręcznym. Możemy w nim również przewieźć zakupiony poza lotniskiem alkohol, pod warunkiem, że butelki zabezpieczymy tak, żeby się nie potłukły. Miejmy jednak na względzie, że bagaż jest transportowany bez naszego udziału i z użyciem siły fizycznej. Szkło, nawet dobrze zabezpieczone, może mimo wszystko nie wytrzymać. Co wolno zabrać do bagażu? Kosmetyki, te, które nie zmieszczą się w bagażu podręcznym oraz m.in. leki – o ile nie będziemy ich potrzebować na pokładzie (o przewozie leków pisałem w tym wpisie).
Czego nie wolno przewozić w bagażu rejestrowanym
Chemikalia i artykuły pirotechniczne są na czarnej liście. Nie weźmiemy ich na pokład samolotu w żaden sposób. Ani bagaż podręczny, ani rejestrowany nie jest dedykowany różnego rodzaju materiałom wybuchowym, fajerwerkom, łatwopalnym płynom czy chemikaliom zagrażającym zdrowiu ludzkiemu. Dotyczy to również zapalniczek, gazów takich jak propan i butan oraz innych sprężonych gazów. Nie przewieziemy też w bagażu rejestrowanym gaśnicy. Bagaż rejestrowany nie jest możliwy dla różnego rodzaju substancji toksycznych, substancji, które mogą zakazić, trutek czy substancji radioaktywnych. Zestawów narzędzi do naprawy samochodów również nie przewieziemy w luku bagażowym.
Co jeszcze? Czego nie wolno przewozić w bagażu rejestrowanym? Części samochodowych, takich jak akumulatory pojazdów, a nawet elementów instalacji auta, mających wcześniej styczność z paliwem. Na czarnej liście znajduje się nawet olej spożywczy i np. oliwa z oliwek. Linie lotnicze Ryanair nie przewiozą w bagażu rejestrowanym więcej niż litr takiej substancji.
Papierosy elektroniczne w bagażu rejestrowanym
E-papierosy czyli papierosy elektroniczne, e-cygara czyli cygara elektroniczne, e-fajki czyli fajki elektroniczne oraz elektroniczne papierosy hybrydowe – tych rzeczy nie wolno przewozić w bagażu rejestrowanym. Są możliwe do przewiezienia w bagażu podręcznym po spełnienia kilku warunków. Znajdziemy je na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Pozwolę to sobie tu zacytować: (https://bezpiecznybagaz.ulc.gov.pl/dg-search?cat=3 dostęp: 03.11.2019)
- w przypadku baterii litowo-metalowych zawartości litu nieprzekraczającej 2 g,
- w przypadku baterii litowo-jonowych, pojemność energetyczna nieprzekraczająca 100 Wh,
- ładowanie urządzeń i/lub baterii na pokładzie samolotu jest niedozwolone,
- podczas przewozu na pokładzie samolotu muszą zostać podjęte działania zapobiegające przypadkowej, niezamierzonej aktywacji elementów nagrzewających się.
źródło: https://bezpiecznybagaz.ulc.gov.pl/
Powerbank w bagażu rejestrowanym
Nie – powerbank w bagażu rejestrowanym nie może być przewożony. Objęty zakazem przewozu w luku bagażowym jest:
- powerbank o pojemności poniżej 100 Wh,
- powerbank o pojemności większej niż 100 Wh, lecz nieprzekraczającej 160 Wh,
- powerbank o pojemności przekraczającej 160 Wh – tego w ogóle nie weźmiemy na pokład samolotu, również w bagażu podręcznym.
Baterie paluszki w bagażu rejestrowanym
Baterie paluszki w bagażu rejestrowanym są możliwe do przewiezienia w zasadzie w jednym przypadku: jeśli są to baterie suche (m.in. alkaiczno-manganowe, niklowo-kadmowe, cynkowo-węglowe) o pojemności nieprzekraczającej 100 Wh (za Urzędem Lotnictwa Cywilnego)
- każda bateria nie może mieć napięcia większego niż 12 V i pojemności energetycznej nie większej niż 100 Wh,
- każda bateria musi być zabezpieczona przed zwarciem poprzez skuteczne zaizolowanie odsłoniętych terminali,
- nie więcej niż dwie zapasowe sztuki baterii mogą być przewożone na osobę; oraz
- w przypadku, gdy bateria jest zainstalowana w urządzeniu, urządzenie to musi być zabezpieczone przed przypadkowym uruchomieniem (źródło https://bezpiecznybagaz.ulc.gov.pl/dg-search?cat=1).
Laptop, dron, smartfon, czytnik e-booków, zabawki, aparat fotograficzny a bagaż rejestrowany
Te przedmioty można przewozić w bagażu rejestrowanym pod kilkoma warunkami:
- jeśli nie są zasilane bateriami litowo-jonowymi o pojemności przekraczającej 160 Wh,
- muszą być zabezpieczone przed przypadkową, niezamierzoną aktywacją,
- są zabezpieczone przed zniszczeniem,
- muszą być całkowicie wyłączone (nie mogą pozostawać w trybie uśpienia lub hibernacji),
Uwaga: linie lotnicze zalecają, by sprzęt elektroniczny: laptopy, smartfony, aparaty foto, kamery, drony, czytniki, etc. przewozić jednak w bagażu podręcznym. Zdrowy rozsądek nakazuje nie ryzykować utraty cennych informacji czy pracy w komputerze, bądź zdjęć z wakacji, pakując te sprzętu do bagażu rejestrowanego. Pamiętajmy, że może on zostać zgubiony/uszkodzony/zniszczony. Elektronikę lepiej więc wozić przy sobie.
Podsumowanie
Czego nie wolno przewozić w bagażu rejestrowanym:
- papierosy elektroniczne w bagażu rejestrowanym są zabronione,
- podobnie jak inne elektroniczne wyroby tytoniowe,
- wszelkich banków energii, czyli powerbanków,
- baterii o dużych pojemnościach,
- niczego, co może wybuchnąć, zapalić się, włączyć,
- części samochodowych mających kontakt z paliwem,
- gaśnic,
- więcej niż litra oleju jadalnego (oliwy), przynajmniej w przypadku linii Ryanair,
- uważajmy na alkohole w bagażu rejestrowanym – wieziony z Węgier tokaj może nam zalać ubrania, gdy nie zabezpieczymy dobrze butelki,
- elektronikę, dla jej i naszego własnego dobra, lepiej mieć przy sobie w trakcie lotu.
Źródło: Urząd Lotnictwa Cywilnego
Podoba Ci się ten wpis? Dołącz do mnie na Facebooku i bądź na bieżąco z moimi poradami, podróżami i przepisami!
Czytaj również:
- Oszukani turyści czyli fikcyjne kwatery
- Jedzenie w bagażu podręcznym – można zabrać je na pokład?
- Kwarantanna po powrocie z wakacji, kto musi, kto nie
- Podróżowanie samolotem w czasie pandemii
- Długa podróż autokarem, jak ją przetrwać
- Tanie loty czyli jak korzystać z wyszukiwarek
- Tani bilet lotniczy, jak go kupić
- Pierwszy raz na lotnisku w pięciu krokach
- Pierwszy raz w samolocie w pięciu krokach
- Czego nie wolno przewozić w bagażu podręcznym