O tym, czego nie wolno przewozić w bagażu podręcznym, napisano wiele. Efekt taki, że… codziennie na lotniskach na całym świecie, podczas kontroli na bramce bezpieczeństwa, pasażerowie żegnają się ze płynami o objętości powyżej 100 ml i innymi rzeczami. Chcecie uniknąć rozczarowania i straty kasy? Zapamiętajcie, czego nie wolno przewozić w bagażu podręcznym i jakie przedmioty zabronione są na pokładzie. We wpisie znajdziecie nawet ulotkę – przypominajkę do wydrukowania.
Bagaż podręczny ma swoje prawa
O tym, jak go spakować, pisałem w tym wpisie; jaki wymiar bagaż podręczny ma na najpopularniejszych liniach w Polsce – pisałem tu. O polityce dotyczącej bagażu pokładowego czytajcie tu i tu. Jak widzicie sami, napisałem sporo, oprócz jednego – czego nie wolno przewozić w bagażu podręcznym. Dziś pochylę się nad tym zagadnieniem.
Czego nie wolno przewozić w bagażu podręcznym
Nie będziemy się rozpisywać, lista jest krótka i konkretna, bo nikt nie ma czasu na długie czytanie i ja to szanuję. Podaję przykłady, czego nie wolno przewozić w bagażu podręcznym wraz z szybkim omówieniem. Gotowi? To zaczynamy!
Materiały pirotechniczne, łatwopalne…
… a więc wszelkiego rodzaju substancje grożące wybuchem. Czym grozi eksplozja na pokładzie samolotu – tego chyba nie trzeba obrazować. O co dokładnie chodzi?
Zabronione na pokładzie jest posiadanie:
- wszelkiego rodzaju amunicji do broni, dynamitu, zapalników, detonatorów oraz bezpieczników, różnego rodzaju materiałów i urządzeń wybuchowych, również wojskowych, jak granaty czy miny,
- zabronione jest nawet wnoszenie na pokład replik czy imitacji tychże,
- zabronione na pokładzie jest posiadanie pojemników z gazem, nawet z pieprzowym, czy ze sprężonym tlenem w dużych ilościach,
- nie przewieziemy żadnych fajerwerków, nawet zwykłych kapiszonów,
- bagaż podręczny wyklucza obecność w nim świec dymnych, różnego rodzaju zapałek, jakichkolwiek ilości benzyny czy oleju napędowego, czyli generalnie paliw płynnych, w tym też i paliwa do zapalniczek,
- zabroniony w bagażu podręcznym jest alkohol etylowy (inna sprawa dotyczy alkoholu kupionego w strefie wolnocłowej – taki alkohol ze strefy wolnocłowej z dowodem zakupu można na pokład wnieść),
- do samolotu nie wniesiemy żadnych farb w aerozolu, ani innych rzeczy przydatnych dla malarzy, a więc np. rozcieńczalnika do farb i terpentyny,
- zabronione na pokładzie jest przewożenie w bagażu podręcznym gaśnic, trucizn, materiałów mogących wywołać skażenie środowiska.
Reasumując: zabronione są wszystkie substancje, które mogą nam wybuchnąć lub wywołać pożar, które mogą nas otruć, poparzyć, sparaliżować. Bagaż podręczny wyklucza przewóz tych rzeczy.
Płyny o pojemności większej niż 100 ml
To najczęściej jest odbierane na kontroli bezpieczeństwa: wszelkiego rodzaju perfumy, kosmetyki, olejki, różnego rodzaju napoje, których opakowania mają pojemność większą niż 100 ml. Jedyny wyjątek – lekarstwa (o tym, jakie leki i na jakich zasadach można wnieść do samolotu, pisałem tutaj) oraz pokarm dla niemowląt (rodzic może zostać poproszony o przetestowanie tego pokarmu na kontroli bezpieczeństwa).
Uwaga: w przypadku chęci przewozu płynu w pojemniku, którego objętość nie przekracza dozwolonych 100 ml, trzeba pamiętać, żeby zmieścił się w plastikowej, zamykanej torbie. Jej objętość to jedynie 1 litr.
Choroba a lek w płynie powyżej 100 ml – co wtedy?
W kwestii leków płynnych w pojemnikach o objętości większej niż 100 ml: przypomnę, że ich przewóz w przedziale pasażerskim jest dozwolony. Pod jednym warunkiem – że jest niezbędny podczas podróży dla pasażera. Jeśli mamy takie leki, informujemy o nich pracowników lotniska na kontroli bezpieczeństwa bez wezwania! To ważne! Mało tego – musimy uzyskać od lekarza stosowne zaświadczenie i okazać je podczas kontroli bezpieczeństwa. Zainteresowanych ponownie odsyłam do mojego wpisu o lekach w bagażu podręcznym, jak i w bagażu rejestrowanym.
Bobasy na luzie
Prościej sprawa ma się z pokarmem dla niemowląt. Milusińskich restrykcyjne przepisy dotyczące przewozu płynów na pokładzie samolotu nie obejmują. Dlatego rodzice podczas podróży z bobasem do ok. 23 miesiąca życia, mogą spokojnie zabrać mu jedzenie na pokład. Dotyczy to mleka i innych płynnych pokarmów. Ale uwaga: podczas kontroli bezpieczeństwa rodzic może zostać poproszony o skosztowanie tego pokarmu. Pokarm może zostać również przetestowany przez pracownika lotniska, ale to są bardzo rzadkie sytuacje.
Ostre przedmioty
Czyli takie, którymi możemy komuś zrobić krzywdę. Są to:
- nożyczki,
- igły,
- nóż,
- korkociąg,
- szpikulec do lodu.
