Zbiornik Stara Orunia, jeden z trzech na Gdańskim Szlaku Wodociągowym, to jedno z najbardziej magicznych miejsc w Gdańsku. Jego atrakcyjność i unikatowość podbija fakt, że jest dostępny jedynie w sezonie letnim. Wybierasz się na wakacje czy weekend do Trójmiasta? Zbiornik Stara Orunia na pewno Cię zaskoczy, i to pozytywnie! Po prostu – musisz go zobaczyć!
Gdański Szlak Wodociągowy
Zbiornik Stara Orunia wraz ze zbiornikami wody Stary Sobieski i Kazimierz, składają się na Gdański Szlak Wodociągowy – jedną z najnowszych i najbardziej nietypowych atrakcji stolicy Pomorza. O samym szlaku już kiedyś pisałem na blogu (wpis znajdziecie w tym miejscu – kliknijcie link). Teraz kilka słów o miejscu, którego unikatowość jest legendarna, którego wnętrze zachwyca i którego przeznaczenie fascynuje. To zbiornik Stara Orunia – siedlisko nietoperzy, ich baza noclegowa od września do maja.
Zbiornik Stara Orunia
Gdzie znajdziesz zbiornik Wody Stara Orunia? Znajduje się on w południowo-wschodniej części miasta, na wzgórzu w dzielnicy Orunia. Jest usytuowany nieopodal Parku Oruńskiego (dojście od ul. Nowiny na Oruni), można jednak również dojść do niego od strony południowego Gdańska, ulicą Kampinoską, biegnącą na granicy Oruni Górnej i Łostowic. Został wybudowany w 1869 roku jako pierwszy zbiornik, dostarczający wodę mieszkańcom Gdańska. Zbiornik Stara Orunia powstał na planie kwadratu o boku 40 m, jego wysokość wynosi ponad 5 metrów. Przed nim jest podest, z którego rozciąga się wspaniała panorama Gdańska (to punkt widokowy Jerzy).
W środku wygląda jak… katedra
To pierwsze skojarzenie, które przychodzi na myśl, gdy po schodach wchodzi z rozpalonego upałem powietrza do kojącego wnętrza zbiornika. Klasyczna konstrukcja, złożona z naw i arkad, częściowo zatopionych w wodzie i skąpanych w półmroku, to wręcz gotowy plan filmowy. Wnętrze jest niezwykle urokliwe i fotogeniczne. Konstrukcja z cegieł (wyprodukowała je słynna cegielnia w gdyńskich Kolibkach), sugestywnie podświetlona, budzi zachwyt od pierwszego spojrzenia. Faktura cegieł, tonące w półmroku łuki arkad, skąpo oświetlone nawy, a wszystko to odbijające się w stojącej wodzie – wszystko to sprawia, że wizyta tutaj jest niezapomniana.
Specyficzny mikroklimat
To on zadecydował, że zbiornik Stara Orunia jest… ale o tym za chwilę. Wybierając się tu, dobrze mieć ze sobą… bluzę lub lekką kurtkę, bo temperatura w podziemiach wynosi ok 10 stopni na plusie, w środku z kolei jest wilgotno. To zasługa wysokiej na 20 cm wody, w której stoi konstrukcja. Woda odbijająca łuki i arkady tworzy niesamowite wrażenie i niepowtarzalny mikroklimat. Kto z tego korzysta? Nietoperze – przez większą część roku!
nietoperze mają tu siedlisko
Zbiornik Stara Orunia jest niedostępny mniej więcej od końca sierpnia do ok. połowy maja. W tym czasie pełni rolę siedliska dla nietoperzy – jednego z największych i najbardziej wartościowych w północnej Polsce. By zapewnić hibernującym tu zwierzętom spokój i komfort, wnętrze zachowało swój pierwotny charakter.
