Plecionka, przeplotka, warkocz, chałka, zaplataniec – jak zwał, tak zwał, ja jednak nadałem tej drożdżowej chałce własną nazwę: egzotyczna pętelka drożdżowa. Egzotyczna, bo do składników, z których przygotujemy chałkę, dodałem trochę przypraw z całego świata. Efekt fajny, smak fantastyczny, zapach w trakcie pieczenia i po nim – cudowny! Bezpośrednia inspiracja pochodzi z portalu pyszności.pl , a ja dodałem tej mojej pętelce odrobinę własnego charakteru.

Potrawa kuchni żydowskiej

Chałka to potrawa, wywodząca się z kuchni żydowskiej (o moich wyprawach do Izraela przeczytacie na blogu w tym linku). Jej główne składniki to ciasto drożdżowe z dodatkiem masła i mleka. Kulę ciasta zaplata się na różne sposoby. Skoro, w dobie zarazy, jechać nigdzie nie można, to spróbujmy odtworzyć trochę światowych smaków w naszych kuchniach 🙂

Egzotyczna pętelka: składniki

Do przygotowania ciasta, z którego powstanie nasza chałka, potrzebujemy następujących składników w takich oto proporcjach:

  • mąka pszenna, może być tortowa, ja akurat miałem typ 450 i dała radę – 0,5 kg,
  • dwa żółtka jaja,
  • 300 ml mleka + 2 łyżki mleka (te 2 łyżki do posmarowania ciasta),
  • ok. 1/4 kostki masła,
  • 20 dkg drożdży,
  • mniej niż pół szklanki cukru (chyba, że ktoś lubi słodsze),
  • sproszkowany cynamon,
  • przyprawa garam masala,
  • spora garść rodzynków lub nawet dwie garści (w przypadku ich braku suszona żurawina),
  • masło do posmarowania formy, tarta bułka lub kasza manna do obsypania formy, a najlepiej papier do pieczenia.
Egzotyczna pętelka drożdżowa
Przygotowujemy sobie składniki

Jak zrobić

Przepis jest bardzo prosty, a efekt przepyszny. Sam sobie się dziwię, że wcześniej nie brałem się za ciasto drożdżowe.

1. Roztapiamy masło, nie gotujemy

Zaczynam od roztapiania masła. Wrzucam masło do rondelka, stawiam na ogień (u mnie elektryczny;). Uwaga, masło nie może się zagotować.

Egzotyczna pętelka drożdżowa
Roztapiamy masło, nie gotujemy.

2. Mieszamy, mieszamy

W miseczce mieszam roztopione, lekko ciepłe masło, podgrzane mleko, cukier i drożdże. Uwaga: polecam wybierać większą miseczkę niż ta na moim zdjęciu 🙂

egzotyczna pętelka drożdżowa
Mieszamy – byle miska była większa 🙂

3. Łączymy składniki i mieszamy

Połączone masło, mleko, cukier i drożdże mieszam w dużej misce z mąką, można na tym etapie dodać już rodzynki bądź żurawinę. Dodajemy też jedno żółtko (drugie trzymamy na potem). Mieszam wszystko drewnianą łyżką, do połączenia składników.

Egzotyczna pętelka drożdżowa
Mieszamy wszystko drewnianą łyżką

4. Wyrabiamy ciasto

Teraz trochę siły fizycznej i zabawy. Troszkę ugniatamy, troszkę klepiemy ciasto. Można mikserem, ale ja uwielbiam robić to własnymi rękoma. Zabawa z tym przednia!

Egzotyczna pętelka drożdżowa
Egzotyczna pętelka drożdżowa
Zagniatamy ręcznie lub mikserem

5. Odstawiamy do wyrośnięcia

Z zagniecionego ciasta formujemy kuleczkę, która musi sobie trochę poleżakować w spokoju i cieple. Nakrywamy ciasto w misce ściereczką i zostawiamy na ok. godzinę w miejscu, gdzie nie ma przeciągów i stała temperatura.

6. Dzielimy ciasto na kawałki

Godzina minęła, a w tym czasie kuleczka zamieniła się w kulę (prawie mały głaz narzutowy;). Dzielimy kulę na kilka części: można na 6, można na 8, jak kto woli. Odrywamy porcje ciasta i rolujemy je w takie oto wałeczki. W międzyczasie już grzejemy piekarnik do temperatury 170 stopni C.

7. Zaplatamy chałkę

No dobra, mistrzem w zaplataniu może nie jestem, ale się staram – tak, jak na filmiku poniżej. Zaplatamy, pleciemy, zawijamy wg uznania w takie oto chałeczki. Ja brałem po trzy wałeczki, z których usiłowałem zrobić pętelkę. Jeśli ktoś ma większe doświadczenie, może chałkę upleść z czterech wałków. Jakby nie patrzeć, chałka i tak będzie dobra.

Egzotyczna pętelka drożdżowa podczas formowania

8. Egzotyczna pętelka drożdżowa już prawie gotowa

Ostatnie dwa wałeczki zaplotłem w taki oto sposób. Ta ostatnia egzotyczna pętelka drożdżowa, czyli chałka z przyprawami, już mi się nie zmieściła w blaszce, więc upiekłem ją osobno.

Z ostatnich dwóch kawałków wyszła taka pętelka

9. Układamy na blaszce

Takie oto pętelki wyszły mi spod ręki 😉 Praktyka czyni mistrza, więc za jakiś czas mogą mi wyjść o wiele zgrabniejsze.

10. Podkręcamy przyprawami

Teraz nasza egzotyczna pętelka drożdżowa, czyli chałka nabierze prawdziwie egzotycznego charakteru. Pozostałe dwie łyżki mleka dokładnie mieszkam z żółtkiem i nakładam na ciasto. Są do tego specjalne pędzelki, ja jednak zrobiłem to szpatułką. Ostatni etap to posypanie cukrem waniliowym, przyprawą garam masala oraz na sam koniec cynamonem.

11. Do pieca i z pieca

Ciasto wsadzamy do pieca na ok. 35-40 minut i pieczemy w temperaturze 170 stopni C. Niesamowite zapachy, podbite egzotyczną nutą, gwarantowane! Upieczona egotyczna pętelka drożdżowa, czyli chałka z przyprawami prezentuje się tak.

Egzotyczna pętelka drożdżowa

12. Jemy!

Egotyczna pętelka drożdżowa jest słodka, pachnąca i pyszna – zarówno na ciepło, ze szklanką mleka, jak i gdy ostygnie, do kawy, herbaty oraz jako przegryzka. Można ją rwać rękoma lub kroić na plastry. Tym oto sposobem, nie ruszając się z domu, mamy na stole wspomnienie podróżniczych smaków i zapachów. Zwykła chałka z niewielkim dodatkiem przypraw, a takie to dobre! Smacznego!

Egzotyczna pętelka drożdżowa