Ten szpikulec to lodu brzmi dramatycznie, jak z jakiegoś kryminału. Odnośnie nożyczek – zależy, jaki ich rodzaj. Te z zaokrąglonymi końcówkami mają szansę. Jednak ostatnie zdanie należy w tej kwestii do pracowników bramki bezpieczeństwa.
Elektronarzędzia i narzędzia zabronione na pokładzie
Majsterkujecie? Wasza praca wymaga używania wkrętarko-wiertarki, młotka, czy śrubokrętu? Bagaż podręczny nie dla przewozu tych rzeczy! Zabronione na pokładzie są również:
- kombinerki,
- gwoździe,
- scyzoryki,
- pistolety tapicerskie,
- linki stalowe, uciski, etc.,
- wszelkie drobne narzędzia o ostrych końcówkach,
- automatyczne noże, noże do cięcia tapet, etc.,
- uniwersalne narzędzia,
- klucze francuskie,
- wszelkiego rodzaju młotki, tasaki, toporki, łomy,
- duże części samochodowe, np. tarcze hamulcowe.
Fachowcy nie lubią rozstawać się ze swoimi narzędziami – niestety, aby je przewieźć samolotem, należy umieścić je w bagażu rejestrowanym.
Broń każdego rodzaju
Czego nie wolno przewozić w bagażu podręcznym? Broni, a więc zabronione na pokładzie jest posiadanie:
- wszelkiego rodzaju broni używanej w sportach walki,
- wszelkiego rodzaju broni sportowej,
- niczego, co strzela, nawet poczciwe proce,
- nie wolno wnosić także narzędzi do ogłuszania, zabijania zwierząt.
Wszystko, co strzela, ogłusza, oszałamia – nie ma na to miejsca w bagażu podręcznym!
Sprzęt sportowy, w tym narzędzia tępe
W kabinie pasażerskiej samolotu nie przewieziemy m.in.:
- łyżew, deskorolki, kijów golfowych,
- sprzętu narciarskiego,
- sprzętu marszowego (np. kijków do nordic walking),
- wędek, sprzętu do jazdy konnej,
- pałek, np. do bejsbola,
- namiotu.
Brzmi to niefajnie, szczególnie w kontekście pieszych wypraw do np. Norwegii, gdzie prawo pozwala rozbić się namiotem w wielu miejscach. Cóż, takie są przepisy.
E-papieros na pokładzie
Zarówno e-papieros, jak i zwykłe papierosy oraz wyroby nikotynowe – o ile inne przepisy tego nie zabraniają – bez problemów mogą być przewożone w bagażu podręcznym. Oczywiście, nie można ich używać (palić) w trakcie lotu. Ważna uwaga odnośnie e-papierosa: może być przewożony w bagażu podręcznym po warunkiem odłączenia od baterii. Ma to zapobiec uruchomieniu się e-papierosa podczas lotu.
Sprzęt elektroniczny i powerbank
Nie przewieziemy w kabinie pasażerskiej takich rzeczy, jak:
- blender,
- urządzenie do gotowania typu thermomix.
Jak ma się sprawa z powerbankiem? Ze względów bezpieczeństwa zaleca się umieszczanie powerbanku w bagażu podręcznym. Uwaga: można przewieźć urządzenie o mocy 100 Wh (WH czyli watogodziny), a więc ok. 27000 mAh – skrót mAh oznacza miliamperogodziny. Przewiezienie więcej niż jednego takiego urządzenia może już być problematyczne. Warto to zgłosić wcześniej w linii lotniczej lub na lotnisku. Na pewno nie wolno go wkładać do bagażu rejestrowanego! Grozi wybuchem pożaru!
Podsumowanie
Czego nie wolno przewozić w bagażu podręcznym? Co jest zabronione na pokładzie? Dla jakich przedmiotów bagaż podręczny nie jest właściwym miejscem?
- wszelkiego rodzaju ostre przedmioty, którymi można zrobić krzywdę drugiej osobie,
- wszelkiego rodzaju substancje chemiczne, którymi można zrobić krzywdę drugiej osobie,
- wszelkiego rodzaju materiały łatwopalne,
- wszelkiego rodzaju materiały pochodzenia biologicznego,
- wszelkiego rodzaju materiały niosące zagrożenie pożaru, wybuchu,
- wszelkiego rodzaju substancje, które mogą nas skazić, podtruć, wywołać chorobę,
- płyny w objętości powyżej 100 ml,
- wszelkiego rodzaju broń, również sportowa,
- sprzęt sportowy.
Na koniec: ulotka do ściągnięcia ze strony internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego – podręczna ściąga, która przypomni Wam, czego nie wolno przewozić w bagażu podręcznym.
Podoba Ci się ten wpis? Dołącz do mnie na Facebooku i bądź na bieżąco z moimi poradami, podróżami i przepisami!
Czytaj więcej o bagażu podręcznym:
- Jedzenie w bagażu podręcznym – można zabrać je na pokład?
- Wróć do mnie – lotnisko w Gdańsku i nowatorskie rozwiązanie
- Wizz Air likwiduje bezpłatny większy bagaż podręczny! Do kabiny pasażerskiej… z saszetką?
- Jak spakować bagaż podręczny do samolotu?
- Ryanair likwiduje darmowy duży bagaż podręczny! Za walizkę lub większy plecak musisz dopłacić aż 10 euro
- Wymiary bagażu podręcznego na najpopularniejszych liniach lotniczych w Polsce
- Zmiana zasad dotyczących bagażu podręcznego na liniach Easy Jet
- Podróżowanie samolotem w czasach pandemii Covid-19