Zbiornik Stara Orunia został wyłączony z eksploatacji w latach 70. XX wieku, a w roku 1978 r. został ostatecznie odłączony od systemu wodociągowego. Wtedy to właśnie stał się jednym z najbardziej wartościowych przyrodniczo siedlisk nietoperzy w tej części Polski. Zimą schronienie znajduje w nim kilkaset sztuk gacków, które stanowią prawie pełny przekrój gatunkowy tych stworzeń, żyjących w naszym kraju. W Zbiorniku Wody Stara Orunia hibernują m. in. nocki rude, nocki Natterera, nocki duże i gacki brunatne, a nawet bardzo rzadki i zagrożony wyginięciem gatunek nocka łydkowłosego.
Zobacz zbiornik stara orunia – jak kupić bilet
Jak już napisałem, ze względu na okres hibernacji nietoperzy, obiekt jest dostępny najczęściej od maja do sierpnia. W środku chodzimy po specjalnych pomostach, pod którymi stoi woda. Zwiedzanie obiektu odbywa się w 30-osobowych grupach z przewodnikiem. Czas trwania: ok. 60 minut. Koszt wstępu? To kwota 15 zł. Aby móc obejrzeć zbiornik, zarezerwuj termin i kup bilet. Zrobisz to na dedykowanej stronie internetowej – kliknij w ten link.
Jak i czym tu dojechać?
Zbiornik mieście się przy ul. Kampinoskiej 61. Można do niego dojechać autem, autobusem lub dojść na piechotę.
- Dojazd autem – jest możliwy od strony ul. Nowiny. Jeśli jedziesz samochodem, to z Gdańska Głównego należy kierować się na ul. Nowe Podwale Grodzkie, następnie należy zjechać na Trakt Świętego Wojciecha. Po przejechaniu Traktem około 2,5 km należy skręcić w ul. Nowiny. Przed marketem spożywczym widnieje znak „Zbiornik Wody Stara Orunia”, wskazuje ścieżkę prowadzącą do zbiornika.
- Dojazd autobusem – na Dworcu Głównym PKP należy wsiąść do autobusu linii 132 (kierunek: „Pruszcz Gdański Rondo Kociewskie”), linii 189 (kierunek „Maćkowy”) lub linii 205 (kierunek „Pruszcz Gdański Komarowo”). Po ok. 14 minutach dojeżdżamy do przystanku „Nowiny”, gdzie wysiadamy. Kierujemy się w stronę Parku Oruńskiego, a tam znaki poprowadzą nas już do zbiornika, do którego dotrzemy w ok. 15 minut.
- Dojście pieszo z rejonu Gdańsk Południe – wchodzimy na ul. Kampinoską, wzdłuż osiedla widniejącego z dala nad zbiornikiem retencyjnym Augustowska. Od ulicy Kampinoskiej odbijamy ścieżką w kierunku dużego, niewysokiego, porośniętego trawą obiektu, z maleńkimi kopułami na szczycie. To dach zbiornika – nie wolno na niego wchodzić!
Kiedy możemy obejrzeć zbiornik?
Kiedy możemy wejść do zbiornika? Wizyty odbywają się wyłącznie w poniedziałki, środy, piątki oraz soboty i niedziele w godzinach 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00 i 17:00. Należy przy tym pamiętać, że wybrany przez Ciebie termin będzie zarezerwowany dopiero po opłaceniu biletu. Aby zapobiec wykupieniu miejsca przez inne osoby, zainteresowane tym terminem, warto spieszyć się z płatnością przy zakupie biletu.
Podoba Ci się ten wpis? Dołącz do mnie na Facebooku i bądź na bieżąco z moimi poradami, podróżami i przepisami!
Czytaj również:
- Tanie wakacje i ich koszt – na czym da się zaoszczędzić?
- Galeon Vasa w Muzeum Vasa w Sztokholmie – historia, która zadziwia!
- Muzeum Bursztynu w Gdańsku – zobacz Wielki Młyn i złoto Bałtyku!
- Zbiorniki retencyjne – trasa na idealny spacer
- Wakacje w Gdańsku bez nudy! Akcja lato właśnie rusza!
- Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Największa tragedia XX wieku!
- Gdański Szlak Wodociągowy – nowa atrakcja turystyczna stolicy Pomorza
- Na ścieżkach Gdańska: majówkowy spacer po Stoczni Gdańskiej
- Nietoperze w domu – co robić z niezapowiedzianym gościem?